NA NÁVŠTEVE | Národné technické múzeum Praha

PRAHA – Okrem účasti na najrôznejších veteránskych podujatiach sa pre vás snažíme zmapovať aj múzeá s dopravnou tematikou a ani tentokrát tomu nebude inak. Zoberieme vás na prehliadku Národného technického múzea, v ktorého expozícii nájdete to najlepšie zo zbierky automobilov, motocyklov i bicyklov a mimoriadne exponáty z dejín letectva, železničnej i lodnej dopravy a vývoja hasičských striekačiek vyrobené v Čechách i na Slovensku.

Pár dní po veľkom výlete na detskej železnici v Košiciach sme sa rozhodli zavítať do susednej Českej republiky, obhliadnuť sa za históriou dopravy a dopriať si menší turistický výlet k rozhľadni Korunka. Ani sme sa nenazdali a prišiel deň D. Prišli sme sme na hlavnú stanicu, nastúpili do vlaku a cca o 06:00 sa pomaly vydali za zážitkami. No hoci sa jednalo o medzinárodný spoj vyššej kategórie, v našom vozni by ste zásuvku 230 V na dobíjanie mobilu, notebooku, či tabletu a bezplatné pripojenie na internet hľadali márne. Nuž aj také sú slovenské železnice. Škoda len, že v cene 50,-€ cestovného za vlak nebola aspoň minerálka s croasantom zdarma.

Našim prvým cieľom bolo Národné technické múzeum v Prahe, do ktorého sme sa dostali kombináciou EC 282 Metropolitan Slovenská strela, metra linky C (stanica Vltavská), električky (zastávka Letenské náměstí) a pešieho presunu smerom k Letenským sadom.

Električka K8 linky číslo 34 na prestupnej zastávke Vltavská

Hlavná budova technického múzea má viacero zaujímavých expozícií, ktorých prehliadka vám zaberie niekoľko hodín času. Pokiaľ však chcete za jeden deň toho vidieť oveľa viac, potom sa rovnako ako my musíte rozhodnúť, čo všetko v rámci jej prehliadky absolvujete. Ako správni nadšenci dopravy sme sa po zaplatení vstupného a odložení vecí v šatni presunuli do dopravnej expozície, ktorá vzhľadom na jej priestorové možnosti ponúka stručný, no nemenej zaujímavý prierez jej bohatou históriou.

Pohľad z galérie na dopravnú halu technického múzea

Domáca výroba dopravných prostriedkov je veľmi dlhá, mimoriadne farbistá a v mnohých epizódach pozoruhodná aj z celosvetového hľadiska. Na prízemí múzea nájdete 40 najvýznamnejších vozidiel predstavujúcich viac než 100-ročnú tradíciu domáceho automobilového priemyslu. Okrem troch najväčších výrobcov NW-Tatra, L&K-Škoda a Praga sú v expozícii zastúpené aj značky Aero, RAF, Velox, Walter, Wikov, Jawa a Z.

Velox 8/10 HM (r. v. 1908 – 1909)

Úroveň domáceho motoristického života dopĺňajú aj v minulosti dovezené a prevádzkované automobily zahraničných výrobcov, ktoré sú pozoruhodné z celosvetového hľadiska. Spomenúť môžeme napríklad najstarší vo svete dochovaný automobil z molsheimskej továrne Ettore Bugattiho, či najstarší vo svete dochovaný automobil značky Audi.

Bugatti 13 (r. v. 1910)

Samostatnú kapitolu tvoria vozidlá, ktorých história je úzko spätá s dejinami Československa. Vzhliadnuť tu môžete napríklad dvanásťvalcovú Tatru 80 prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka (r. v. 1935), nepriestrelný osemvalcový Mercedes nacistického ministra K. H. Franka, prehliadkový ZIS 110 komunistických pohlavárov, alebo vozy využívané prezidentami Václavom Havlom a Václavom Klausom.

Tatra 80 (r. v. 1935)

Nemenej zaujímavú, no vzhľadom na plány zriadenia samostatného železničného múzea v bývalých drážnych dielňach pražského Masarykovho nádražia pomerne stručnú expozíciou tvoria dejiny železničnej dopravy. Už na prvý pohľad vás upúta najstaršia dochovaná lokomotíva na území českých zemí BEB I.103 „Kladno“ z roku 1855, ako aj parná lokomotíva 252,008, ktorá je jediným dochovaným exponátom dvojzáprahovej rýchlikovej lokomotívy na území Čiech. Obe lokomotívy sú však zahraničnej proveniencie.

Najstaršia dochovaná lokomotíva na území českých zemí BEB I.103 „Kladno“ (r. v. 1855)

Nemeckej výroby je aj v českých zemiach najstaršia dochovaná priemyslová úzkorozchodná lokomotíva XIVe č. 4 vyrobená v roku 1884 pre vnútrozávodnú dopravu vo Vojtešskej huti Pražskej železiarskej spoločnosti. Táto lokomotíva je medzi návštevníkmi veľkým lákadlom, lebo si pri nej môžu spraviť fotku.

