Po stopách lanových dráh 10: Sedačková lanovka Oldřichovice – Javorový vrch

javorovy121OLDŘICHOVICE – Po dvoch týždňoch vám opäť prinášame ďalší diel seriálu o zaujímaývch lanových dráh. V tom dnešnom sa bližšie pozrieme na jednosedačkovú lanovlu na Javorový vrch u Třince, ktorá zahájila prevádzku 7. júla 1957. Tato lanovka bola v poradí už treťou jednosedačkou Transporta, ale pretože ostatné dve už boli dávno nahradené, je táto lanovka najstaršou prevádzkovanou sedačkovou lanovkou s neodpojiteľnými závesmi a tiež 4. najstaršou prevádzkovanou sedačkovou lanovkou na území bývalého Československa. Ponorte sa spolu s nami do histórie tejto zaujímavej lanovej dráhy.

S Výstavbou lanovej dráhy na Javorový vrch sa začalo v roku 1955 a jej poslaním mala byť predovšetkým rekreácia pracujúcich neďalekej ostravskej priemyselnej aglomerácie. Pôvodne sa tu ale so žiadnou lanovkou nepočítalo. Transporta Chrudim po zakúpení licencie od švajčiarskej strojárne Von Roll postavila na prelome 40. a 50. rokov celkom 8 poháňacích úsekov odpojiteľných dvojmiestnych sedačkových lanoviek. Medzitým sa ale vytvorila spolupráca medzi Transportou Chrudim a švajčiarskou strojárňou Von Roll, pretože licenčná technológia nebola využívaná v súlade so zmluvou. Neskôr sa ale ukázalo, že to bolo úmyslené, aby sa komunistický štát vyvliekol zo zmluvy so západoeurópskou firmou. Zmluva s firmou Von Roll bola vypovedaná a vďaka tomu vyrobila Transporta v rokoch 1954 – 1955 prvú lanovku vlastnej konštrukcie, teda jednosedačkovú lanovku s pevne uchytenými sedačkami. Táto lanovka bola pôvodne určená pre Sarajevo, ale pretože zákazník lanovku neodobral (o 4 roky neskôr bola lanovka predsa len postavená, a to prototyp štvormestnej dvojlanovej kabinkovej lanovky Transporta), rozhodlo sa že sa táto lanovka postaví na území Československa. Do úvahy pripadal napríklad Javorový vrch alebo najvyšší vrchol Beskyd – Lysá hora. Nakoniec sa ale rozhodlo postaviť lanovku práve na Javorový vrch, možno aj vďaka blízkosti Třineckých železiarní. Vthľadom k tomu, že výroba lanových dráh bola v Transportě len doplnkovou činnosťou, tento systém sa bez akýchkoľvek modernizácií vyrábal ešte na začiatku 80. rokov 20. storočia. Bol to teda systém už beznádejne zastaralý,poprední svetoví výrobcovia už totiž vyrábali trojsedačky i štvorsedačky. V roku 1981 bola Transporta poverená výrobou pásových dopravníkov pre Severočeský uhoľný revír a takpovediac zo dňa na deň ukončila výrobu lanoviek.

Celá 1 310 metrov dluhá lanovka bola do prevádzky uvedená 7. júla 1957 a bola takmer rovnaká ako jednosedačka na Lomnické sedlo vo Vysokých Tatrách, ktorá zahájila prevádzku v roku 1959 (a bola zrušená už v roku 1976, kedy bola nahradená novou dvojsedačkou od firmy Pomagalski). Spoločným znakom všetkých prvých piatich jednosedačiek Transporta bola priehradová konštrukcia podpier, zatiaľ čo v poradí 6. jednosedačková lanovka Transporta z roku 1961, ktorá vedie na Kleť v Blanském lese, už mala podporey trúbkovej konštrukcie. Sedačky boli drevenní a závesy ocelové.

