Aktuálne: Dopravný podnik Bratislava zmenšuje zbierku historických autobusov

Linková Karosa DPB C 744.24 #201BRATISLAVA – Vo vozovni Jurajov dvor sa ešte donedávna nachádzalo niekoľko zaujímavých vyradených kĺbových autobusov, ktoré sa mali zrekonštruovať na historické vozidlá. Svojej obnovy sa však nakoneic nedočkali. Po nieľkokoročnom chátraní na nekrytej odstavnej ploche autobusov ich totiž rozpílili a odviezli do štrotu.

Karosa C 744 #1201 – prvý sériovo vyrábaný československý kĺbový autobus: Dopravný podnik prevádzkoval dve takéto vozidlá. Historicky cennejšie vozidlo z overovacej série skončilo v šrote už v roku 2004. Druhé vozidlo patriace medzi prvé vyrobené vozidlá tohto typu bolo z premávky odstavené v roku 2005. Počas piatich rokov nádejne čakalo na rekonštrukciu. Namiesto nej sa však dočkalo zošrotovania. Len pre úplnosť dodajme, že z tohto typu autobusov boli odvodené Karosy B 741.

Slovinský kĺbový autobus TAM 260 A 180 M – AM #2412 (ex 4400) z roku 1992: Išlo a prvý a jediný autobus tohto typu, ktorý bol dodaný do bývalého Československa. Modernizáciou tohto typu následne vznikli kĺbové autobusy TAM 272 A 180 M, pričom najviac ich jazdilo práve v Bratislave. Autobus TAM 260 sa líšil najmä vzduchom chladeným motorom TAM (licencia KHD), kým vozidlá TAM 272 mali vodou chladené motory MAN. Autobus bol z premávky odstavený v roku 2007.

Ikarus 280.08/A #4940 z roku 1989: tento autobus sa mal do zbierky historických autobusov zaradiť spolu s spolu s Ikarusom 280 #2881/II. Hoci sa dopravný podnik v tomto roku rozhodol, že z každého typu autobusu sa zachová len jedno vozidlo, #4940, mala slúžiť na náhradné diely do druhého Ikarusu. V Bratislave sa tak zo 761 autobusov tohto typu zachová iba jeden. Pre porovnanie uvádzame, že v Košiciach premávalo 145 autobusov, z ktorých sa pre budúce generácie zachovajú dve vozidlá.

Hoci v Bratislave jazdilo od roku 1927 množstvo typov historických autobusov, v súčasnosti sa v zbierkach dopravného podniku nachádzajú len dva zrekonšruované historické autobusy – Škoda 706 RTO #236/II (nepôvodné vozidlo) a Karosa ŠM 11 #3350/II. Na prípadnú rekonštrukciu čakajú ešte vozidlá:
– Karosa B 732.00 #8005,
– Ikarus 280.08 #2881/II,
– Ikarus 283.01 #1512,
– Karosa B 741 #1306
– TAM 272 A 180 M #1409/II.

V elektrickej trakcií (električky, trolejbusy)  je našťastie situácia úplne iná. Za uplynulé roky sa podarilo zrekonštruovať množstvo historických vozidiel a ani sa nestalo, že by sa adepti na historické vozidlá zošrotovali.

Spracoval: Jaroslav Filo
Zdroj: imhd.sk

35 Comments

  1. je to škoda. proč to nejdříve nenabídnou na prodej. třeba jen na ND. do šrotu to může vždycky. na to je čas pořád.

  2. dostal to na starosti clovek, ktory hned po nastupe“ do funkcie“ zacal bacovat ako sef galaxie a nechal ich zosrotovat. “ najmudrejsi“ clovek co sa tyka dopravneho podniku. no skoda ich, ale co uz, kazdy sme nejaky ,
    PS : dej blbci funkci a mysli si ze je boh.

  3. Škoda, že sa v DPB nenašiel niekto, kto by sa bol proti tomuto rozhodnutiu postavil. A pri tom tá kĺbová prímestská karosa by určite obohatila zbierku historických vozidiel. Ale čo už. Ako sa hovorí po nás potopa. Som zvedavý či sa podarí dokončiť ten Sanons.

