BRATISLAVA – Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy v piatok 7. novembra 2014 pred skladom číslo 7 pri Eurovei predstavil zrekonštruovanú lokomotívu Viedenskej električky GANZ Eg 6. Medzi pozvanými hosťami nechýbali ani primátor mesta Milan Ftáčnik, reštaurátor Jozef Majtáň zo StrojMatu Topoľčany a textár Kamil Peteraj. Súčasťou prezentácie moderovanej šéfredaktorom Bratislavských novín Radoslavom Števčíkom bolo aj vystúpenie skupiny La Jana and Her Cats.
„Za náš klub by som chcel poďakovať všetkým, ktorí nám od roku 2010 pomohli cennou radou, alebo hociktorým eurom. My si to veľmi vážime a myslím si že ten výsledok je patričný pretože je v zhmotnený v podobe bratislavskej legendy a to Viedenskej električky. Ak raz niekto povedal, že vie z vody spraviť Coca Colu,tak Jozef Majtán vie z vody podľa obrázku spraviť Titanic ktorým je Viedenská električka,“ povedal Michal Milata z Klubu priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy.
„Pred 100 rokmi spojila Viedenská električka dve mestá – Bratislavu a Viedeň, spojila dva štáty – Uhorsko a Rakúsko, po 100 rokoch spája dve občianske združenia- Bratislavský okrášľovací spolok a Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy a spája dva subjekty – mesto Bratislava a bratislavskú župu. Myslím, že je to veľmi dobrý príklad spolupráce a verím, že to takto bude pokračovať aj naďalej. Projekt záchrany Viedenskej električky nekončí. My máme do vystavovateľnej podoby vystavenú lokomotívu ale ešte sú k dispozícií vagóny v Rakúsku, ktoré je možné zakúpiť. Bolo by možno zaujímavé kúpiť vagóny jeden,dva a zriadiť tu v týchto miestach takú štýlovú kaviarničku,“ povedal Maroš Mačuha z Bratislavského okrášľovacieho spolku.
Priebeh rekonštrukcie električky do vystavovateľného stavu priblížil Jozef Majtáň, reštaurátor z firmy StrojMat v Topoľčanoch: „V prvom rade sme odstránili nepôvodné veci, ktoré tam slúžili na terajšiu prepravu a začali sme odznova. Kompletnú plecharinu, ktorá bola zhrdzavená sme museli poodstraňovať, nové vonkajšie lišty, všetko sme museli vyčistiť, vypieskovať a nanovo postaviť interiér do podoby z pred 100 rokov. Ešte nás čaká podvozková časť, je síce pojazdná, ale generálku ešte nemá takže to bude predmetom ďalších dokončovacích prác.“
„Viedenskú električku chcem privítať v mene mesta Bratislavy, pretože si myslím že si to zaslúži. Ale urobili ste to Vy všetci, ktorí ste prišli a ktorí ste určite hrdí na tú históriu, ktorú táto električka pred 100 rokmi začala. Tá téza že naši starí rodičia chodili do Viedne na kávu, toto si určite mnohí pamätáte a dedilo sa to medzi nami. Ono vyzeralo, že je to na skok, ale v skutočnosti to trvalo hodinu a pol, kým sa dostala tá električka do Viedne. Električka je symbol čias Bratislavy, ktorá bola tolerantným mestom v ktorom bez problémov žili ľudia, ktorí hovorili tromi jazykmi – slovensky, maďarsky alebo nemecky tak ako vidíte nápisy na tej električke,“ povedal primátor mesta Milan Ftáčnik, ktorý prisľúbil že lokomotíva Eg 6 bude otvárať električkovú trať do Petržalky.
„Ja som veľmi rád, že sa našli ľudia, ktorí obnovili takýto unikátny technický kus v ktorom sa skrýva veľká časť bratislavskej histórie. Môj starí otec chodil na tejto električke do Viedne a Petržalka, Engerau alebo Ligetfalu mala vtedy psychologicky bližšie do Viedne ako dnes my. Tou električkou chodilo mnoho známych ľudí – malý Eugen Suchoň, mladý Gejza Dusík, ktorí študovali vo Viedni a chodievali touto električkou,“ povedal krstný otec električky Kamil Peteraj, pre ktorého je táto električka spomienkou na korene jeho starej bratislavskej, petržalskej rodiny.
Až do večerných hodín si Viedenskú električku prišlo pozrieť množstvo obyvateľov i návštevníkov slovenskej metropoly, ktorí sa zaujímali nielen o priebeh záchrany tejto jedinečnej technickej pamiatky ale aj o históriu legendárneho spojenia medzi Viedňou a Bratislavou. Niektoré ľudia cestovali za Viedenskou električkou až z ďalekej Krupiny, iní si ju prišli pozrieť do prístavu večer po odvysielaní televíznej reportáže.Naša redakcia počas dňa zabezpečila v okolí električky bezplatnú wifi sieť so symbolickým názvom Viedenská električka.
Núdza o návštevníkov nebola ani počas soboty. Za celý deň sa na legendárnu električku prišlo pozrieť viac ako 300 ľudí, ktorí si okrem výkladu od členov združenia mohli pozrieť aj krátke video o histórii Viedenskej električky, či zakúpiť tričko s motívom električky.
Lokomotíva GANZ Eg 6 bude pred Euroveou vystavená aj dnes. Od utorka ju budete môcť vzhliadnuť v Múzeu dopravy, kde bude súčasťou výstavy k 100-ročnici Viedenskej električky. Všetci ste srdečne vítaní.
Eg 6 sa za pomoci motorového vozňa M 262.004 „Fontána“ vydala z Topoľčian v stredu 5. novembra v podvečerných hodinách. Po príchode do Bratislavy sa odstavila v areáli Múzejno-dokumentačného centra ŽSR na Rendezi, odkiaľ sa včera o 08:00 s pomocou dieselovej lokomotívy presunula do areálu prístavu.
Text a audio: Jaroslav Filo
Foto: Ludwig Gallas a Jaroslav Filo
Presun Eg 6 do Bratislavy 05. 11. 2014:
Slávnostná prezentácia Eg 6 07. 11. 2014 pri Eurovei:
Be the first to comment