Návraty: Retro Vianoce v Tatrách, alebo zimné jazdy s EMU 89.0009

VYSOKÉ TATRY – Krásy zasneženej prírody, možnosť návštevy Ľadového domu na Hrebienku, individuálna turistika, či zimné športy. Toto všetko a možno aj viac ponúkali vianočné retrojazdy s električkou EMU 89.0009 „Trojča“, ktoré sa uskutočnili v dňoch 28. a 30. decembra 2018 a 4. a 6. januára 2019. Stačilo iba nastúpiť do legendárnej električky, zakúpiť si cestovný lístok a kochať sa krásami zimnej prírody.

Zimné jazdy s Trojčaťom sa začínali o 09:00 na železničnej stanici Poprad-Tatry, odkiaľ sa historická električka vydala na jazdu malebnou krajinou až do najvyššie položenej stanice v sieti ŽSR Štrbské Pleso s nadmorskou výškou 1 350 m.n.m. Na nácestných staniciach a zastávkach sa s výnimkou Starého Smokovca a povinného križovania vlakov zastavovalo iba na znamenie.

EMU 89.0009 uháňa malebnou tatranskou krajinou.

Cca 30-minútovú prestávku na Štrbskom Plese bolo možné využiť nie len na fotenie električiek a ozubnicového vlaku z roku 1968, ale aj na občerstvenie a nákup suvenírov v okolí stanice. No zaiste sa našli aj turisti, ktorí sa po vystúpení z električky vydali v ústrety zimným športom a radovánkam.

EMU 89.0009 v najvyššie položenej stanici v sieti ŽSR Štrbské Pleso.

Jazda na Štrbské Pleso žiaľ nebola riešená najšťastnejšie. Kto sa na ňu rozhodol cestovať z Bratislavy a okolia, mal takpovediac smolu. Keďže retro električka odchádzala z Popradu ešte pred príchodom IC vlaku, ktorý navyše v Štrbe nezastavuje, jedinou možnosťou bolo stihnúť Trojča vo Vyšných Hágoch v smere do Starého Smokovca. Do Popradu by teoreticky bolo možné pricestovať už nočným rýchlikom 614 Zemplín. Ten však od nového GVD 2018/2019 ide o hodinu skôr a do Tatier prichádza už o 03:29. Členovia Veterán klubu železníc Poprad však o tomto probléme vedia a cestovný poriadok električky sa budú snažiť upraviť k spokojnosti cestujúcej verejnosti.

Stretnutie EMU 89.0009 a Stadler GTW 2/6 vo Vyšných Hágoch

Na spiatočnej jazde sme križovali niekoľko pravidelných spojov, ktoré 4. januára z dôvodu zaviatych koľajníc nabrali meškanie až do 60 minút. Ale na horách to už tak býva. Človek mieni a príroda mení. No vďaka snehovému pluhu a obetavým pracovníkom ŽSR sa koľajová doprava v priebehu dňa postupne vrátila do normálu.

Pohľad na zasneženú krajinu z kabíny motorvodiča

Legendárnou električkou sa neprišli odviezť len rodiny s deťmi a dopravní nadšenci, ale aj individuálni cestujúci, ktorí ju uprednostnili pred novou električkou. Počas jazdy bola v Trojčati príjemná atmosféra. Zatiaľ čo dospelí s úsmevom spomínali na svoje zážitky z návštevy Tatier, deti s úžasom sledovali okolitú prírodu. A to nie len z okna, ale aj z kabíny motorvodiča. Kto chcel prispieť na činnosť veterán klubu, mohol si zakúpiť rôzne magnetky, omaľovánky, pohľadnice, či výpravky a komu bola zima, mohol sa zahriať horúcim čajom s rumom i bez rumu.

Interiér EMU 89.0009 s červenými laminátovými sedadlami.

Po príchode do Starého Smokovca si bolo možné spraviť výlet na Hrebienok a vychutnať si krásu Ľadového dómu. Pozemná lanovka nebola vždy v prevádzke, no kto bol vhodne obutý i oblečený, mohol sa vybrať na pešiu túru popri ceste, alebo po niektorej z turistických trás. Priestor bol samozrejme aj na nafotenie električky. Dopravných nadšencov zaujali rôzne detaily ako kabína motorvodiča, sieť Tatranských elektrických železníc za éry ČSD, dobové fotografie, nápisy i logá.

Trojča pred odchodom na prvú jazdu do Tatranskej Lomnice.

Historická električka následne pokračovala v jazde do Tatranskej Lomnice, kde ju prišla pozdraviť aj motorová jednotka rady 840 „Delfín“ jazdiaca do Studeného Potoka. Predseda klubu Jaroslav Vančo zahral prítomným návštevníkom na flašinete a kto chcel, mohol si spraviť spoločné foto starej i novej električky.

Stretnutie generácii električiek v Tatranskej Lomnici: Stadler GTW 2/6 a EMU 89.0009.

Legendárne Trojča potom absolvovalo spiatočnú jazdu do Starého Smokovca,, ktorá sa tešila veľkému záujmu cestujúcej verejnosti.

EMU 89.0009 na spiatočnej jazde z Tatranskej Lomnice do Starého Smokovca.

Kto sa však rozhodol ostať v Tatranskej Lomnici, mohol si kúpiť suveníry (hrnčeky, magnetky, bylinky, mapy, knihy, pohľadnice…), dať si obed v niektorej z miestnych reštaurácií, alebo sa poprechádzať po meste a jeho okolí.

Legendárne Trojča smeruje k zastávke Pekná Vyhliadka.

Po poslednom príchode do Starého Smokovca sa historická električka presunula na 4. koľaj, kde čakala na návrat do Popradu. Zatiaľ čo sa niektorí cestujúci započúvali do hry na flašinet, iní využili čas na malé občerstvenie, či nákup suvenírov v okolí železničnej stanice.

Predseda klubu Jaroslav Vančo hrá na flašinet.

Ani sme sa nenazdali a prišiel čas odchodu. na spiatočnej ceste sme ešte z dopravných dôvodov zastavili vo výhybni Pod Lesom, kde sme križovali pravidelný spoj na Štrbské Pleso.

Čakanie na pravidelný spoj vo výhybni Pod Lesom.

S úderom 16-tej hodiny sa legendárne Trojča vrátilo späť do Popradu. Spravili sme si ešte zopár fotiek a historická elektrická motorová jednotka pomaly zatiahla do depa.

EMU 89.0009 ako služobný spoj do popradského depa.

Najbližšie jazdy retro električky sa pravdepodobne uskutočnia už počas jarných prázdnin. V letnom období na trate tatranských elektrických železníc zavíta aj legendárna Kométa a tešiť sa môžete aj na spoločné jazdy Kométy s Trojčaťom.

Veterán klubu železníc Poprad ďakujeme za peknú akciu a prajeme im veľa úspechov pri ich ďalších aktivitách.

Text: Jaroslav Filo
Foto: Jaroslav Filo (DSC_0078 – DSC_0174), Peter Vodička (P755 – P791), Maroš Lesňák (DSC_2871-1280, DSC_2890-1280, IMG_20181214_192916, P1030812-1280 a P1040025-1280) a Tomáš Chovanec (DSCF1354)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.