  4. Je to fakt škoda, ale čo už … To ma len utvrdzuje v tom, že v Bratislave si históriu vážiť nevedia :-/

  5. Inak tá c 744 bola 18 ta vyrobená jedna z prvých, a ona dostala motor z tej druhej c 744 z overovacej série ( ten motor maly iba prototypy a overovacia seria) aspon ten mohli zachrániť

  6. Ono tiež bol rozum v roku 2000 zošrotovať (skoro) prototyp 3 roky po GO…

    Mne sa najviac páčili na tom tie hmlovky v nárazníku, to iné busy ako prvé C744 nemali.. 🙁

  7. Tá RO nepatrí DPB takže nie je ani možnosť ju zaradiť do zbierky historických vozidiel.
    Čo sa týka Sanosu, tak ten sa určite úspešne dokončí, pracujú na ňom ústredné dieľne električiek.
    S tými električkami to nie je ani zďaleka také ideálne ako sa píše v článku. Vozy „38“ a „104“ by potrebovali viacero vážnych opráv, „215“ je súca na celkovú opravu po nepodarenej renovácii. Je vidieť, že už historické električky nemajú okolo seba ľudí, ktorým na nich záležalo a presadzovali ich rozvoj (tým nezľahčujem zásluhy jednotlivcov na záchrane a renovácii vozov „18“ a „31“).
    Ešte sa vrátim k autobusom, veľké šrotovanie nebolo síce najrozumnejšie riešenie, ale rysujúca sa koncepcia zbierky historických autobusov dáva nádej na zachovanie a zrekonštruovanie aspoň niektorých pre Bratislavu typických vozidiel. Úlohou DPB je zachovať typické vozidlá, ktoré budú obyvatelia mesta spájať s určitou dobou a bude si ich pamätať čo možno najväčší počet obyvateľov. Aj na základe toho sa nevybrali na zachovanie vozy ako bol bublifuk (2412) či netypická prímestská Karosa 744 (1201). Tieto autobusy si určite zaslúžili byť zachované, ale to je skôr otázka na súkromných zberateľov, prečo o nich nikto neprejavil záujem. Náklady na renováciu sú značné, čo všetci vieme takže nám ostáva veriť, že sa podarí zrenovovať aspoň vybrané vozidlá pred predajom DPB, ktorý určite nepomôže financovaniu historických vozidiel v DPB.

  8. Re leon no to máš pravdu. Že predaj dpb nepomoze historickom vozidlam ale ich renovacia by sa určite dala vyriešit aj verejnou finančnou zbierkov lebo ľudia by určite prispeli

  9. Re Paťo – To je možné, že by prispeli, ale to by najprv verejnosť musela vedieť, že nejaké historické vozidlá DPB má… Ak nepočítam dve historické električky, ktoré aj tak postupom času postupne miznú z ulíc a pokiaľ si odmyslím DOD jedenkrát ročne, aj to so statickými exemplármi bez pútavých dynamických ukážok, ľudia ani nevedia, že niečo také existuje… Renovácie sa dajú financovať z komerčnej činnosti a aj keď somnou nebude veľa ľudí súhlasiť tak na tom trvám a mám s tým skúsenosti… Tá zbierka by bola aktuálna až vtedy, keby DPB vôbec priznal, že nejaké veterány má a chce sa o nich aj starať, ale to sa dodnes papierovo nestalo.

  10. Ahoj Leon, nedá mi aby som sa nezapojil do tejto diskusie. Čo sa týka tej prímestskej Karosy C 744, DPB ju mal zachovať. Už len preto že bola z prvej série a potom aj preto, že v Blave jazdila Čo sa týka historických vozidiel, nikde neni katalóg historických vozidiel, t.j. brožúrka so stručnými informáciami o danom type historického vozidla. Keď počas leta 2008 v meste jazdila historická električka, ľudia by namiesto propagačných materiálov o meste a kultúrnom lete privítali materiáli o tej ktorej električke, ale tie boli iba za sklom. Jediné popisy vozidiel, ktoré boli určené verejnosti boli popis 104 a 9 Tr-ky, ktorý však bol už všeobecný. Tieto popisy boli vytlačené ešte v 90. rokoch. Čo sa týka verejnosti a historických vozidiel, súhlasím s tým, že verejnosť o nich ani nevie. Veď DPB jazdí s historickými vozidlami len pre zahraničných turistov a ak aj jazdí pre verejnosť tak to vôbec nepropaguje (keďže o tom nikto nevie, je o jazdy menší záujem a tým pádom sa môže vyhovoriť že sa mu takéto jazdy neoplatia lebo neni o ne záujem).
    K T2-jke môžem povedať len toľko, že pravdepodobne bude musieť dostať nový náter (hoci bola prelakovaná v roku 2009), lebo počas predvolebnej kampane bola celá dolepená predvolebnými plagátmi a to nie len z vonka, ale aj z vnútra, pričom plagáty boli povylepované po celej električke, napr. aj nad oknami.
    Ak sa v niečom mýlim kľudne ma oprav.

