Škoda 706 RTO

Škoda 706 RTO (rámový trambusový osobní) je typ československého autobusu, který byl vyráběn národním podnikem Karosa mezi lety 1958 a 1972 (první prototyp již roku 1956). Ve výrobě byl nahrazen vozy Karosa řady Š. V Polsku byl ale licenčně vyráběn pod označeními Jelcz 272 a Jelcz 041 až do roku 1977.

V Československu se na výrobě autobusů 706 RTO podílely podniky LIAZ (podvozek) a Karosa (karoserie a kompletace). Od roku 1958 byly ve Státní výrobnách autodílů (SVA) Holýšov prováděny generální opravy autobusů Škoda 706 RO, při kterých byly na původní podvozek dosazovány karoserie typu RTO vyrobené právě v Holýšově, čímž de facto vznikl nový vůz. V letech 1967 až 1972 potom SVA Holýšov stavěl vlastní autobusy 706 RTO-SVA na nových podvozcích z LIAZu.

 

Konstrukce

Škoda 706 RTO je jeden z nejtypičtějších autobusů české historie, design karoserie byl navržen designérem Otakarem Diblíkem, který byl za své dílo několikrát oceněn i v zemích západní Evropy (mezinárodní výstava v Bruselu). Díky svému tvaru autobus 706 RTO byl také přezdíván „vajíčko“ nebo „okurka“.

Vůz je dvounápravový a má trambusovou, polosamonosnou karoserii (jejíž ocelová kostra byla elektricky svařena) spočívající na nosném rámu. Vozová skříň byla oplechována z lisovaných profilů. Vstup do autobusu zajišťovaly jedny nebo dvoje (podle verze, viz níže) dveře, které byly ovládány elektropneumaticky řidičem nebo průvodčím. Řidič měl navíc svoje vlastní dvířka v levé bočnici, která vedla přímo na jeho stanoviště. Interiér vozu byl obložen umakartem, střecha dřevovláknitými děrovanými deskami. Varianty MTZ, MEX a CAR byly uzpůsobeny k tahání autobusových vleků (Karosa B 40, Jelcz P-01).

Autobusy 706 RTO byly vyráběny ve čtyřech variantách: 706 RTO MTZ (městský tuzemský), 706 RTO MEX (městský exportní), 706 RTO CAR (meziměstský linkový) a 706 RTO LUX (meziměstský dálkový – autokar). Modifikace MTZ byla dodávána všem dopravním podnikům v Československu a byla primárně určena pro provoz v rámci městské hromadné dopravy. Tyto vozy měly dvoje dvoukřídlé dveře, sedačky pro cestující byly většinou v rozmístění 2+1 (někdy 2+2), k dispozici tak bylo 20 až 49 míst k sezení. Některé autobusy (dle provozovatele) byly také vybaveny místem pro průvodčího.

Varianta MEX se příliš nelišila od MTZ. Rozdíly byly pouze v detailech (např. u vozů pro Kubu to byly masivní nárazníky), některé vozy MEX dokonce jezdily i v československých městech.

Autobusy CAR byly určeny především jako linkové vozy ČSAD. Ale i tuto variantu zakupovaly v menším množství někteří provozovatelé MHD. Vozy s označením CAR (těch bylo vyrobeno nejvíce ze všech modifikací) byly jednodveřové a uspořádání sedadel měly 2+2.

Vozy, které byly označeny jako LUX, byly používány na dálkových vnitrostátních i mezinárodních linkách. Obsazenost vozu činila 35 sedících cestujících, kteří seděli na pérovaných a čalouněných sedačkách.

Vozidla 706 RTO-SVA se lišily od vysokomýtských pouze čtyřkřídlými skládacími dveřmi (vozy z Karosy měly dveře dvoukřídlé). V Holýšově byla vyráběna pouze varianta CAR.

Poslední modifikací vozu 706 RTO byl kloubový autobus Škoda 706 RTO-K vyrobený v jediném exempláři.

Provoz

V Karose bylo vyrobeno celkem 14 451 vozů 706 RTO. K tomu je ale potřeba připočítat ještě autobusy a karoserie vyrobené v Holýšově.

Díky monopolnímu postavení společnosti Karosa se vozy 706 RTO objevily ve všech československých městech i na spojích ČSAD meziměstských i dálkových. Poslední autobusy 706 RTO dojezdily v roce 1986 na středním Slovensku a na Vsetínsku.

Tyto autobusy také byly exportovány (např. na Kubu, do Egypta, Bolívie, Rumunska, Afghánistánu a do mnoha dalších zemí).

Historické vozy

Protože bylo do dnešní doby zachováno mnoho autobusů 706 RTO, následující výčet rozhodně není kompletní.

  • ČSAD autobusy Plzeň
  • Brno (v Technickém muzeu vůz ev. č. 202)
  • Most – Litvínov (vůz ev. č. 150)
  • Ostrava (vůz ev. č. 247)
  • Pardubice (vůz ev. č. 28)

Slovensko:

  • Bratislava (vůz ev. č. 236)

Soukromé sbírky:

  • Škoda – BUS klub Plzeň

Přívěsy a návěsy

Kolem roku 1961 byl představen prototyp autobusového návěsu NO 80 odvozeného z autobusu Škoda 706 RTO. K sériové výrobě však nedošlo.

Autobusový přívěs Jelcz P-01E se však hromadně vyráběl a byl používán i v Československu.

zdroj: wikipedia

Autobusy vyráběné společností Karosa ve Vysokém Mýtě
  Karosa řady 900 autobusy Irisbus
Městský:
Meziměstský:
Dálkový:
Kloubový:
B 931 • B 932 • B 951 • B 952
C 934 • C 935 • C 954 • C 955 • C 956 (Axer) • Récréo
LC 936 • LC 937 (GT 11) • LC 956 • LC 957 (HD 12)
B 941 • B 961 • C 943
Citelis 12M • Citybus 12M • Crossway LE
Ares • Crossway • Crossway LE
Arway
Citelis 18M • Citybus 18M
  Karosa řady 700 Karosa řady 800
Městský:
Meziměstský:
Dálkový:
Kloubový:
B 731 • B 732
C 733 • C 734 • C 735
LC 735 • LC 736 • LC 737 (HD 11) • LC 757 (HD 12)
B 741 • C 744
B 831 • B 832
C 834 • C 835

B 841
  Škoda 706 RTO Karosa řady Š
Městský:
Meziměstský:
Dálkový:
Kloubový:
706 RTO MTZ • 706 RTO MEX
706 RTO CAR
706 RTO LUX
706 RTO-K
ŠM 11
ŠL 11
ŠD 11
ŠM 16,5
  Tatra 500 HB • Škoda 706 RO Karosa SB

4 Comments

  1. Darujem stieračové rozvody nepoužité komplet s motorčekom na autobus Skoda 706 RTO + gumené klobúky do svetlometov , tel. číslo 00421 / 908 49 88 99

  2. Dobrý deň,
    Darujem (za poštovné) dve vstrekovacie dýzy a dve elementy do motora autobusu Škoda 706 RTO v pôvodnom plastovom balení nerozbalené. foto na požiadanie…
    tel. +421 944 224 704

  3. ponúkam autobusové hodiny ALH-c z roku 1969 .hodiny sú v bezvadnom stave inštalovali sa aj do vojenských vozidiel.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.