Návraty: Na oslavách 110. výročia Tatranských elektrických železníc sa slávnostne predstavila historická električka EMU 89.0009 „Trojička“

VYSOKÉ TATRY – V tomto roku si na Slovensku pripomíname viacero okrúhlych výročí. Nemáme na mysli len 170 rokov od príchodu prvého parného vlaku z Viedne cez Marchegg do Bratislavy či 100 rokov od vzniku Československých štátnych dráh, ale aj 110 rokov od zahájenia prevádzky Tatranských elektrických železníc, presnejšie úzkorozchodnej trate z Popradu do Starého Smokovca, ktorá bola uvedená do užívania 20. decembra 1908. Veterán klub železníc Poprad, Klub historických koľajových vozidiel a Košická detská železnica preto spojili sily a na sobotu 22. septembra 2018 pripravili pre širokú verejnosť nevšednú jazdu tatranským okruhom.

Najväčším lákadlom tejto akcie bola nepochybne slávnostná premiéra historickej električky EMU 89.0009 „Trojča“, o ktorú sa postarali členovia z Veterán klubu železníc Poprad. Skôr ako si teda priblížime atmosféru tohto podujatia, pozrieme sa na to, čo všetko oživeniu tejto legendy tatranských železníc predchádzalo.

Električka EMU 89.0009 bola v tomto roku odkúpená od Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. ako nepotrebné vozidlo do vlastníctva klubu. Na jar sa pod krídlami klubu zároveň sformoval nový mládežnícky tím, ktorý sa s chuťou pustil do rekonštrukcie tejto električky. „V marci sme pre potreby Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. točili motivačný videoklip, do ktorého režisérka potrebovala retro vozidlo. Trojča nám padlo vhodne do rany. Vtedy sme ho narýchlo, v priebehu troch týždňov namaľovali pre filmárske účely. Po odkúpení sme pokračovali na oprave technických častí a vďaka ústretovosti ZSSK a pracovníkov popradského depa sme dokázali na hale za 27 dní intenzívnej každodennej práce postupne vyviazať, rozobrať, skontrolovať a zrepasovať všetky 4 podvozky. Mimo iného sme vymenili všetky gumové členy v primárnom a sekundárnom vypružení, vymenili všetky brzdové klátiky, odstraňovali ich presahy, dosadili nové hadice k brzdovým valcom, v kolíske ošetrili a zriadili púzdra panvy a tornu otočného čapu, skontrolovali ložiská, ostatné pohyblivé časti a prevodovky vrátane výmeny všetkých mazív. Dôležité časti pojazdu podstúpili defektoskopické merania, aby zrepasované podvozky na záver dostali nový náter,“ približuje Tomáš Chovanec z Veterán klubu železníc Poprad.

Oprava podvozkov

Ďalšie týždne vďaka peknému letnému počasiu pokračovali práce vonku, kde sa odstraňovali menšie závady na elektrickej časti, ako napríklad na sklzovej ochrane, meniči smeru, či 6. trakčnom motore. Zároveň sa prečistili, prebrúsili, premazali kontaktné prvky; relé, stýkače a radič. Za nepriaznivého počasia členovia klubu realizovali práce v interiéri; čistili steny, kompletne prebrúsili a namaľovali rozlúpaný strop, nechali vyrobiť a namontovali dobové tabuľky, či obrázky a opravili spúšťací mechanizmus niektorých zaseknutých okien. Na streche vymenili uhlíkové obloženie zberačov, ošetrili kĺby, vymenili hadice a zriadili prítlak. Na 2. stanovišti bolo potrebné kompletne nanovo vyrobiť spodné laminátové diely – spojler, ktorý bol po strete s prekážkami zdeformovaný a popraskaný. Priebežne sa počas prác obnovoval a opravoval vonkajší náter, nakoľko pre potreby filmovačky sa električka lakovala narýchlo.

Práce na obnove vonkajšieho náteru električky

Skôr-neskôr električku neminie rozsiahla oprava skorodovaných častí skrine a aplikácia kvalitnejšieho náteru, ktorú Veteránisti odložili do času, kým sa takmer 50 ročnej električke, ktorá bohužiaľ stále stojí vonku, vystavená drsnej tatranskej poveternosti, nájde aspoň provizórna strecha „nad hlavou“.