Priemyslová úzkorozchodná lokomotíva XIVe č. 4 (r. v. 1884)

Vrchol českej stavby parných lokomotív pred prvou svetovou vojnou reprezentuje parná lokomotíva 375.007 „Hrbáň“ s vlečným tendrom 821.039 (r. v. 1915) vyrobená v roku 1911 podľa rakúskych plánov v Prvej českomoravskej továrni na stroje.

375.007 „Hrbáň“ (r. v. 1911) + vlečný tender 821.039 (r. v. 1915)

Komfort cestovania po železnici pripomína jediný salónny vozeň cisára Františka Jozefa I., ktorý bol vyrobený v roku 1891 v továrni Františka Ringhoffera na Smníchove.

Salónny vozeň cisára Františka Jozefa I. (r. v. 1891)

Rozsiahlejšiu zbierku exponátov z dejín železničnej dopravy si môžete pozrieť v Depozitári Železničného múzea v Chomutove, ktorý môžete navštíviť do 28. októbra tohto roku od štvrtka do nedele od 10:00 do 17:00.

Až do 8. júna budúceho roka môžete na prízemí dopravnej haly vidieť súbor historických sanitných automobilov patriacich Zdravotníckej záchrannej službe hlavného mesta Prahy, ktorá je jedna z najstarších na svete. Vystavené sú vozidlá z posledných dekád značky Mercedes-Benz, Ford, či Škoda mapujúce časť jej dlhej histórie.

Mercedes-Benz Lang (r. v. 1984)

„Tím, že Pražská záchranná služba v posledných desaťročiach nelikvidovala po skončení svojej životnosti vybrané sanitné vozidlá a ani ich neodovzdávala ďalším užívateľom, vytvorila cennú kolekciu sanitných automobilov, ktoré boli prevádzkovo späté s hlavným mestom. Veľmi ma teší, že historicky najhodnotnejšie sanitné automobily z tejto kolekcie môžeme predstaviť návštevníkom Národného technického múzea a radi by sme ju prevzali do svojich zbierok. Ďakujem Zdravotníckej záchrannej službe hlavného mesta Prahy za spoluprácu, ktorú si veľmi vážim,“ uviedol Karel Ksandr, generálny riaditeľ Národného technického múzea.

ŠKODA- TAZ 1203 m (r. v. 1987)

„Kým srdce záchrannej službe dávajú predovšetkým ľudia, ktorí ju tvoria, sanitné vozidlá v uliciach bývajú často jej najviditeľnejšou tvárou. Mnohé z nich sa za roky v službe stali ikonami nášho vozového parku, či už to boli automobily Škoda 1201 až 1203, známe aj vďaka seriálu Sanitka, lekárske vozidlá Tatra 613, alebo súčasný Mercedes Benz 519 so skriňovou nadstavbou. Máme radosť, že vozidlá, ktoré roky slúžili spoľahlivo v pražských uliciach a pomáhali nám poskytovať starostlivosť pacientom, dnes môžu urobiť radosť návštevníkom Národného technického múzea, prestížnemu miestu, ktoré je plné užitočnej a krásnej techniky,“ hovorí Petr Kolouch, riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby hlavného mesta Prahy.

Pohľad na výstavu historických sanitných vozidiel

Súčasťou výstavy je aj výber defibrilátorov zo zbierky múzea predstavujúce kľúčový prvok v arzenáli zdravotníckej záchrannej služby, pretože umožňujú okamžitú intervenciu pri život ohrozujúcich arytmiách, a zvyšujú tak šance na prežitie pacientov s náhlou zástavou srdca. K videniu je súbor prístrojov rôznych výrobcov, ktoré boli využívané pri zásahoch profesionálnych českých civilných aj vojenských zdravotníckych pracovníkov v teréne.

Okrem historických automobilov, sanitných a koľajových vozidiel na prízemí dopravnej haly vzhliadnete aj skromnú zbierku historických hasičských striekačiek.

Konská parná hasičská striekačka Smekal (r. v. 1914)

Ak sa následne po schodíkoch presunutie na prvú galériu, ocitnete sa v populárnom svete motocyklizmu. Nájdete v ňom celý rad ojedinelých strojov najmä domácej produkcie – Jelínek, Perun, Walter, Itar, ČAS, Motor Company, Satan, Čechie – Böhmerland, Dálnik a iné. Vystavené sú aj unikátne vývojové stroje Jawa 350 s elektrickým štartérom, prototypová Jawa 250 (r. v. 1942), či Jawa 500, typ 824 (r. v. 1984).

Dálnik 250 prototyp (r. v. cca 1942)

Významnou súčasťou expozície je zbierka športových motocyklov. Pozoruhodná je dvojica cestných závodných štvorvalcov značiek Jawa a ČZ z prelomu 60-tych a 70-tych rokov 20. storočia, či víťazný stroj majstrovstiev sveta v roku 1974 – Jawa 500, typ 891 pre závody na ľadovej plochej dráhe.

