BRATISLAVA – V sobotu 18. mája sa na celom Slovensku uskutočnila populárna Noc múzeí a galérií, ktorá vďaka zaujímavému programu prilákala do týchto inštitúcií veľké množstvo návštevníkov. Spestrením tohto podujatia boli nepochybne jazdy nostalgických vlakov a historických vozidiel mestskej dopravy.
Karlovu Ves s centrom mesta až do neskorých nočných hodín spájala linka H6 na ktorej premávali historické električky DPMB ≠38, ČKD Tatra T2 ≠215 a ČKD Tatra K2 ≠317. Ich trasa viedla z Karlovej Vsi cez Tunel, Kapucínsku, Námestie SNP a Jesenského ulicu k Národnému divadlu, odkiaľ spravili malý okruh cez Námestie Ľudovíta Štúra a Šafárikovo námestie späť k Národnému divadlu a pokračovali ďalej cez nábrežie späť do Karlovej Vsi. Jazda cez tunel bola pre všetkých veľkým zážitkom. Niektorým cestujúcim však prekážala zdĺhavý zachádzka na Šafko. A hoci najväčší záujem bol nepochybne o ≠38, svojich priaznivcov si našla aj ≠317. Tento typ električiek si cestujúci dobre pamätajú, nakoľko električky K2 v uliciach mesta dojazdili v januári 2010.
Fanúšikovia trolejbusovej dopravy sa zase mohli odviesť historickými trolejbusmi Škoda 9 Tr ≠53 a ≠152 premávajúcimi po trase linky 212 čím zabezpečili nevšednú dopravu k Múzeu dopravy, ktoré sa tešilo veľkému záujmu návštevníkov.
Škoda 9 Tr HT ≈53 pri Zimnom štadióne
Historické autobusy Škoda 706 RTO ≠236 a Karosa ŠM 11 ≠3350 zase spájali centrum mesta s okolitými múzeami. S RTO-čkou ľudovo nazývanou aj „Uhorka“ ste sa mohli odviesť do železničného múzea na Rendezi a ŠM 11 Vás zase dopravila k Vodárenskému múzeu a Ostrovu Síhoť s obrátkou pri kameňolome. Ako sme sa však neskôr od jedného z návštevníkov múzeí dozvedeli, Vodárenské múzeum podľa všetkého toho roku svoje brány verejnosti neotvorilo.
≈3350 prestávkuje pri Kameňolome
Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava pri príležitosti Noci múzeí vypravil 2 mimoriadne parné vlaky ťahané parným rušňom 555.3008 „Mazutka“ a motorové vlaky ťahané vozňom M 262.007 a M 262.004. Ranný parný vlak začínal jazdu na Hlavnej stanici, zašiel do Lamača a Devínskej Novej Vsi, vrátil sa na Hlavnú stanicu a ďalej šiel do železničného múzea na Rendezi. Večerný parný vlak odviezol návštevníkov železničného múzea na Hlavnú stanicu, odkiaľ sa vydal na veľmi zaujímavú jazdu do Petržalky, keďže na tejto trati pravidelná osobná doprava už nefunguje. Najväčší zážitok na tejto jazde bolo nepochybne prekonanie Dunaja po Prístavnom moste. Pri jazde späť vlak zastavil aj v stanici Bratislava-Nové mesto.
555.3008 „Mazutka v ŽST Bratislava-Petržalka
Albatros klub RD Bratislava sa počas dňa i noci prezentoval v Múzeu dopravy, kde okrem vystaveného parného rušňa 498.104 „Albatros“ zabezpečoval jazdy na stanovišti rušňovodiča motorového rušňa T478.1201 „Bardotka“. K dispozícii bol však aj reštauračný vozeň s príjemnou hudbou a predaj železničných suvenírov na 1. peróne.
Spolujazdy na stanovišti rušňovodiča Bardotky
Múzeum dopravy však návštevníkov lákalo aj ďalším nemenej zaujímavým programom. Okrem pravidelných výstav ako 90 rokov na vlnách Dunaja, Hračky na kolesách, Vlakom autom i raketou, Premeny, či Tašky – Kufre – Batožina nechýbali ani prehliadky múzea so sprievodcom, maľovanie na tvár, divadelné predstavenie Ako išlo vajce na vandrovku, či koncert rockovej skupiny THE CELLMATES. Len do 19:00 múzeum navštívilo 3 000 návštevníkov, pričom väčšina z nich si kupovala vstupenky práve v tomto múzeu.
Železničná expozícia v Múzeu dopravy
Železničné múzeum zase pre návštevníkov pripravilo prehliadku stálych expozícií, spolujazdy na stanovišti rušňovodiča parného rušňa „Mazutka“ a jazdy na motorových drezinkách, modelové koľajisko, či premietanie filmov so železničnou tematikou v budove Trubkárne. K dispozícii však boli aj letáky k pripravovanému celoslovenskému zrazu historických železničných vozidiel.
V železničnom múzeu na Rendezi
Tí, ktorí si počas Noci múzeí chceli vychutnať jazdu s Albatrosom, však ostali sklamaní. Tento parný rušeň totiž pre menšie technické problémy nemohol byť v činnom stave. Bardotka našťastie nápor verejnosti vydržala a príjemne spestrila program v Múzeu dopravy. Škoda len, že nostalgické vlaky z Múzea už pár rokov nejazdia a spolujazdy na stanovišti rušňovodiča sa konajú len raz ročne.
Bratislavská Noc múzeí je za nami, no kým sa uskutoční ďalšie nemenej zaujímavé veteránske podujatie, prinesieme Vám malé ohliadnutie za akciami, ktoré sa v poslednom období konali.
Text: Jaroslav Filo a Martin Žarnovický
Foto: Jaroslav Filo (01 – 47), Patrik Špačinský (48)
Be the first to comment