Nevyhnutnou podmienkou pre prevádzku na trati bolo absolvovanie technickej kontroly a technicko-bezpečnostnej skúšky. Tie našťastie dopadli dobre a električka sa mohla vydať na jazdy s cestujúcimi.

Legendárne Trojča opäť na tatranských koľajniciach

Elektrická motorová úzkorozchodná jednotka EMU 89.0009 je ladená do epochy sklonku socializmu, rokov 1987 – 1988. Charakterizujú ju sivá strecha, oválne logo ČSD, veľké informačné tabule v interiéri, béžové stropy, či tmavohnedé nástupné dvere zvnútra.

Stretnutie Trojčaťa so Zubačkou

Po náročnej oprave električky prišiel konečne dlho očakávaný deň D. Obyvatelia i návštevníci Tatier sa však už počas leta mohli odviezť jednou z historických električiek, konkrétne EMU 26.001 „Kométa“ s letným otvoreným i zatvoreným vozňom, ktorá sa zúčastnila aj veľkého výročia železníc. Ale poďme pekne po poriadku. V predvečer osláv, v piatok 21. septembra 2018, pripravili členovia veterán klubu pre železničných nadšencov súpravovú jazdu Trojčaťom na Štrbské Pleso, ktorej súčasťou bolo aj večerné fotografovanie v koncovej stanici. Akousi čerešničkou na torte bola krátka jazda za dobrovoľný príspevok k dobovej zastávke Popradské Pleso, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.

 

EMU 89.0009 „Trojča“ na zastávke Popradské Pleso

Žiaľ nie všetko  sa dá naplánovať na 100% a tak to bolo aj v prípade počasia. Prišlo ráno a zobudili sme sa do chladného a upršaného dňa. Jedinou útechou tak bola slávnostná jazda s historickou električkou EMU 89.0009, ktorá bola nepochybne najväčším magnetom celej akcie. No zatiaľ čo členovia Veterán klubu železníc Poprad dolaďovali posledné prípravy na toto veľkolepé podujatie v regióne Tatier, Klub historických koľajových vozidiel a Detská železnica Košice vypravili historický motorový osobný vlak v zložení M 152.0450 + M 131.1538 „Ľubka“ + M 131.1125 „Magda“ z Košíc do Tatranskej Lomnice, do ktorého bolo možné pristúpiť aj v Kysaku, v Margecanoch a v Poprade. Mimoriadny vlak z dopravných dôvodov zastavil aj v Spišských Vlachoch. Z dôvodu veľkého stúpania trate medzi Popradom a Tatranskou Lomnicou sa k motorovým vozňom pripojila aj motorová lokomotíva 746.004-1. Celá jazda bola koncipovaná tak, aby si jej účastníci mohli spraviť výlet po malebnej tatranskej prírode, odviezť sa lanovkou na Skalnaté Pleso a Lomnický štít, navštíviť tatranské múzeá, alebo si vychutnať nevšedný zážitok z jazdy historických koľajových vozidiel po tatranskom okruhu.

Historický motorový osobný vlak na čele s rušňom 746.004-1 prichádza do Tatranskej Lomnice

Hlavným dejiskom osláv 170. výročia železníc na Slovensku a 110. výročia Tatranských elektrických železníc sa stala Tatranská Lomnica, kde sa návštevníci mohli dostať nielen bežnými električkovými a vlakovými spojmi ZSSK, ale aj historickou električkou EMU 26.001 (T.E.V.D. #22) „Kométa“ z Popradu, EMU 89.0009 „Trojča“ zo Štrbského Plesa a historickým motorovým vlakom z Popradu, resp. až z Košíc.

EMU 26.001 (T.E.V.D. #22) „Kométa + T.E.V.D. #16 + T.E.V.D. #12 prestávkujú v Tatranskej Lomnici

V Tatranskej Lomnici bolo možné navštíviť modelársku výstavu Klubu železničných modelárov z Komárna, umiestnenú v bývalom služobnom vozni. Súčasťou tohto vozňa nie je len modelové koľajisko vo veľkosti TT, ale aj množstvo výrobných štítkov, tabuliek a ďalších predmetov z prostredia železnice. Zakúpiť si bolo možné aj suveníry Veterán klubu železníc Poprad, ako sú magnetky či pohľadnice s motívom tatranských železníc. V „trojčati“ pútala pozornosť návštevníkov originálna pojazdná výstava obrazov veteránistu a maliara Michala Kováčika, ako inak, s tematikou histórie tatranských železníc.

