TRNAVSKÝ KRAJ – V uplynulých dňoch sme sa vybrali po stopách unikátneho autobusového veteránu zo 70. rokov minulého storočia, o ktorom sme sa dozvedeli vďaka jednému z našich čitateľov. Hoci sme z jeho fotky z počiatku nevedeli posúdiť presný typ o aký Ikarus ide, nakoniec sme sa dopátrali k tomu, že ide o 500-vkový Ikarus. No pretože z jednej fotky sa veľmi článoček robiť nedá, požiadal som autora o zaslanie presného miesta nálezu.
O pár mesiacov neskôr sme sa vydali po stopách tohto veteránu do okresu Trnava a oplatilo sa. Podľa očakávania na nás neďaleko vinohradu čakal modro-biely Ikarus 553, ktorý bol spoločným projektom Avie a Ikarusu. Autobus je ešte v pomerne dobrom stave. Vnútri sa nachádza palubná doska z Avie, 11 sedadiel pre cestujúcich (výrobný štítok udáva počet 19), zvonček pre cestujúcich a dodatočne namontovaná piecka. Osy si v tomto autobuse spravili svoje hniezdo. V interiéri autobusu sa nachádzajú aj ďalšie rôzne nástroje a haraburdy, ako napr. lopata, umelohmotné poháre a fľaše, kliešte, stolík, staré noviny, vrecia a bundy. Z výrobného štítku sme zistili, že ide o Ikarus 553.04, Karoséria bola vyrobená v roku 1979 v závode v Székesfehervári a postavená na podvozku, ktorý dodal československý podnik Avia. Počas svojej prevádzky najazdil 28 305 kilometrov. Vlastná hmotnosť tohto autobusu je 4 540 kg, maximálne zaťaženie 6350 kg. Číslo motora tohto konkrétneho vozu je 7808 065 a číslo podvozku 553.04-1979-0381.
Zaujímavosťou tohto autobusu sú dvere na kľučku a zámok a chýbajúce zadné okná. Otázkou je, načo sa vlastne tento veterán zamyká, keďže cez okno sa tam môže chudší človek dostať. Komu tento Ikarus 553.04 Avia patrí síce nevieme, no boli by sme veľmi radi, keby sa ho podarilo zachrániť. Lokalita je pomerne dobre prístupná, takže s odvozom by nemal byť problém. V prípade, že o tomto autobuse viete niečo viac, kontaktujete nás prostredníctvom e-mailu na redakcia@veterany.eu.
Niekoľko údajov o Ikaruse 553:
Minibus typu 553 bol vyrábaný v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Základ autobusu tvorí podvozok nákladného automobilu Avia A30 N s atmosférickým radovým vznetovým štvorvalcovým motorom Avia 712.11 s priamym vstrekovaním paliva, ktorý v spojení so štvornápravovou mechanickou prevodovkou poháňal zadné kolesá.
Karosériu vozidla tvorí zvarovaný skelet z oceľových profilov prišrobovaný k rámovým nosníkom, Vnútri bol obtiahnutý oceľovými plechmi a plastovými panelmi. Vnútorné obloženie stien a stropu je z laminovaných a lakovaných drevovláknitých dosiek. Autobus je vybavený dvojkrídlovými pneumaticky ovládanými plastovými dverami. Sedadlá vozidla boli trúbkovej konštrukcie s výplňami z ľahkého materiálu. Poťahy sedadiel tvorila syntetická tkanina v kombinácií s koženkou.
Technické údaje:
MOTOR: Avia 712.11
PODVOZOK: Avia A30N
VÝŠKA PODLAHY: 850 mm nad zemou
ROZMERY (d x š x v): 6 480 x 2300 x 2 725 mm
PREVIS (predný / zadný): 1 215 / 2 025 mm
ROZVOR NÁPRAV: 3 240 mm
ROZCHOD KOIES (vpredu / vzadu): 1 624 / 1 544 mm
POHOTOVOSTNÁ HMOTNOŤ: 4 300 kg
PNEUMATIKY: 6,5-20
POČET MIEST NA SEDENIE: 19 + vodič
PALIVOVÁ NÁDRŽ: 70 litrov
MAX. RÝCHLOSŤ: 77 km/h
PARKOVACIA BRZDA: ručná, mechanická na zadné koelsá
PREVÁDZKOVÁ BRZDA: nožná, hydraulická na všetky kolesá so vzduchovým posilovačom a obmedzovačom tlaku na zadnej náprave
Text: Jaroslav Filo a Peter Vodička
Foto: Peter Vodička a dnb_borik
Popis vozidla: http://www.avia-club.com/pod-model/avia-ikarus-553-23
Video: www.youtube.com
tenhle minibus se mě nikdy nelíbil. jak se říká: nechtěl bych ho ani zadarmo kdyby teď vyjel z linky.
Ja si pamätám, že som sa týmto autobusom v minulosti viezol. Hoci už v tej dobe nepatril k luxusným, či vzhľadovo zaujímavým vozidlám, predsa len je to veterán a mal by sa zachovať pre budúce generácie.
Před měsícem jsme si stejný pořídili (fotky na našem webu) a včera sehnali i většinu náhradních dílů – tak snad se podaří ho ještě letos zprovoznit :o)
Nieje najkrajší, ale keby bola možno tak by som taky bral do zbierky, už len preto že aj DPMK mal taky.