BRATISLAVA – Tanky, zbrane, vojenské automobily a iná vojenská technika. To všetko bolo súčasťou rekonštrukcie bojov oslobodenia Bratislavy roku 1945, ktoré sa v sobotu 8. mája 2010 uskutočnili na bratislavskom Jurajovom dvore.
Z histórie:
V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas bojov zhorelo a bolo poškodených viacero budov, ale o proti iným zničeným mestám neboli tieto škody až také výrazné.
Koncom marca 1945 mesto vo veľkej miere opúšťali profašistickí príslušníci Hlinkovej gardy a Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Pronemecká vládna reprezentácia vojnovej Slovenskej republiky sa spolu s prezidentom Jozefom Tisom a úradmi presídlila do Holíča a neskôr ušla do Rakúska.
V prvých aprílových dňoch sa prestalo pracovať v úradoch a vo fabrikách. Nefungovala mestská hromadná doprava a 2. apríla zostalo mesto bez dodávok elektriny a plynu. Dunenie kanónov avizovalo blížiaci sa front. Fašistické vojská vyrabovali významnejšie továrne, zničili most Milana Rastislava Štefánika na mieste, kde neskôr Červená armáda postavila súčasný Starý most. Podpálili niekoľko administratívnych budov. Nemecké vojská napriek vedomiu, že budú nútené ustúpiť, nechceli vydať metropolu Slovenska bez boja. Z priestoru južne od Dunaja prisunuli nové útvary 96., 711. a 23. pešej divízie. Zo záloh 8. armády zaujali 43. a 153. divízia a 27. maďarská divízia obranné postavenie na východných svahoch Malých Karpát.
Na priamu obranu mesta okrem rôznych, najmä nemeckých vojenských zložiek a malej skupiny gardistov a príslušníkov Hlinkových pohotovostných oddielov boli sformované tzv. festungsbatalióny, do ktorých zmobilizovali aj staršie ročníky bratislavských Nemcov. Na petržalskej strane zaujala obranné pozície 6. nemecká a 3. maďarská armáda.
Priame boje o mesto sa začali 2. apríla, keď oddiely sovietskych vojsk 2. ukrajinského frontu oslobodili Vajnory. Na druhý deň nastala hlavná ofenzíva Červenej armády. V skorých ranných hodinách po krátkej leteckej príprave a prudkej raketovej a delostreleckej paľbe vyrazili jej pozemné sily do útoku. V priestore Dynamitky, Vajnorskej cesty, Trnavskej cesty a Trnávky vytlačili nemeckú obranu a dosiahli výhodné pozície pre boj o celé mesto. Ráno 4. apríla zaútočila proti Nemcom sovietska pechota podporovaná 27. tankovou brigádou a 2. rumunským tankovým plukom, ale aj bojovými plavidlami Dunajskej flotily sovietskej armády. Fašistická armáda sa pod náporom presily dala na útek a v meste pokračovali len pouličné boje s niekoľkými gardistickými a esesáckymi skupinami. V popoludňajších hodinách dosiahli vojaci Červenej armády západné okraje mesta a nemecké vojská boli z neho vytlačené. Posledné boje definitívne utíchli 4. apríla 1945 vo večerných hodinách.
Oslobodenie Bratislavy 2010
Klub vojenskej histórie Carpathia si každoročne pripomína rekonštrukciu bojov Oslobodenia Bratislavy. Tento rok sa táto rekonštrukcia uskutočnila v sobotu 8. mája pri príležitosti ukončenia 2. svetovej vojny. Program začal o 12-tej hodiny predstavením vojenskej techniky. O 14:30 sa začala samotná rekonštrukcia bojov, ktorá pokračovala výstavov vojenskej techniky. Po skónčení bojov si tak návštevníci mohli opäť pozrieť dobovú vojenskú techniku, bunker, či vojnové zákopy.
Na akciu sa prišlo pozrieť stovky ľudí. Detí i dospelí, každý z nich chcel vidieť autentické boje Ooslobodenia bratislavy. Plocha na ktorej sa boje uskutočnili však bola neveľká a areál bojiska bol z bezpečnostných dôvodov ohradený páskami s logom dopravného podniku, ktorému tento areál patrí. Terén bol rovinatý a preto tí, ktorí neboli tesne pri ochranných zábranách boje takmer vôbec nevideli. Našli sa preto aj takí, ktorí vyliezli na strom a nažili sa sledovať boje z výšky. Organizátori preto museli opakvoane upozorňovať týchto ľudí aby zliezli zo stromov a trošku oddstúpili od ochránej plastovej pásky. Inak sa totiž rekonštrukcia bojov vôbec nezačne. No ako to už býva, nie každý počúva na prvý krát a tak to organizátori museli zopakvoať viac-krát.