Modelárska výstava Klubu železničných modelárov

Po príchode všetkých troch historických súprav prišli na rad slávnostné príhovory. Ako prvý sa slova ujal Jaroslav Vančo z Veterán klubu železníc Poprad. “Za pomoci 15 – 20 ľudí, ktorí tomu obetovali pomaly aj život sa nám podarilo pri tejto príležitosti spraviť a opraviť túto červenú električku, ktorú vidíte, Trojča, ktorá bola dodaná v roku 1970 kvôli Majstrovstvám sveta. Dlho to chátralo, stálo to pri plote a toho roku sa nám to podarilo spraviť. Takže táto mašina tú má svoju premiéru. Prišla ju pozdraviť Kométa a prišli aj chlapci z Košickej detskej železnice s tými dvoma Hurvínkami a jedným Orchestrionom. Takže kto má chuť a záujem, môže absolvovať tzv. Tatranský okruh, ktorý ideme po prvýkrát uskutočniť. Keď nebudete vedieť, tak sa informujte u nás.“

Slávnostné pokrstenie Trojčaťa

„Dobrý deň. Srdečne Vás pozdravujem dnes v takomto upršanom počasí, ale o to v krajšom dni, ktorý si pripomíname. Ak som sa dobre dočítala, 20. septembra 1848 prišiel prvý parný vláčik do Bratislavy a viac menej tomu predchádzala nejaká konská doprava. Ale zákonite dnes už máme 170. výročie Železníc Slovenskej republiky a 110 rokov tatranskej železnice. Sama som vlastne Tatrankou a celý život sa prepravujem tatranskou železnicou. Ja by som chcela popriať nadšencom, ktorí zachraňujú práve tieto naše krásne železnice a ľuďom, ktorí sa toho dneska zúčastňujú veľa šťastných kilometrov a cestujúcich, ktorí sa prepravujú či už jednou, alebo druhou železnicou,“ povedala asistentka primátora mesta Vysoké Tatry Eva Puškárová.

„Prajem Vám príjemný dobrý deň napriek počasiu, ktoré tu v Tatranskej Lomnici máme. Ja sa volám Ing. Ján Pavelka, robím prednostu stanice Starý Smokovec pre celú TEŽku a ak Boh dá, 1. marca to bude 20 rokov. Za tú dobu sme tu zažili všelijaké krásne i menej pekné chvíle. História TEŽky sa datuje zhruba 110 rokov dozadu a zažila mnohé organizačné a technické zmeny, zmenu majiteľov, problémy so stavbou trate. Projektové prípravy, ktoré tu niekedy boli, starší pamätajú, že cez Tatranskú Lomnicu do Zakopaného, cez Tatranskú Kotlinu a dookola, čiže tie projekty niekde zaspali. V 67-mom kto pamätá tak bol projekt Alweg, ktorý niekde zaspal a ostal to nesplnený projekt pre dopravu v Tatrách. Z tých nových projektov, ktoré by som ešte spomenul – stará električka, ktorú vidíte pred nástupišťom radu 89.0x. Tieto električky boli zakúpené z príležitosti majstrovstiev sveta na Štrbskom Plese a znamenali rozkvet tatranskej dopravy. Postavili novú budovu na Štrbskom Plese, vo výhybni Pod lesom a vo Veľkom Slavkove. Tieto mašiny prakticky vydržali až do roku 2000, kedy tu prišli nové mašiny radu 425, ktorú za chvíľu uvidíte aj na koľaji TEŽkového nástupiska. Aj keď počasie nevyšlo, verím že z toho budete mať pekný zážitok, prehliadnete si súpravy, ktoré sú tu pristavené a odnesiete si pekné spomienky na dnešný deň. Všetkým Vám ďakujem za účasť a prežitie ďalšieho dňa.“

„Pekný upršaný deň všetkým. Ja by som v prvom rade chcel odovzdať Tatrancom pozdravy od kolegov ako my železničiari v žargóne hovoríme z hlavnej trate. Aj napriek tomu, že význam Tatranských elektrických železníc je viac menej turistický, verím, že to číslo, ktoré je tam na tej výveske napísané – 110 rokov, sa bude vždy meniť a nikdy nenastane to, aby Tatranské elektrické železnice zanikli. Takže prajem im hlavne veľa úspechov a nech sa im darí obnovovať tie naše staré električky,“ povedal pán Ing. Svetkovský, riaditeľ sekcie a trakcie ZSSK Cargo.

