Po stopách nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných železnničných tratí 31: Múzejná lesná dráha Kemence

kamenceKAMENCE, MAĎARSKO – Po lesnej dráhe Almamellék ide o druhú dráhu s rozchodom 600 mm. Najrozsiahlejší systém lesných drah v Maďarsku (celkem 200 km) bol postavený v pohorí Börzsöny v období 1893 – 1933, avšak tieto dráhy neboli v prevádzke súčasne. Z týchto drah dodnes existuje iba múzejná dráha Kemence a lesná dráha Királyrét. Obnova lesnej dráhy Szob – Márianosztra – Nagyírtás – Nagybörzsöny bola zahájená.

So severobörzsönyskými lesnými drahami sa otváralo polesie Ostrihomského arcibiskupstva. Trate lesnej dráhy Királyháza (v údolie Kemence, 30 km) a Bernece (údolie Nagy-völgy, 17 km) boli položené v rokoch 1910 – 1927. Hlavné trate oboch dráh (Kemence – Királyháza – Király-kút, 11 km a Bernecebaráti – Oszlopó – Drinó, 6 km) boli dané do prevádzky v roku 1912, trať od Drinó v roku 1953 prodĺžili k Deszkáspuszta (3 km). Lesná dráha údolím Csarna (Kemence – Hamuház – Halyagos, 9 km) bola daná do prevádzky v roku 1913. Vedľajšie trate boli v roku 1916 postavené v Talprakodó, Kettős-híd a Rákos-patak, v roku 1919 v Oltár-kő, Hangyás a Mogyorós, v roku 1926 z Rákos-patak k Oltár-kő, 1928 z Hangyás k Sovány-gödö, 1929 v Drinó-patak a 1933 v Kuruc-patak.

Vzhľadom k strmým svahom hôr boli medzi jednotlivými traťami výškové rozdiely 80 – 120 m a trate nebolo možné spojiť, preto drevo z horných úsekov spúšťali alebo zhadzovali k spodným tratiam. Prázdné vozy na všetkých troch dráhach vyťahovali kone, naložené vozy sa sami spúšťali na pily. Väčšinu vedľajších tratí užívali maximálne 10 rokov, do roku 1939 boli takemr všetky zrušené. Po znárodnení v roku 1945 boli halvné trate prestavané, na királyházské trati a do údolia Csarna boli do prevádzky uvedené dieselové lokomotivy v roku 1947, na bernecské v roku 1954. Vplyvom výstavby lesných ciest bola v roku 1968 zrušená dráha Királyháza, a v roku 1969 aj bernecská dráha. Na lesnej dráhe Kemence z Kemence k Halyagos (7 km) bola zastavená nákladná doprava a v období 1982 – 1992 vlaky vozili iba lesných pracovníkov. Povodeň v roku 1995 a po nej storočná voda v roku 1999 úplne zničila trať Strand (pláž) – Halyagos v údolí Csarna, ale v úseku Kemence – Strand došlo iba k menším škodám.

Akciová spoločnosť Ipoly Erdő, Rt. a Kruh priateľ úzkorozchodiek uzavreli k 1.1.2000 zmluvu o spolupráci za účelom obnovenia prevádzky dráhy pod názvom Múzejná lesná dráha Kemence. Úsek Kemence-Muzeum – Strand-Godóvár (2 km), obnovený priazeľmi železnice bol odovzdaný do prevádzky 29. júla 2000. V priestore stanice Kemence-muzeum a v depe bola sprístupnená výstava vozidiel, v bývalej kovárni expozícia histórie lesníctva a železnice.

Kamence, jedna z najstarších osad v údolí Ipľu, bola v rokoch 1751 – 1793 sídeľným mestom župy Hont. V bývalom župnom doem je v súčasnsoti základná škola. V obci je zachovaný pôvodný dom, v údolí Kemence plaváreň, na úbočí pohoria očakáva návštevníkov zjazdová dráha, vybavená lyžiarskym vlekom.

Ďalšie informácie o tejto trati nájdete TU.

Cestovný poriadok tejto trate nájdete TU.

Autor: Aleš Kučera
Zdroj: http://www.karpaty.net/zeleznice/kamence.htm
Úprava: Jaroslav Filo

Vaše tipy a námety do tohto seriálu očkávame na e-mailovej adrese redakcia@veterany.eu. Už vopred vám ďakujeme za spoluprácu pri tvorbe tohto seriálu.

1 Comment

  1. Dovoľujem si upozorniť, že názov je Kemence, čo v slovenčine znamená pec

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.