Jednou z atrakcií tohtoročných hodou aj jazda cestným vlakom

Autovlak na Matejkovej smeruje do Líščieho =udoliaBRATISLAVA – V sobotu a nedeľu 26. a 27. septembra 2009 sa v Karlovej vsi a Dúbravke uskutočnili tradičné hody. Návštevníkov tam ZDARMA priviezla originálna súprava v podobe výhliadkového vláčika.

Hodovský vláčik (cestný vlak) odviezol ľudí na karloveské hody v Líščom údolí z konečnej Kuklovská na Dlhých dieloch cez ulice Majerníkova, Hany Melíčkovej, Janotova, Molecova, Karloveská a Líščie údolie. Pokiaľ neboli jeho 2 vagóny príliš plné okrem nástupnej zastávky zastavil aj na zastávkach: ZŠ Majerníková, Matejkova, Tománkova, Hany Meličkovej, Pri podchode, Janotova, Molecova i Jurigovo námestie. Hodovský vláčik premával od 13-tej do 18-tej v hodinových intervaloch a to vždy o celej z Dlhých dielov a vždy o pól z Líščieho údolia. Celá jazda trvala zhruba 15 – 20 minút a o každú jazdu bol veľký záujem.

Na hodoch v Dúbravke jazdil cestný vlak medzi Domom kultúry a Miestnym úradom na Žatevnej ul. Ten premával v sobotu od 14-tej do 20-tej a v nedeľu od 14-tej do 19-tej.

Tí, ktorí sa hodovským vláčikom odviezli, si domov určite odniesli pekný zážitok.

Cestný vlak je neoficiálne označenie jazdnej súpravy malých vozidiel, ktorá býva používaná predovšetkým na prepravu turistov po atraktívnych oblastiach a vzhľadom pripomína železničný vlak.

Hody v Karlovej Vsi sa oslavovali vždy v poslednú septembrovú nedeľu na počesť zasvätenia miestneho kostola sv. Michalovi archanjelovi. V tom čase sa obec lúčila s regrútmi, ktorí rukovali na dvojročnú prezenčnú službu. Tradíciu karloveských hodov prerušila výstavba v 60-tych rokoch. Jadro starej Karlovej Vsi bolo zbúrané a ľudia boli vysťahovaní do rôznych častí mesta. Tradíciu obnovili až po roku 1991.

27. september zasa patril vždy Dúbravčanom, pretože v tento deň si každoročne pripomínali hody. Tie sa tradujú veľa rokov od posvätenia dúbravského farského kostola sv. Kozmu a Damiána. Boli to arabskí lekári – dvojičky, ktorí vykonávali svoje povolanie bezplatne a skonali mučeníckou smrťou v sýrskom Kyrose, kde na ich počesť vybudovali slávnu baziliku.

Foto a text: Martin Žarnovický

2 Comments

  1. ale trnaski nje braytisalvski toneni požičani trnavčanijamali svo dodnes nehodi te n na ale hcemeho spet na nejake akcije bude dori admu vlasnu trasu

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.