LUČENEC, KALONDA – Naše občianske združenie sa pravidelné snaží organizovať rôzne akcie s dopravnou nostalgiou. Inak tomu nebolo ani v minulom roku, keď sme pre vás v rámci tradičného Lučenského hodovania zorganizovali 3. ročník ročník jázd historickým motorovým vlakom do malebnej obce Kalonda so zaujímavým sprievodným programom. Ak sa chcete dozvedieť viac, začítajte sa do nasledujúcej reportáže.
O tom, že prípravy na akúkoľvek akciu vám zaberú nespočetné množstvo času, energie, telefonickej, mailovej a v niektorých prípadoch aj osobnej komunikácie, hádam ani nemusíme hovoriť. Je síce rozdiel či robíte akciu autobusovú, alebo železničnú, s programom, alebo bez programu, no bez sponzorov a poriadnej propagácie sa ďaleko nedostanete. Ak ste sa ale v minulosti na niektorej z našich akcií zúčastnili, určite ste sa vracali domov s príjemnými spomienkami a možno aj nejakými suvenírmi.
Vzhľadom k tomu, že v historickej súprave sme mali namiesto Hurvínka radený motorový vozeň M 286.0018 „Túlavá“, ktorý má domovské depo na bratislavskom Rendezi, mohli sme sa v piatok so suvenírmi presunúť do Zvolena komfortným spôsobom – historickým motorákom s prívesným vozňom rady 020. Daňou za toto pohodlné cestovanie bolo to, že sme pred „náš“ návozový vlak museli púšťať všetky možné aj nemožné pravidelné vlaky a aj napriek tomu, že sme z Bratislavy odišli okolo 11-tej hodiny, do cieľovej stanice sme dorazili až vo večerných hodinách. Cestou sme ešte doladili posledné detaily k akcii a vďaka „povinnému“ pobytu na vybraných staniciach spravili aj zopár fotografií.
Po príchode do Zvolena a zoradení súpravy na mimoriadnu jazdu do Kalondy, sme preložili suveníry do ďalšieho vozňa a začali s ich vykladaním na vopred určené miesto. Veď napokon ako by to bolo, keby si ich cestujúci museli sami vyberať z krabíc? Presunuli sme sa do hotela, kde sa k nám pripojili ďalší členovia nášho združenia, objednali si pizzu a po krátkej porade ležali na posteli tuhí ako štolwerck.
Ani sme sa nenazdali a prišiel deň D – sobota 19. augusta 2023. Vrátili sme sa do depa a rýchlo dokončili rozloženie suvenírov. Motorový rušeň 753.109-8 (T 478.3109) medzitým naštartoval svoje motory a o pár minút neskôr sa s celou súpravou presunul na prvé nástupište osobnej stanice vo Zvolene. Staničný rozhlas v pravidelných intervaloch informoval o odchode mimoriadneho vlaku v smere Lučenec a Kalonda a do historickej súpravy postupne nastupovali prví cestujúci. No aj keď ich nebolo veľa, všetci sa tešili na príjemný výlet v banskobystrickom samosprávnom kraji.
Dve minúty po ôsmej hodine sme sa pomaly pohli zo stanice. Plní elánu a energie sme sa vydali na obyčajnú cestu v ústrety za dobrodružstvom. Počas jazdy sme zastavili aj v staniciach Pstruša, Stožok, Detva, Kriváň a Lovinobaňa, kde k nám pristupovali ďalší cestujúci. My sme medzitým chodili po jednotlivých vozňoch, predávali pamätné cestovné lístky a rozdávali vlakového sprievodcu s programom podujatia, cestovným poriadkom, cenníkom cestovného a suvenírov a kontaktnými údajmi na naše združenie. So sebou sme mali aj rôzne druhy magnetiek nie len s tematikou tejto akcie. Ďalšie suveníry v podobe pohľadníc, plagátov, omaľovániek, pexesa, vystrihovačiek, sedmových a žolíkových kariet, príveskov na kľúče, hrnčekov a ruksakov si bolo možné nie len počas jazdy zakúpiť v tzv. bufetovom vozni.
Počas cca 20-minútovej prestávky v Lučenci prebehlo slávnostné privítanie cestujúcich predstaviteľmi mesta a folklórne vystúpenie bratov Gibaľovcov. Čo čert nechcel, nastalo menšie nedorozumenie. Zatiaľ čo primátorka mesta PhDr. Alexandra Pivková a folkloristi boli na nástupišti 1 vpravo, náš historický vlak aj napriek uisteniu prednostu stanice zastavil na nástupišti 2 vľavo. Nuž čo už. Niekedy sa aj majster tesár utne. 😆
Čas ubehol ako voda a desať minút pred desiatou sme sa vydali na jazdu po peážnej trati do Kalondy, po ktorej sa už osobným vlakom bežne neodveziete. Najväčší záujem cestujúcich bol o jazdu v „Túlavej“, ktorá v nedávnej minulosti na meracom vlaku brázdila po celom Slovensku. Cestou sme ešte zastavili v Rapovciach, odkiaľ to prípadní záujemcovia mali len na skok k termálnemu kúpalisku Novolandia.