Lanovú dráhu na Javorový vrch prevádzkovali od začiatku ČSD rovnako ako väčšinu lanoviek z 40. a 50. lrokov. Ale už v závere roku 1957 sa Československé štátne dráhy pokúsili túto lanovku predať. Pretože sa ale nenašiel žiadny záujemca, ostala lanovka v majetku dráh ešte ďalších 40 rokov. Počas tejto doby však na lanovke neprebehla žiadna zásadná rekonštrukcia, jedinými zmenami bolo označovanei v cestovných poriadkoch – najprv 32d, potom 323 a nakoniec 905. K 1. júnu 1996 peešla lanovka na Javorový vrch ako jedna z posledných do súkromných rúk. Nový vlastník urobil v lete 1997 aspoň čiastočnú rekonštrukciu lanovky, teda presne po 40 rokoch prevádzky, zostal však zachovaný princíp – neodpojiteľnej jednosedačky. Nové kladkové batérie nahradili pôvodné s voľným zavesením a vymenené boli aj sedačky, ktoré boli získané z lanovky Transporta na Krížnou vo veľľkej Fatre z roku 1971 (zrušená v roku 1993). Pretože bola lanovka na Krížné oveľa dlhšia, prevádzkovateľ lanovky Javorový vrch získal aj množstvo náhradných sedačiek. Lanovka prekonáva výškový rozdiel 462 metrov a na lane je umiestnených 120 sedačiek a prepravná kapacita činí 364 osôb za hodinu v jednom smere. Na trase sa nachádza 27 podpier priehradovej konštrukcie a tesne pred hornou stanicou je priehradový lanový priechod. Tlačné sú iba podpery č. 6 a 10, trasa lanovky teda prebieha bez veľkých terénnych zlomov. Pohon o výkone 62,5 kW i napínacie závažei sú umiestnené v dolnej stanici. Ako núdzový pohon slúži dieselagregát z roku 1956 o výkonu 100 kW.

Technické parametre:

Typ lanovky: osobná visutá jednolanová dráha obežného systému s pevným uchytením jednomiestnych (SLF-1)
Výrobný typ: SL-1
Ťažná vetva: ľavá
Umiestnenie pohonu: dolná stancia
Systém napínania: závažím v dolnej stanici
Prepravná kapacita: 324 osôb/hod 
Šikmá dĺžka: 1 310 m 
Vodorovná dĺžka: 1 280 m
Dolná stanica: 424 m.n.m. – Oldřichovice
Horná stanica: 886 m.n.m. – Javorový vrch
Prevýšenie: 462 m
Výkon hlavného pohonu: 62,5 kW
Maximálna dopravná rýchlosť: 2,0 m/s
Priemer dorpavného lana: 28 mm
Čas jazdy: 12 min, 720 s
Časový interval sedačiek: 11 s
Vzdialenosť sedačiek: 22 m
Počet sedačiek: 120
Počet podpier: 27 + 1 lanový prechod z toho 2 tlačné
Výrobca: Transporta Chrudim 
Zariadenie je v prevádzke od roku: 1957
Rekonštrukcia boal v roku:
1985 – rekonštrukcia elektrickej časti 
– 1997 – výmena kladkových batérií a sedačiek (sedačky boli získané zo zrušenej lanovky Turecká – Krížná)

Prevádzková doba: Zimná i letná sezóna

Cestovné:
– jednosmerné:
dospelí – 50,- Kč, deti – 30,-Kč
– spiatočné: dospelí – 80,- Kč, deti – 50,- Kč
– batožina nad 10 kg  bicykel: 10,- Kč
– 5 jázd: 200,- Kč

Kontakt:
BYTOSLAN spol. s r. o., Frýdecká 75, 739 61 Třinec-Staré Město
Tel.: +420 558 348 028

Toľko teda naše putovanie po stopách sedačkovej lanovky lanovky Oldřichovice – Javorový vrch, ktoré sme vám výnimočne priniesli až vo štvrtok. Ďalšie putovanie po stopách lanových dráh vám ponúkneme opäť v utorok o dva týždne. Dovtedy nám ale nezabudnite poslať vaše tipy a náemty do tohto seriálu. očakávame ich na e-mailovej adrese redakcia@veterany.eu.

Spracoval: Jaroslav Filo
Zdroj: http://www.lanove-drahy.cz/fotogalerie/javorovyfoto2.htm

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.