Jawa 500, typ 891 pre závody na ľadovej plochej dráhe (r. v. 1973)

Druhá galéria vás zase uvedie do čarovného sveta leteckej techniky. Veľkú dominantu vstupného priestoru do expozície tvorí zavesený letúň JK, systém Blériot, s ktorým Ing. Ján Kašpar v roku 1911 vykonal prvý diaľkový let v dejinách letectva – z Pardubíc do Veľkej Chuchle. Okrem neho tu však nájdete aj ďalších 16 lietadiel, ktoré sú väčšinou zavesené v priestore. Zo staršej produkcie spomenieme Aviu BH-9 a Zlín Z-XIII, z novšej Zlín Z-50L, či Aero 39c Albatros. Vystavený je aj stíhací letún Supermarine Spitfire LF Mk.IX a tri celosvetovo unikátne dvojplošníky z obdobia pred prvou svetovou vojnou – Anata Anasal, LWF Model F Tractor a Knoller C.II. Balónové lietanie zastupuje balón Praha.

Avia BH-10 (r. v. 1924)

Prostredníctvom modelov lietadiel, leteckých motorov, grafiky a ďalšieho zbierkového materiálu sa oboznámite s celým príbehom českého lietania od počiatku až do súčasnosti.

Pohľad na jednu z vitrín venovanú leteckej technike

Tretia a zároveň posledná galéria je z veľkej časti venovaná cyklistickej zbierke, ktorá patrí medzi najhodnotnejšie súbory svojho druhu vo svete. Vznikla vďaka Augustínu Vondřichovi, ktorý začal so stavbou zbierky už začiatkom 20. storočia, čím vytvoril jedinečnú kolekciu, ktorú v rokoch 1949 – 1950 daroval múzeu. Vďaka tomu sa máte možnosť oboznámiť so všetkými hlavnými medzníkmi vo vývoji bicykla od prvej polovice 19. storočia až po súčasnosť a pozrieť si exponáty ako Draisina, kostitrasy, vysoké kolesá, bezpečníky rôznych konštrukcií, závodný bicykel Favorit – víťazný stroj olympiády v roku 1964, či kevlarový závodný bicykel Author najmodernejšej konštrukcie. Veľkou nevýhodou ale je, že bicykle sú natlačené jeden vedľa druhého a v značnej miere za sklom. Pokiaľ si teda chcete odfotiť konkrétny exponát, nemusí sa vám to vždy podariť podľa vašich predstáv.

Drezína (začiatok 20. rokov 19. storočia)

V tejto hale však nájdete aj rôzne modely lodí, ktoré v samostatnom expozičnom príbehu približujú históriu českej a československej riečnej  i námornej dopravy.

Model parníku Bohemia (r. v. 1841)

Jedinečnú atmosféru histórie dopravy dotvárajú plastové sedadlá z električiek typu ČKD Tatra T3, ako aj rôzne dobové fotografie, plagáty, či konštrukčné nákresy.

Pochvala za skvelý bicykel z roku 1889

Okrem dopravnej haly si v múzeu môžete pozrieť aj expozície baníctva, chémie a merania času okolo nás, techniky v domácnosti, tlačiarstva, techniky hrou, astronómie, architektúry, staviteľstva i designu, ktoré vhodne dopĺňa populárne televízne štúdio. Komu už po prehliadke múzea vyhrávajú hudci v žalúdku a je smädný ako ťava na púšti, môže sa občerstviť v reštaurácii dekorovanej modelmi historických koľajových vozidiel.

Múzejná zbierka historických fotoaparátov

Hlavná budova Národného technického múzea je otvorené denne okrem pondelka od 09:00 do 18:00. Základné vstupné je 280,- Kč, zľavnené pre pre študentov od 15 do 26  rokov, seniorov nad 65 rokov a držiteľov preukazov ZŤP, ISIC, ITIC je 150,- Kč. Deti od 6 do 15 rokov zaplatia 60,- Kč a deti do 6 rokov a držitelia preukazu ZŤP-S vrátane doprovodu majú vstup zdarma. Za rodinné vstupné (2 dospelí a max. 4 deti do 15 rokov) zaplatíte 600,- Kč a školské skupiny zaplatia 60,- Kč, pričom dvaja členovia pedagogického dozoru majú vstup zdarma.

Po prehliadke vybraných expozícií v hlavnej budove múzea sme sa rýchlo vrátili späť na hlavné nádražie, zakúpili si cestovný lístok a pomocou osobného vlaku linky S88 sa presunuli do Múzea Trabantov v Novej Vsi pod Pleší. Ale o tom až nabudúce.

Modernizovaná električky ČKD Tatra T3 na Letenskem náměstí

Autor: Jaroslav Filo

Praha a doprava

Automobilová expozícia

Železničná expozícia

Expozícia úžitkových a závodných vozidiel

Expozícia motocyklov

Letecká expozícia

Expozícia lodiarstva a cyklistiky

Atmosféra v expozícii dopravy

Stručný exkurz do ostatných expozícii

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.