NÁVRATY 2023 | Zraz veteránov na letisku Slavnica

SLAVNICA – Záver septembra uplynulého roku patril tradičnej česko-slovenskej rallye, ktorej symbolické ukončenie bolo tentokrát na letisku Slavnica. Široká verejnosť si tak mala možnosť pozrieť nie len historické automobily a motocykle rôznych rokov výroby, ale aj zbierku lietadiel, ktoré sú súčasťou miestneho leteckého múzea. No hoci sa jednalo o neveľkú akciu, naša redakcia bola pri tom.

 

Skôr, ako vám priblížime atmosféru tohto podujatia, ponúkame vám zopár historických údajov na dokreslenie celej situácie:

1948 – Založená odbočka Slovenského národného aeroklubu v Domove mladých v Dubnici nad Váhom. Prvé letisko aeroklubu Dubnica nad Váhom bolo svahové nachádzalo sa pod Ostrým vrchom medzi Dubnicou nad Váhom a obcou Kolačín, kde v marci 1949 postavili aj drevený hangár.
1951 – Založenie druhého letiska aeroklubu Dubnica, ktoré bolo rovinného typu s rozmermi 900 x 80 m a nachádzalo sa medzi strojárskymi škodovými závodmi Dubnica nad Váhom a obcou Prejta. Otvorené bolo v rámci 
I. Leteckého dňa Aeroklubu Dubnica nad Váhom a zrušené v roku 1953 z dôvodu výstavby strojárskeho závodu v Dubnici nad Váhom.
4. novembra 1958 – Zakladajúca schôdza nového Aeroklubu Dubnica nad Váhom na ktorej sa členovia dohodli na výstavbe nového letiska pri obci Slavnica.
1958 – 1963 – Členovia Aeroklubu Dubnica nad Váhom dochádzajú lietať na letisko do Žiliny.
Jún 1963 – Slávnostné otvorenie nového letiska Aeroklubu Dubnica nad Váhom pri obci Slavnica, zahájené II. Leteckým dňom Aeroklubu Dubnica nad Váhom a I. Leteckým dňom na území letiska Slavnica.

Letisko Slavnica však neponúka iba výcvik bezmotorových pilotov, ubytovanie a občerstvenie, ale sústreďuje aj početnú zbierku historických letúnov, ktorá zaujme malých i veľkých nadšencov leteckej techniky. Letecké múzeum je neoddeliteľnou súčasťou Aeroklubu Dubnica a vzniklo z podnetu jeho členov,, ktorí postupne začali skupovať chátrajúce lietajúce stroje. Aj vďaka spolupráci s Vojenským historickým ústavom v Piešťanoch sa podarilo zachrániť lietadlá Mig-15, Lisunov Li-2, Mig-21MF, AVIA Av-14S, Antonov An-2, Tupolevov Tu-134 A, Suchoj SU-7 BM, Zlín 37 A „Čmelák“ a mnohé ďalšie.

Pohľad na vrtuľové viacúčelové lietadlo Avia Av-14, ktoré bolo vyrobené v počte 203 kusov

Malé leteckí múzeum je voľné prístupné širokej verejnosti. Netreba sa nikde sa vopred registrovať, ba ani platiť vstupné. Jednoducho stačí iba prísť a obdivovať menšiu zbierku letúnov. Poslednú septembrovú sobotu sme tak urobili aj my. Spojili sme totiž príjemné s užitočným a prehliadku múzea sme spojili s československým zrazom historických vozidiel. Vonku bolo príjemné polooblačné počasie a nič nenasvedčovalo tomu, že by malo pršať. Kombináciou rýchlika „Považan“, osobného vlaku a prímestského autobusu sme sa preto rozhodli presunúť do obce Slavnica (1. písomná zmienka je z roku 1379) ležiacej v Považskom údolí, v podcelku Ilavská kotlina, na pravej nive Váhu v nadmorskej výške 236 m. n. m., cez ktorú preteká Košariský a Slavnický potok. Takmer trojhodinová cesta nám pomerne rýchlo ubehla a čakal nás už iba záverečný niekoľkominútový peší presun na miesto určenia.