S programom pre domácich i návštevníkov však nezaháľala ani obec Kalonda, ktorá na dopoludnie pripravila piknik v parku a spevácke vystúpenie Laciho Čermáka. V daný deň nás žiaľ navždy opustil vynikajúci hudobný slovenský spevák, skladateľ, hudobník, hudobný producent a spoluzakladateľ skupiny Elán Vašo Patejdl, Laci na túto informáciu promptne zareagoval a do svojho repertoáru zaradil aj niekoľko jeho známych hitov. Niektorí cestujúci však aj napriek tomu ostali sklamaní, lebo na rozdiel od predošlého roku boli v ponuke iba párky s kečupom a horčicou, čapované pivo, Coca Cola, Chipsy a chrumky.
Cca 2-hodinovú prestávku historického vlaku bolo pri tom možné využiť rôzne. Niekto sa vybral na program v parku a prehliadku malebnej obce, iný putoval pešo až k štátnej hranici, aby si nafotil mimoriadny vlak s hraničným kameňom.
Po návrate do Lučenca mohli cestujúci tráviť voľný čas rôzne. Okrem návštevy hodových slávností a občerstvenia v niektorom z gastronomických zariadení sa mohli vybrať na prehliadku múzeí a galérií, návštevu mestského parku, okružnú jazdu cestným vláčikom, alebo výstavu veteránov Fotrova kára, ktorá je každoročným lákadlom augustového podujatia. Ako by nie. Veď kde inde môžu obyvatelia a návštevníci mesta vidieť pokope historické automobily a motocykle rôznych rokov výroby, ak nie pred radnicou mesta.
Ďalším magnetom pre cestujúcich bola trojica jázd historickým autobusom Karosa C 734.40 SAD Lučenec, vďaka ktorým si bolo možné spraviť individuálny výlet do vlastivedného múzea a na hrad Fiľakovo. Kto sa rozhodol pokračovať v ceste až do Šiatorskej Bukovinky, mohol sa vybrať ku kamennému moru, vodopádu a na hrad Šomoška. Nakoľko ale toto vozidlo pravidelne nejazdí, vyskytli sa na ňom menšie technické problémy, ktoré spôsobili meškanie zo Šiatorskej Bukovinky a následne aj z Lučenca do Fiľakova.
V priebehu dňa sme do Kalondy vypravili ešte dvojicu spojov, ktoré okrem bežných cestujúcich využilo aj zopár cykloturistov a turistov. V Rapovciach nám pri tom neunikla nová tabuľka s dvojjazyčným slovenskom-maďarským názvom stanice a a naše veľké prekvapenie sa nová tabuľa objavila aj na niekdajšej zastávke Mikušovce, ktorá sa síce ešte stále nachádza v sieti ŽSR, no v teréne ju už vôbec nebolo vidno. Ak sa ešte vyčistí prístupový chodník od centra obce, k železnici, možno sa pri ceste vlakom (príležitostnej, alebo pravidelnej) opäť dostanete aj do Mikušoviec.
Tak ako sa popoludnie nenápadne prehuplo do podvečera, tak sa aj naša akcia pomaly blížila do finále. Čakala nás už iba spiatočná jazda do Zvolena, ktorá sa niesla v pokojnej atmosfére. Niektorí ľudia už po celom dni iba oddychovali na svojom mieste, iní si ešte kupovali suveníry, alebo sa rozprávali o dojmoch z akcie a rodinných plánoch na zvyšok prázdnin. Po príchode do cieľovej stanice sme sa rozlúčili s poslednými cestujúcimi a našimi partnermi z Klubu historickej techniky Zvolen a potom hor sa na rýchlik do Bratislavy.
Nuž a čo dodať na záver? Zatiaľ čo v roku 2021 sme mali všetky 3 spoje medzi Lučencom a Kalondou úplne preplnené, kvôli nešťastnej zmene termínu hodových slávností sa s nami v nasledujúcom roku odviezlo oveľa menej cestujúcich. Nateraz posledný ročník nostalgických jázd do Kalondy bol síce opätovne súčasťou Lučenského hodovania, no v meste ako na potvoru nebolo veľa ľudí. Či ich odradilo horúce počasie, ale mali iný program, nevedno. Isté je len to, že pokles návštevnosti nezaznamenali len majitelia stánkov, kolotočov a gastronomických zariadení, ale odzrkadlil sa aj na obsadenosti „nášho“ vlaku. No aj napriek tomu cestujúci hodnotili našu akciu veľmi pozitívne a okrem príjemných zážitkov a pekných fotografií si na pamiatku odniesli domov a rôzne suveníry. A hoci sme v tomto roku žiadnu akciu nerobili, v budúcom roku to môže byť úplne inak. Veď uvidíme.
Za úspešnú realizáciu tohto podujatia ĎAKUJEME Klubu historickej techniky Zvolen, VLAKY.NET, Železničnému múzeu Slovenskej republiky, SAD Lučenec, mestu Lučenec, obciam Rapovce a Kalonda, Železničnej spoločnosti Cargo, a. s., Oblastnej organizácii cestovného ruchu Turistický Novohrad a Podpoľanie, www.vyrobasuvenirov.sk a spoločnosti Anwell.
Autor: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo, Juraj Tihányi, Michal Jajcaj, Rado Mojžiš a Basty Transit
Be the first to comment