O pár minút sa začali samotné boje. Tanky, granáty, výbuchy a čierny dym sa stali realitou nasledujúcich minút. Do bojov zasiahlo aj stíhačka ruskej proveniencie JAG 52. Akcie sa zúčastnilo 100 bojujúcich ruských i nemckých vojakov z Klubov vojenskej histórie zo Slovenska, Česka a Maďarska.
Na podujatí ste mohli vzhliadnuť nasledovnú vojenskú techniku:
– 15 cm Nebelwerfer 41 – nemecký raketomet ráže 15 cm, obávaná zbraň nemeckých jednotiek
– Tank T34/85 – sovietsky stredný tank s 85 mm kanónom, ktorý sa stal symbolom sovietskeho viťazstva na východnom fronte
– Jagdpanzer 38 Hetzer – nemecký stíhač tankov s 7,5 cm kanónom
– Sd.Kfz.10 Demag D7 – nemecký delostrelecký polopásový ťahač
– Sd.Kfz.251 – nemecký polopásový obrnený transportér
– ZIL BM-13 „Kaťuša“ – sovietsky gardový raketomet
– ZIL 151 – sovietsky nákladný automobil
– Kfz.15 Horch 902 – nemecké štábne vozidlo
– Sd.Kfz.222 – nemecké prieskumné vozidlo, vyzbrojené kanónom ráže 2 cm a guľometom MG34
– 3,7 cm Pak 35/36 – nemecký protitankový kanón ráže 3,7 cm
– 7,5 cm leIG18 – nemecké pechotné delo ráže 7,5 cm, ktoré slúžilo ako podpora pechoty
– 45 mm M42 – sovietsky protitankový kanón ráže 45 mm
– BMW R71 – nemecká motorka, ktorá plnila hlavne štábne, spojovacie a kuriérne úlohy
– HK101 Kettenrad – nemecká polopásová motorka
– Kdf.82 Kübelwagen – nemecké štábne vozidlo
– GAZ 64 Čapajev – sovietske štábne vozidlo
– 82 mm BM37 – sovietsky 82 mm stredný minomet
– 8 cm sGrW34 – nemecký 8 cm minomet
– MG42 – nemecký ťažký guľomet ráže 7,92 mm
– MG34 – nemecký guľomet ráže 7,92 mm
Ako sme už spomínali, na akciu sa prišlo pozrieť stovky ľudí. Tí sa do areálu Jurajovho dvora mohli dostať mimoriadnou električkovou linkou č. 10 na trase Vozovňa Jurajov dvor – Vajnorská – Krížna – Špitálska – Náemstie SNP – Obchodná – Radlinského – Vazovova – Krížna – Trnavské mýto – Vajnorská – Vozovňa Jurajov dvor. Túto mimoriadnu linku vypravila vozovňa Krasňany a objavili sa na nej električky K2S ≠7124, ≠7127, ≠7133 a ≠7134 s LBC náterom. Zaujímavosťou je, že električky robili výjazdy (a pravdepodobne aj dojazdy( z cestujúcimi od / po ŽST Vinohrady.V úseku ŽST Vinohrady – Námestie SNP išli električky s o značením L7 a cieľom Námestie SNP, odtiaľ pokračovali ako L10 do Vozovne Jurajov dvor. Obdobne to pravdepodobne bolo aj pri dojazdoch, ked vozidlá linky č. 10 z Námestia SNP pokračovali na ŽST Vinohrady (do Vozovne Krasňany). Do areálu Jurajovho dvora ste sa mohli dostať aj električkovými linkami č. 2 a 4 – vystúpíť bolo treba na zastávke Magnetova.
Na rozdiel od minulého roku však do areálu dopravného podniku nebol vypravený mimoriadny parný vlak, ktorý by iste prilákal množstvo ľudí. Počas dňa nejazdila ani historická električka, ktorá by vhodne dotvorila atmosféru roku 1945. No aj napriek tomu bolo toto poduajtie zvládnuté veľmi dobre a spolu s organizátormi sa tešíme na ďalšiu rekonštrukciu bojov o Oslobodenie Bratislavy, ktorá by sa mala uskutočnioť budúci rok, ako aj na ďalšie rekonštrukcie bojov a ukážky vojenskej techniky.
Pozrite si reportáže z TA3:
Oslobodenie Bratislavy
65 rokov od konca Vojny
Pozrite si Reportáž z Oslobodenia Bratislavy v roku 2009.
Autor: Jaroslav Filo
Zdroj: KVH Carpathia
Be the first to comment