Tabuľka s názvom a erbom a názvom a názvom obce na miestnej autobusovej zastávke

Po príchode do miestneho múzea sme najprv podrobne zdokumentovali jednotlivé lietadlá a potom sa presunuli na obed do priľahlej reštaurácie, v ktorej si okrem iného môžete zakúpiť aj rôzne suveníry ako napríklad magnetky, či turistické vizitky. Treba si ale dávať pozor na to, že ponuka jedál nie je najlacnejšia.

Magnetka na pamiatku musí byť

Česko-slovenský jednomotorový dvojplošník Zlín 37 A bol v spolupráci firiem LET Kunovice a Moravan Otrokovice vyvinutý ako poľnohospodárske lietadlo, no používal sa aj na iní účely. Prvý prototyp označený ako XZ-37 po prvý krát vzlietol 29. júna 1963. V rokoch 1965 – 1984 bolo celkovo vyrobených 713 lietadiel tohto typu.

Jedným z najznámejších lietadiel je aj česko-slovenský jednomotorový dvojplošník Zlín Z-37 A

Tupolevov Tu-134 A je sovietske dvojmotorové prúdové dopravné lietadlo vyrábané v rokoch 1966 – 1989, ktoré bolo v roku 1967 po dlhom vývoji po prvý krát nasadené na linku Moskva – Soči. Išlo o jedno z najpopulárnejších osobných dopravných lietadiel Varšavskej zmluvy, z ktorých sa celkovo vyrobilo 854 kusov vrátane 2 prototypov.

Nemenej zaujímavým exponátom bol aj letún TU-134 A ČSA, ktorý si bolo možné pozrieť aj zvnútra

O jednotlivých exponátoch by sa dalo písať pomerne veľa. Pre zaujímavosť však ešte spomenieme, že na upravenom Antonove s turbokompresorom boli v rokoch 1953 – 1954 v kategórii C-1-e (vrtuľové lietadlá s hmotnosťou 3 000 – 6 000 kg) ustanovené 2 svetové výškové rekordy.

Pohľad na sovietsky jednomotorový celokovový vzletový dvojplošník známy aj pod prezývkou „Andula“

,Hoci by sa dali vyššie uvedené letúne obdivovať pomerne dlho, presunuli sme sa na miestnu príjazdovú cestu a čakali na príjazd veteránov. A urobili sme dobre. O niekoľko minút neskôr sa spoza zákruty vynorili historické automobily a motocykle, ktoré však až na malé výnimky pochádzali z obdobia socializmu. Zdokumentovali sme ich prejazd a potom hor sa opäť do múzea.

Historické automobily smerujú na letisko Slavnica

Zatiaľ čo sa účastníci podujatia pobrali na občerstvenie v miestnej reštaurácii, my sme s fotoaparátom v ruke obdivovali jednotlivé vozidlá. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že čo si nenafotíš, to nemáš. 😆 

Výstava starých motocyklov na letisku Slavnica

Ani sme sa nenazdali a prišlo na rad slávnostné oceňovanie jednotlivých účastníkov. Aby to ale bolo spravodlivé, ceny sa udeľovali zvlášť pre českých a slovenských veteránistov. Kto všetko nakoniec dostal pohár si už žiaľ nepamätáme. Nevylučujeme však, že to zo spoločnej fotky pred jedným z letúnov spoznáte aj samy.

Spoločné foto všetkých ocenených

Z počiatku polooblačná obloha sa ako na potvoru zatiahla čiernymi mrakmi a nad letiskom začalo pršať. A keďže sme nechceli mať mokré tenisky i trenky, neostávalo nám nič iné, ako sa vybrať na ústup. O pár minút neskôr sme s úľavou zistili, že sme o nič neprišli, lebo cestou k autobusovej zastávke popri nás prefrčalo veľké množstvo veteránistov, ktorí sa vydali na poslednú etapu jazdy do Českej republiky, alebo sa už vracali domov do svojich príbytkov. Česko-slovenský zraz historických vozidiel sa uskutočnil aj v tomto roku so slávnostným vyhodnotením v Českej republike.

Autor: Jaroslav Filo
Video: Aeroklub Dubnica

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.