„Prajem príjemný deň. Aj keď trošku opršaný o to viac si myslím, že akcia bude úspešná, že sa Vám to bude páčiť. Ja tu zastupujem železničnú spoločnosť, ktorá zabezpečuje dopravu aj tu v Tatrách, pristavujeme Vám tu vozidlá. Momentálne sa môžete pozrieť aj na nové vozidlá rady 425 a starú Trojičku, ktorá predtým ZSSK prevádzkovala, plus ešte 812-tku, ktorá prišla na normálnom rozchode. Takže máte tu možnosť popozerať si veľa vozňov, veľa atrakcií, veľa histórie. Aj napriek upršanému dňu Vám prajem príjemný deň, nech sa vidíme častejšie a práca, ktorá bola tými chlapcami, ktorí pracovali na obnove nového Trojčaťa, bude úspešná a zaslúžená. Takže ešte raz príjemný deň,“ pripojila sa Renáta Bednárová, prednostka rušňového depa Poprad.

Ako posledný sa slova ujal Kristián Patlevič, ktorý prítomným návštevníkom stručne priblížil históriu železníc na Slovensku a spomenul aj niekoľko technických údajov o novej historickej električke EMU 89.0.

 

 

Po skončení oficiálnej časti programu sa záujemcovia o jazdu Tatranským okruhom postupne začali deliť na 2 skupiny. O 11:30 boli vypravené historické motorové vlaky z Tatranskej Lomnice do Studeného Potoka, Popradu a Štrby, odkiaľ cestujúci následne pokračovali elektrickou zubačkou na Štrbské Pleso a historickou električkou EMU 89.0009 cez Starý Smokovec späť do Tatranskej Lomnice.

Historický motorový osobný vlak na čele s orchestriónom M 152.0450 v Tatranskej Lomnici

Ak si cestujúci vybrali severný smer okruhu, na začiatok svojej cesty použili historickú električku EMU 89.0009 „Trojča“, ktorá odchádzala z Tatranskej Lomnice o 12:17 do Starého Smokovca a na Štrbské Pleso. Odtiaľ zubačka návštevníkov previezla do stanice Štrba, kde už na nich čakali historické motorové vlaky do Tatranskej Lomnice. Na týchto jazdách sa dal kúpiť nie len špeciálny pamätný cestovný lístok na celú okružnú jazdu, ale aj cestovný lístok na 1 cestu podľa úsekového cestovného.

EMU 89.0009 „Trojča“ v Starom Smokovci

Ako posledná bola z Tatranskej Lomnice vypravená historická električka EMU 26.001 „Kométa“, ktorá sa cez Starý Smokovec vrátila späť do Popradu, kde bol zabezpečený prestup na historický motorový vlak do Tatranskej Lomnice. Komu sa teda nechcelo cestovať cez Štrbu a Štrbské Pleso, mohol si dopriať jazdu týmto skráteným okruhom.

Stretnutie generácií – EMU 89.0009 „Trojča“ + EMU 26.001 „Kométa“ v Starom Smokovci

Jazda historickými vozidlami po tratiach normálneho i úzkeho rozchodu bola super. Aj napriek nie veľmi priaznivému počasiu bola električka EMU 89.0009 plná takmer do posledného miesta. Okrem fanúšikov dopravy prišlo aj mnoho náhodných cestujúcich, ktorí síce mali zakúpené lístky na klasickú električku, ale keď videli Trojča, počkali si naň. Celkovo vládla v električke veľmi príjemná atmosféra, ľudia spomínali na svoje niekdajšie dovolenky v Tatrách, lyžiarske výcviky a pri vystupovaní ďakovali personálu za pripomenutie ich detstva. Červené laminátové lavice, i veľké panoramatické okná. Aj takto si mnohí z nás pamätáme na túto veľkokapacitnú električku s celkovou kapacitou 290 miest, ktorá počas svojho 50-ročné pôsobenia v Tatrách najazdila viac ako 1,5 milióna kilometrov bez väčších nehôd i mimoriadnych udalostí.