  11. re leon: Áno, aj ja si myslím že renovácie sa dajú financovať z komerčnej činnosti – napr Praha je toho príkladom. Jej nostalgická linka 91 a múzeum. A napr aj DOD vo Viedni je tisíckrát lepšie ako bolo v Bratislave. Lebo tam sa človek počas neho može aj historičakom previesť a veľa krát. DPB si na úkor verejnosti radšej spraví súkromnú akciu, napr. Deň zamestnancov DPB.

  12. Čo sa týka pravidelných historických liniek tak za chabý ale úspešný pokus sa dali nazvať jazdy organizované v spolupráci s BKIS s vozom „38“ + „135“ s dosť slušnou účasťou návštevníkov. Avšak týmto aktivitám sa už v podstate nemá kto v DPB venovať, lebo terajšia partia o tento typ aktivít nemá záujem. Čo sa týka brožúr a informácii o vozidlách musím len súhlasiť.. Letáky vo vozidlách sú nie len staré, ale aj nepresné a niektoré aj zavádzajúce. Bratislava v posledných rokoch trpela aj uzávierkami tratí, čo obmedzilo priestor na vyhliadkové jazdy hlavne v lete. Klinec do rakvi historickým vozidlám pridali aj zmietnutím plánu zriadiť slepú odstavnú koľaj pred starou budovou SND, ktorá mala slúžiť ako nástupný bod a zároveň by bolo možné ju použiť na krátkodobé statické expozície vozidiel.. Pre oživenie jázd historických trolejbusov by bolo najprv potrebné zosúladiť vyhliadkové jazdy s historickými električkami. V tom prípade by sa jazda začala na Mostovej, cez Špitálsku, Vazovovu, Floriánske a na Žilinskej by sa prestupovalo do 9Tr, ktorá by ľudí previezla na hrad a po jeho prehliadke by ich vzala späť k električke… Bolo by potrebné doriešiť seriózne materiály, ktoré by dokumentovali dopravu previazanú so zvyškom histórie.. Ale to je v Bratislave utópia, aj keď by to častokrát nevyžadovalo investície, ale iba snahu kompetentných ľudí…

  13. Ešte na margo DOD.. Ak si spomínaš na DOD pred piatimi rokmi tak aj keď to bolo celé skromnejšie, ale snažili sme sa naplniť deň jazdami a ukážkami… Ale samozrejme že s Viedňou, či Prahou sa to nedá porovnávať…

  14. O tej slepej koľaji pred historickou budovou SND som nevedel. S ostatnými vecami môžem s tebou len súhlasiť. Ten tvoj nápad zosúladiť jazdu električky s trolejbusom by bolo zaujímavé. Možno by som tam ešte zakonponoval aj historický autobus. Ćo ty na to?

  15. Najprv by musel nejaký byť v rozumnom stave k dispozícii… Lebo RTO, či ŠM, alebo nebodaj zbastlený kabriolet si neviem veľmi v centre mesta predstaviť… Ale viem si predstaviť napríklad autobusovú linku, ktorá by premávala medzi SND a Sadom Janka Kráľa (napríklad k UFO) cez Starý most… Ale to tiež momentálne nie je veľmi reálne.

  16. U autobusov je ešte dosť veľký problém so zarátavaním nákladov na PHM do nákladov jázd, čo ich samozrejme robí dosť nerentabilné. Tento problém nie je pri elektrickej trakcii z dôvodu stále platného nezmyselného systému účtovania za elktrickú energiu.

  17. ano aj ja som to počul že 104 ma byt zelena ale radšej nech ju nechajú červenu

  18. GANZ 104 bola vyrobená v zelenej farbe a nikdy v terajšej červenej kombinácii v premávke nejazdila.. Preto sa už veľmi dlhú dobu uvažuje o pôvodnom laku pri ďalšej renovácii 104. Pri renováciách bolo urobených veľmi veľa nepresností na všetkých vozoch. Najvernejší voz k originálu je „38“, ale ten je momentálne v dosť zlom stave, hlavne čo sa týka mechaniky.
    Čo sa týka RTO tak to bol hobby projekt ľudí na divízii autobusy a aj keď je potrebné im byť za snahu vďačný, tak RTO čaká ďalšia renovácia. Ale zatiaľ musí slúžiť na ideovo-politické účely vedenia DPB.

