Tajomný vlek v Karpatoch – príbeh pokračuje

P1080042aKeď sme pred týždňom priniiesli na našom webe reportáž o tajuplnom prívese Karosa B 40, ktorý sa už niekoľko rokov pomaly rozpadáva v karpatských lesoch netušili sme, že to bude jeden z najdiskutovannejších článkov nášho webu. Po týždni som sa s Petrom Vodičkom opätovne vybral za tajuplným veteránom, aby sme pokúsili o ňom zistiť viac informácií. Tento krát sa k nám však pripojil aj kolega Patrik Špačinský. Po príchode na miesto určenia sme na prívese nepostrehli žiadne zmeny. A tak sme sa presunuli do jeho vnútornej časti. Pri dôkladnejšej ohliadke interiéru sme zrazu objavili jediné zachované stropové osvetlenie, ktoré sa na kábli pohojdávalo z prelomenej strechy.

Nuž a potom sme sa už začali venovať podrobnejšiemu skúmaniu štítkov pripevnených nad predným oknom prívesu. Keďže tieto šítky boli od farby i hrdze a priamo na mieste sme ich nevedeli rozlúšiť, rozhodli sme sa ich odmontovať čo sa nám nakoniec aj po dlhšej námahe podarilo. Oba štítky sme starostlivo odložili do batohu, aby sme ich mohli doma očistiť a dôkladnejšie preštudovať.

Čo sa nám podarilo zistiť? Po dôkladnejšom očistení a študovaní štítku sme zistili, že tento príves patril krajskému národnému výboru v Bratislave. Na prvom štítku je totiž napísané „ČSAD – KNV Bratislava 04″ a hneď podtým „1RV ČÍS 13 887“. Na druhom štítku sme pravdepodobne objavili pôvodné logo národného podniku Karosa Vysoké Mýto – a síce malý kočiar nad nápisom KAROSA, pod ktorým sme objavili nápis „ČSK“.

Spomínaný text na výrobných štítkoch ako aj pôvodná farba prívesu tak naznačuje, že tento vlek sa dostal na letisko až po jeho vyradení z pravideľnej premávky. Avšak informácie o jeho letiskovej funkcii sa pravdepodobne dozvieme len od nejakého skúseného leteckého pamätníka, alebo z dobových fotografií letiska.

Z výrobných štítkov sa nám bohužiaľ viac rozlúštiť nepodarilo. Budeme však veľmi radi ak nám pomôžete zistiť čo vyššie uvedené číselné údaje znamenajú. A keďže v prílohe tohto článku nájdete aj fotky týchto štítkov, možno sa vám z nich podarí zistiť niečo viac.

Viac informácií o objavení tohto prívesu nájdete TU.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Peter Vodička

1 Comment

  1. Bol by som velmi povdacny za akekolvek informacie, ktore by ma priviedli k miestu kde sa dany vlek nachadza a takisto vrak autobusu v Karpatoch. Dakujem pekne

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.