Pohľad do interiéru EMU 89.0009

Deň sa pomaly chýlil k svojmu záveru a prišiel čas na návrat späť. Návštevníci akcie sa mohli rozhodnúť či pri ceste do Popradu využijú historickú Trojičku, alebo súpravu historických motorových vlakov, ktoré pokračovali v jazde až do Košíc. Pre úplnosť však ešte doplníme, že medzi Tatranskou Lomnicou a Studeným Potokom v tento deň premával motorový vozeň 812.015 ZSSK.

Stretnutie generácií v Tatranskej Lomnici – 425.95 „Barónka“ a EMU 89.0009 „Trojča“

Nostalgické jazdy sa realizovali vďaka podpore Oblastnej organizácie cestovného ruchu Regíón Tatry a Ministerstva dopravy a výstavby v rámci projektu Dovolenka na Slovensku, dobrý nápad.

Spoločné foto organizátorov

Sprevádzkovaním historickej električky EMU 89.0009 sa aktivity Veterán klubu železníc Poprad v oblasti záchrany a rekonštrukcie historických vozidiel tatranskej dopravy nekončia, pokračuje Tomáš Chovanec. „V budúcnosti sa chceme pustiť do opravy električky EMU 89.0003 patriacej Železničnému múzeu, ktorá si vyžaduje rozsiahlejšiu opravu pojazdu a skrine a ktorú by sme radi verne zreštaurovali do výrobného vzhľadu z roku 1969 (krémovo horčicová strecha, svetlejší odtieň červenej, kladivkovo zlaté kovové časti zvnútra, dvere, biele stropy a podobne). Stihnúť by sme to chceli čo najskôr, všetko však bude záležať od dostatku síl, elánu, potrebných finančných prostriedkov a sponzorov, ktorý nám doposiaľ priali. Do opravy pojazdu a skrine by sme chceli zapojiť aj externé zdroje. Toho roku by sme chceli dokončiť strechu a podvozky poslať na opravu.“ Popri pracovných aktivitách na obnove historických vozidiel však členovia klubu nezabúdajú ani na nostalgické jazdy pre verejnosť a rovnako tomu bude aj v prípade historickej električky EMU 89.0009. Okrem príležitostných jázd počas sezóny si bude možné električku objednať aj na súkromné fotojazdy a členovia klubu ju radi vypravia aj pri rôznych príležitostiach a podujatiach. Fanúšikov železníc určite potešia jazdy Trojčaťom až na Štrbské Pleso. Historická električka tak opäť prepojí všetky podtatranské osady a spolu s Kométou prispeje k rozvoju cestovného ruchu.

A ako to vyzerá s prípadnou rekonštrukciou ďalších historických vozidiel? Zatiaľ čo motorový vozeň #7 „Škoduľa“ si ešte asi dlhšie počká na lepšie časy a štedrého sponzora, v dohľadnejšej dobe sa na tratiach tatranských elektrických železníc objavia niekdajšie obľúbené štvornápravové letné vozne, ktoré za čias pravidelnej prevádzky jazdili so Škoduľou, starou Tatrou M 49.0, alebo Ganzami.

Motorová vozeň #7 „Škoduľa“ si ešte asi dlhšie počká na lepšie časy a štedrého sponzora

Dlhoroční členovia klubu sa však nevzdávajú ani myšlienky projektu Múzea Tatranských železníc, aby všetky dochované artefakty dokumentujúce viac ako 100-ročnú históriu verejnej dopravy v oblasti Tatier neboli vystavené napospas počasiu a vandalom pod holým nebom.

O jazdách historických tatranských električiek pre verejnosť, ako aj o ďalších činnostiach Veterán klubu železníc Poprad Vás budeme priebežne informovať. Do pozornosti dávame aj facebookovú stránku Veterán Klubu železníc Poprad.

Autor: Jaroslav Filo
Foto: Denis Ondriškovič, Martin Žarnovický, Maroš Lesňák, Nino Belovič, Patrik Špačinský a VKŽ Poprad
Audio: Patrik Špačinský
Video: Maroš Lesňák a Martin Žarnovický

Fotogaléria – Oprava EMU 89.0009 „Trojča“

Fotogaléria – Tatranský okruh

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.