  19. Neviem či práve 38 je orginálna. Údajne ma totiž výzbroj zo 6MT-čky. Podľa slóv jedného z vodičov historickej električky je najoriginálnejšia práve 104.

  20. Ja som zase počul, že výzbroj zo 6MT bola použitá v brúsiacom voze Schorling a že kvôli nej nebude zachovaný (prepáčte za chybu v slove Schorling, nejde mi napísať to o s dvoma bodkami)

  21. Sergej – 6MT jazdilo v BA podľa imhd 10 kusov.Čiže túto výzbroj môže mať viac vozidiel.Ganz určite nie je najoriginálnejšia električka.

    „Rekonštrukcia na motorový vozeň, výzbroj Siemens D 612
    Postavenie nového motorového vozňa č. 44 na podvozku starého (pozri popis vozňa BEÚS č. 44)
    Po poškodení karosérie v roku 1995 sa rozhodlo o zlikvidovaní karosérie (s výnimkou strechy) a o rekonštrukcii na motorový vozeň č. 104 – novopostavený vozeň bol prvý krát predstavený na otvorení zrekonštruovanej koľajovej križovatky na Kamennom námestí 31.7.1998. “
    http://imhd.zoznam.sk/ba/index.php?w=2f2c24293a2f36eff2212c24293a2f36ef1f&id=27

    I keď nie je 104 najpôvodnejšom stave,určite je najkrajšia z dvojnápravových historičákov.Najpôvodnejšia je asi T2,ešte jej pridať stanovište sprievodcu,to by bolo volačo.

    RTO tiež nie je pôvodne,karosériu ma z Jelczu.To RO komu patrí?

  22. 104 je v istom zmysle replika,aj keď nie až tak do hĺbky ako 135… 38 má pôvodnú výzbroj, len s tým rozdielom, že bola prestavaná v roku 1958 z pôvodného dvojnápraváku, ktorý sa zrazil s nákladným vlakom. Pôvodne vyzerala 38 rovnako ako 31, či 18… 38 sa dá považovať za najpôvodnejšiu lebo počas svojho „života“ najazdila veľmi málo km, neskôr bola používaná ako výcvikové vozidlo. Veľká časť vozu je pôvodná. 215 je dosť skladačka a niektoré veci boli z „nevysvetliteľných“ dôvodov upravené do Pražského dizajnu… Ak by sme chceli byť úplne presný tak jediný originál je 317 ale tá si ešte chvíľu postojí…
    RO patrí jednému vplyvnému pánovi, ktorý paradoxne nemá nič spoločné s DPB. Ale za jej stav môžu istý ľudia v podniku…

  23. Ešte k 6MT.. Výzbroj zo Schorlingu bude použitá pri renovácii 6MT z Technického múzea Brno. Už je demontovaná a vykonávajú sa na nej práce. Schorling sa zachová ako statický exponát.

  24. Možno vás bude zaujímať, že historický kĺbový Tam Bus bude 1414…
    Ospravedlňujem sa za dezinformáciu pri 6MT, skriňa pochádza z Liberca a nie TMB. Ale pokiaľ viem tak ÚD na nej začalo robiť.

  25. Takže „v najbližšej dobe“, resp. po BMEŽ 31 sa ako historičák predstaví 6MT-čka?

  26. 31 je hotová.. 6MT bude chvíľu trvať, ale dočkáme sa.. Len aby s tými vozmi ešte mal kto jazdiť lebo keď to teraz vidím tak mám z toho zmiešané pocity… 🙂 Za chvíľu začne byť na 1. koľaji v Krasňanoch tesno, som zvedavý ako to pán „kompetentný“ vyrieši. Dúfam, že nedôjde na jeho vyhrážku spred šiestich rokov keď mi povedal že pôjdu pod holé nebo na Jurák…

  27. Aby nedošlo k omylu nemyslel som toho istého cloveka ako spomínal Andy vyššie ale oveľa vyššie postaveného… 🙂

  28. A ako je to s tím ikarusom 620 ja som počul že má byt od majiteľa vymeni za 1vyradenu sorku

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.