BRATISLAVA V nedeľu, 31. júla 2011, odletelo z Letiska M. R. Štefánika v Bratislave naposledy lietadlo Českých aerolinií (ČSA) na pravidelnej linke do Prahy, ktorá mala dlhoročnú tradíciu. Vedenie leteckej spoločnosti totiž vyhodnotilo lety na trase Praha – Bratislava – Praha ako neefektívne a rozhodlo sa ich od 1. augusta už ďalej neprevádzkovať. Posledným lietadlom linky OK 966 z Prahy s príletom do Bratislavy o 18:00 a následným odletom linky OK 967 o 18:30 do Prahy, sa stalo lietadlo typu ATR 42-500 s registráciou OK-KFM.
Linka Praha – Bratislava a späť bola pritom prvou linkou ČSA, v čase jej vzniku ešte Československých státních aerolinií. Prvý let ČSA na trase z Prahy do Bratislavy sa uskutočnil 29.10.1923 s lietadlom typu Aero A-14 (Brandenburg) reg. L-BARC. Pilotom bol Karol Brabanec a jediným cestujúcim na palube redaktor Lidových novín Václav König. V ten istý deň sa uskutočnil aj prvý let z Bratislavy do Prahy. Letelo Aero A-14 L-BARI, pilotom bol Cinibulk a cestujúcim redaktor Bežo.
Lety na tejto trase fungovali nepretržite s výnimkou ich prerušenia po obsadení Čiech a Moravy nemeckými vojskami v roku 1938 na základe mníchovského diktátu. Po skončení 2. svetovej vojny bolo v roku 1945 denné spojenie Prahy s Bratislavou (ale aj s Brnom a Košicami) obnovené najskôr vojenským leteckým dopravným oddielom. V roku 1946 ČSA obnovili všetky vnútroštátne linky a postupne otvárali aj zahraničné. Lietadlový park vtedy pozostával prevažne z Douglasov DC-3, známych ako „Dakota“, ktoré boli zakúpené z vojnových prebytkov americkej armády. V továrni Avia ich zrekonštruovali a prebudovali na civilnú verziu pre 21 cestujúcich.
Leteckú linku medzi Bratislavou a Prahou pritom počas jej existencie nelietali len ČSA. Najmä po roku 1990 na tejto trati popri ČSA začalo lietať aj niekoľko ďalších slovenských a českých leteckých spoločností. V roku 1991 sa k doprave cestujúcich vrátil Slov Air a to na linke Košice – Poprad/Tatry – Bratislava – Praha s lietadlami L-410UVP. V 90-tych rokoch lietal na linke Bratislava – Praha so svojimi lietadlami typu Saab 340 aj Tatra Air a to až do ukončenia činnosti tohto dopravcu vo februári 1999. Od zimného letového poriadku 1997/1998 boli pritom lety Tatra Airu na tejto trase aj spoločnými letmi ČSA (prostredníctvom tzv. codesharingu, teda zdieľania kódov). V novembri 1999 začal medzi oboma mestami lietať aj český Fischer Air s Boeingami 737-300 najskôr samostatne, neskôr aj prostredníctvom spoločných letov s ČSA. Linky Fischer Airu boli teda aj linkami ČSA a naopak, na niektorých linkách ČSA do Bratislavy mal svoj kód umiestnený aj Fischer Air. V roku 2002 sa na trati Bratislava – Praha začína objavovať aj SkyEurope Airlines s Embraermi 120 (Fischer Air medzitým v roku 2001 tieto lety ukončili). Spolu s ČSA tak v tom čase bolo v niektorých dňoch týždňa zabezpečovaných spolu až 6 letov každým smerom. To sa neskôr ukázalo ako veľa a Sky Europe počet letov do Prahy obmedzil (čím sa mu uvoľnil priestor pre otvorenie nových destinácií) a neskôr (s príchodom letného letového poriadku 2003) aj zrušil. V roku 2007 sa však SkyEurope k linke Bratislava – Praha opäť vrátil, tento raz už s lietadlami Boeing 737-700. Návrat však netrval dlho. 149-miestne Boeingy sa pre túto trať ukázali ako priveľké a tak boli v nasledujúcom roku lety slovenského dopravcu na tejto trase zrušené a lety z Bratislavy do Prahy tak zabezpečovali už len ČSA so štyrmi dennými frekvenciami. Lietalo sa s lietadlami typu ATR-42 a ATR-72.
