Autobusy Jelcz 272 MEX

Autobus RTO-JELCZJelcz 272 je typ poľského autobusu, ktorý bol na základe československej licencie vyrábaný v 60. a 70. rokoch 20. storočia v meste Jelcz (dnes mesto Jelcz-Laskowice). V Československu bol tento autobus vyrábaný pod označením Škoda 706 RTO.72

Konštrukčne bol Jelcz 272 MEX zhodný s československými vozidlami 706 RTO. Jednalo sa o dvojnápravový autobus s trambusovou, polosamonosnou karosériou, ktorá bola umiestnená na nosnom ráme. Vstup do vozidla zaisťovali dvoje dvojkrídlové dvere, pre šoféra boli určené malé dvierka v ľavej bočnici, ktoré viedli priamo na jeho stanovisko. Na prvý pohľad poznateľný rozdiel medzi poľskými Jelczami a československými Škodami sú predné svetlá. Vozidla 706 RTO mali predné svetlá zaoblené podľa línie vozovej skrine, zatiaľčo Jelczy mali svetla rovné, vystúpené z karosérie.
Autobusy Jelcz 272 MEX boli vyrábané len v mestskej variante. Linkové vozidla (obdoba československých 706 RTO CAR) boli označené Jelcz 041.
Základom autobusu  Jelcz 272 MEX   bol podvozok Škoda 706 RTO ch, resp. Škoda MTO. Autobus bol vybavený vznetovým radovým šesťvalcovým motorom s priamym vstrekovaním paliva, bol vybavený dynamom PAL Magneton 24V/800W alebo PAL Magneton 24V/900W, spúšťačom PAL Magneton 24V/8k. Mechanická prevodovka mala 5+Z stupňov.

Prevádzkové brzdy boli vzduchotlakové, pôsobiace na všetky kolesá, okrem nej sa užívala tiež spomaľovacia motorová brzda. Ručná brzda bola mechanická na zadné kolesá.

Karoséria bola trambusového typu s ocelovou, elektricky zvarovanou kostrou, zvonka oplechovaná, zvnútra obložená umakartom a strop bol oblepený plastickou koženkou. Podlaha bola vo výške 885mm nad zemou. Vodič bol oddelený polopresklenou kabínou, motor bol umiestnený vpredu vedľa vodiča po pravej strane pod krytom. Vodič mal na ľavej strane vlastné dvere.

Prevádzka:

Vozidla Jelcz 272 MEX boli v hojnom počte exportované tiež do Československa, kde jazdili v mnohých mestách . Praha, Brno BRATISLAVA .Do Bratislavy boli dodané min. 2 dodávky autobusov Jelcz MEX 272. Do premávky zasiahli len autobusy z prvej dodávky z roku 1976. Tieto mali už nové podvozky Škoda MTO z n. p. LIAZ Mníchovo Hradiště. Novinkou boli nové nápravy a aj disky, ktorými sa tieto vozy dali ľahko poznať, motorom Škoda M 630 a dynamom PAL Magneton 24V/900W. Od autobusov Škoda RTO sa líšili aj inými detailami ako napríklad prednými reflektormi, ktoré neboli zapustené do predného čela, ale vystupovali z čela von. Autobusy Jelcz tiež mali dva veľké vrchné vetráky, ako RTO starších verzií. Na čelách mali na streche obrysové svetlá, nad dverami bolo inak riešené výstražné znamenie.

Poslednou dodávkou boli pojazdné predajne zakúpené v roku 1981 v počte štyroch kusov. Tieto boli kompletizované v závode Praga Rousínov. Karosérie boli verzie CAR, mali zvláštny náter a vozy slúžili ako servisné vozidlá. Vozy mali podvozky Škoda 706 RTO ch, ktoré sa v tomto období ešte stále používali na niektoré mechanizmy (ak voz 8248 nepatril do tejto série, potom bola do Bratislavy dodaná určite ešte aspoň jedna dodávka). Voz 8249, ktorý do nej podľa ŠPZ patril, mal starý podvozok.

Premávka:

Výraznejšie úpravy na vozidlách neboli, po vyradení z prevádzky s cestujúcimi sa používali ako služobné (pojazdné dielne). Je možné, že boli niektoré prestriekané do podobného laku ako vozidlo ev. č. 8248.

Historické vozidlá
Historický autobus Jelcz sučasnost Škoda 706 RTO  ev. č. 236 bol získaný v marci 1995 od TJ Tatran Jablonica výmenou za autobus Karosa C 734 ev. č. 1623, následne bol rekonštruovaný pre oslavy 100. rokov MHD v Bratislave na historické vozidlo v mestskej verzii. Pôvodne sa jednalo o verziu CAR. Autobus má podvozok Škoda 706 RTO ch. Predné čelo bolo vymenené, autobus dostal predné čelo a aj ev. č. pôvodného autobusu autoškoly ev. č. 236.

Praha:
(voz ev. č. 4881)

Poľsko:
Bydhošť (voz registračnej značky BBA 332D)
Krakov (voz ev. č. 341)
Lublin (voz ev. č. 11999)
Varšava (voz ev. č. 1983)

Typ: 272
Výrobca: Jelcz
Vyrábaný v rokoch: 1963 – 1977
Technické údaje:
Dĺžka: 10810 mm
Šírka: 2500 mm
Výška: 3150 mm
Pohotovostná hmotnosť: 8570 kg
Obsaditeľnosť (sedenie, státie) 20:50
Pohonné jednotky
Motory
Výkon motoruov: 54,5 kW
Druh

Krakowski Jelcz MEX 272 (č. 341), s prívesom P01 (č. 608).

Autor: Patrik Špačinský

3 Comments

  1. RTO vychádza z Jelczu? No tak to ma podržte, ja som si myslel,že že vychádzal z predchádzajúceho modelu Škoda 706 RO. No ale podoba je viac ako zarážajúca

  2. Jáááj,až teraz som si všimol, že Poliaci vyrábali svoj Jelcz v českolsovenskej licencii,a v predošlom prípade som si myslel,že to bolo naopak,takže prepáčte.

  3. Jazdieval som do školy RTO – čkami. Keď doviezli na trať Lučenec – Hrnčiarky Jelczy bolo to radosti. Dovtedy na túto linku boli nasadzované vozidlá krátko pred vyradením na šúčiastky. Nemali tachometer, vzduchové otváranie dverí už dávno nefungovalo, kúrenie tam neexistovalo a ani poličky nad hlavami už nemali lankovú výplň. Niekedy sa stalo, že ak toto vozidlo skapalo, tak sme museli všetci vystúpiť, lebo ho bolo treba roztlačiť. Dokonca nám niekedy nasadili verziu pre MHD, to by nebolo tak zlé, ale turistická varianta to bola pohroma. Úzka ulička nedovolila stáť, sediaci si nemali kam dať batožinu. Boli sme ale všetci radi, že sa vezieme, lebo spoje boli veľmo mariedko. Gilbert

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.