Po vstupe ČSA do leteckej aliancie SkyTeam v roku 2001 boli postupne niektoré lety ČSA medzi Prahou a Bratislavou aj spoločnými letmi aliančných partnerov Air France, Delta Air Lines, Alitalia a Aeroflot. Ešte pred vstupom ČSA do SkyTeamu fungovala takáto spolupráca aj s americkými aerolinkami Continental Airlines.
S príchodom vlaku Pendolino z Prahy do Bratislavy zaviedli aj ČSA novinku a doobedňajšie lety OK 960/1 začali podľa zmeneného letového poriadku lietať od 5.12.2006 s Boeingom 737-500, ktorý mal vačší komfort aj kapacitu v porovnaní s turbovrtuľovými ATR-kami. Boeing sa však aj napriek tomu neobjavoval na tejto linke vždy a na menej vyťažené lety nasadzovali ČSA operatívne menší a úspornejší stroj ATR.
Zhoršenie finančnej situácie ČSA sa neskôr odrazilo aj na rušení jednotlivých destinácií a spojov a škrtaniu sa nevyhla ani linka Praha – Bratislava. Od zimného letového poriadku 2010/2011 tak z pôvodných štyroch denných letov zostali už len dva. K zrušeniu posledných dvoch denných letov medzi hlavnými mestami Slovenska a Českej republiky prichádza krátko po otvorení priamych liniek ČSA z Bratislavy do Amsterdamu, Barcelony, Bruselu, Larnaky, Paríža a Ríma. Otvorením týchto liniek v druhej polovici júna tak pre mnohých cestujúcich prestup v Prahe stratil význam a začali využívať novootvorené priame spoje ČSA z Bratislavy s využitím možných prestupov aliančných partnerov SkyTeamu v Amsterdame, Paríži a v Ríme. Drvivá väčšina cestujúcich linky Bratislava – Praha totiž nevyužívala Prahu ako cieľovú, ale len prestupnú destináciu.
Z Bratislavy do Prahy sa tak po takmer 88 rokoch prevádzky lietať končí. Naopak, otvorením nových liniek po 14-tich rokoch ČSA opäť pravidelne lietajú z Bratislavy do inej destinácie ako do Českej republiky a Slovenska. Do roku 1997 prevádzkovali s lietadlami Tupolev TU-154M a Boeing 737-500 lety Praha – Bratislava – Moskva. Linka Praha – Bratislava – Košice bola v prevádzke do roku 2002.
Ako zaujímavosť možno dodať, že pravidelnú linku s rotáciou Tunis – Praha – Bratislava – Tunis lietal s Airbusmi A320 počas platnosti zimných letových poriadkov tuniský národný letecký dopravca Tunisair v rokoch 1997 až 2001. Keďže počas zimnej sezóny do Tuniska nelietalo až tak veľa cestujúcich (ktorých tvorili prevažne dovolenkári) a Tunisair chcel lety do Prahy a Bratislavy udržiavať ako celoročné, štvrtkovú bratislavskú linku spojil s pražskou. Podobný spôsob spájania letov Praha – Bratislava – tretia destinácia v posledných rokoch počas letnej aj zimnej sezóny občas využívajú aj niektoré turecké a egyptské letecké spoločnosti na svojich charterových letoch do prímorských destinácií.
V rokoch 1997 – 2004 boli obe mestá spojené aj čisto nákladnou leteckou linkou prostredníctvom letov na trase Bratislava – Praha – Kolín nad Rýnom a späť, ktoré pravádzkovala česká letecká spoločnosť ABA Air pre kuriérsku spoločnosť UPS. Lety boli prevádzkované dnes už na slovenských letiskách len vzácne vídanými lietadlami Fokker 27.
Na záver by som ešte podotkol, že pravidelné linky ČSA z Košíc, Popradu/Tatier a Žiliny naďalej zostávajú v prevádzke aj po zrušení linky Praha – Bratislava.
Text a foto: Peter Vodička
Be the first to comment