Po stopách lanových dráh 6: Kabínková lanovka Janské Lázně – Černá hora (Černohorský expres)

Cernohorský expresJANSKÉ LÁZNĚ, ČERNÁ HORA – Vážení čitatelia, aj v novom školskom roku pokračujeme so seriálom o zaujímavých lanových dráh. A to nie len tým, ktoré premávajú do dnešných dní, ale aj tým, ktoré sú už v dnešnej dobe zrušené, alebo žiaľbohu v súčasnoti iba chátrajú. V šiestom dieli tohto cyklu vám predstavíme kabínkovú lanovku Janské Lázně – Černá hora (Černohorský expres).

Presný dátum výstavby tejto lanovej dráhy sa ndo dnešných dní ezachoval. Vieme však, že 19. maja 1927 schválila ministerská rada finančnú účasť vtedajšieho ministerstva železníc na podniku 51% akciového kapitálu. V tej dobe už prebiehali úradné rokovania a o mesiac neskorej bolo schválenému projektu udelené stavebné povolenie. Väčšina pozemku na ktorom sa lanová dráha budovala patrila hraběti Černínovi z Maršova. Začiatkom augusta 1927 boli začaté práce na budovaní pomocnej vojenskej lanovky pre dopravu stavebných materiálov. Zároveň boli zahájené aj pozemné práce a odvoz stavebného materiálu. Pomocná vojenská lanovka, ktorá pracovala až do 27. 10. 1928 odviezla od dolnej stanice stavebný materiál a konštrukciu na miesto určenia. Na vlastnej stavbe sa súčasne podielali dve firmy – „František Wiesner, strojírna Chrudim“ (dnešní Transporta Chrudim), ktorá stavala strojné a ocelové konštrukcie a firma „Wayn a Freytag Franfurkt nad Mohanem; filiálka Brno zabezpečujúca rôzne stavebné práce. Pracovalo sa veľmi intenzívne, za každého pčoasia, s priemerom 105 robotnikov. U vyššie uložených podperách sa objavili problémy s vodou – podpery stáli na rašelinovejj zemy. Betonovanie podpier bolo prerušené len pri mrazoch pod -18°C, pri vyšších teplotách sa bežne betonovalo pod prístreškom z chvojí, pod ktorými sa kúrilo koksom v ocelových košoch nepretržite po dobu tvrdnutia betónu. Ocelová konštrukcia podpier bola v čiastočne zmontovanam stave dopravovaná pomocnou lanovky na príslušné stavenisko podpery, tam bola každá podpera znitovaná a pomocou drevených alebo ocelových pomocných stožiarov a ručných rumpálov vztýčená na nohy . V budove hornej stanice bol umeistnený pohon a strojovňa lanovej dráhy, v dolnej stanici napínacie zariadenie lanovky. Drevená nadstavba budovy dolnej stanice bola znovu postavená v roku 1945 (po požiary založenom ustupujúcimi okupantmi). Prvé nosné laná s váhou 42 ton boli vyrobené firmou „Westfálský drátený priemysel v Hammu. Na stanicu v Svobodě nad Úpou boli dorpavené špeciálnymi vagónmi. Pretože by most cez rieku Úpu ve Svobodě nad Úpou takúto záťaž neuniesol, cievka bolas lanom vyzdvihnutá na oceľovú kozu a na druhej strane mostu bola postavená prázdná cievka. Za pomoci ručných rumpálov bolo lano cez most previnuté na druhou stranu, potom boli na osu cievky s lanom nasadené špecialne transportné kolesá, cievka bola zapriahnuta za dva vojenské traktory a a ťahaná po ceste do Janských Lázní. Kabíny boli vyrobené v Českej Lípě, mali hliníkovú konštrukciu, vo vnutry boli obložené mahagonovým obkladom. Prvým správcom lanovej dráhy bol Ing. Hendrych. Do začiatku prevádzky lanovky sa uskutočnilo 180 skúšobných jázd.

Lanovka začala oficálne premváať 31. októbra 1928 za účasti pána ministra železníc a zástupcov úradu a korporacie. Dva tridsať meistne vozy vchádzali na 3 174 metrov dlhú dať po zahájení prevádzky zhruba 6x denne. Okrem týchto pravideľných jázd však lanovky premávali aj na objednávku. Od samého začiatku zabezpečovali prevádzku Československé Štátne Dráhy. Zlé finančné pomery v prvej polovici tridsiatich rokov ohrozovali samotnú existenciu, v roku 1931 sa dokonca hovorilo o zastavení prevádzky. Našťastie ale k tomu nikdy nedošlo. V roku 1938, po zobratí pohraničného územia lanovka formálne pripadla ríšským drahám. Tie ju ale rýchlo odpredali súkromnému prevádzkovateľovi, jemu ktorému ju v roku 1945 zobrali a prinavrátili ju ČSD. Od polovice 60. roko začínalo byť zrejme, že lanová dráha už dosluhuje. Preto s začala pripravovať jej rekonštrukcia, ktorá sa po vlne zmätkov začala v roku 1970. Počas rekonštrukcie bolo rozhodnuté viesť lanovku inou trasou. Dolná stanica lanovky však bola situovaná veľmi nešťastne – ďaleko od centra Janských lázní. V roku 1973 zase došlo ke zmene projektu z kabínkovej na gondolovú dráhu. Až v roku 1976 došlo k výrobu lesného porastu na miestach budúcej lanovky a stavba sa postupne dala do pohybu. Základy podpier lanovej dráhy sú železobetonové, pokiaľ boli v neprístupných meistach, betonáž sa robila pomocou vrtuľníka. K doprave materiálu na hornú stanicu bol čiastočne využívaná i pôvodná lanová dráha. Hoci v roku 1979 bola lanovka zhruba dokončená, požiar v strojovni jej sprevádzkovanie odložil. Lanovka bola do prevádzky uvedená síce 1. marca 1979, ale,definitívna prevádzka bola zahájená až v roku 1982. V dobe jej otvorenia však už ale bola jej technika zastaraná. Preto už v roku 1991 došlo k ďalšej rekonštrukcií, pôvodné kabínky boli nahradené novými od firmy Swoboda (pôvodné kabínky slúžia ako altánky domov v Janských Lázních a môžete ich vzhliadnuť počas jazdy lanovkou), na oboch staniciach boli firmou Girak nainštalované automatické posuny kabín. V roku 1996 sa uskutočnila privatizácia lanovej dráhy. Od 1. júna 1996 sa stala jej vlastníkom a súčasntným prevádzkovateľom spoločnosť MEGA PLUS.

Technické parametre lanovky:

Typ lanovky: osobná visutá jednolanová dráha obežného systému s odpojiteľným uchytením osemmiestnych kabíniek (KLO-8)
Výrobný typ: 8-MGD, kabínky Omega III-8
Ťahaná vetva: pravá
Umiestnenie pohonu: horná stanica
Systém napínania: hydraulický v dolnej stanici
Preprávna kapacita: 1 900 osôb/hod pôvodne 1485 osôb/hod
Šikmá dĺžka: 2 307 m
Vodorovná dĺžka: 2 230 m
Dolná stanica: Janské Lázně – 694 m.n.m.
Horná stanica: Černá hora – 1 260 m.n.m.
Prevýšenie: 566 m
Výkon hlavného pohonu: 498 kW
Priemer dopravného lana: 45 mm
Maximálna dopravná rýchlosť: 6,0 m/s
Čas jazdy: 7,4 min 444 s
Časový interval kabíniek: 15 s, pôvodne 19 s
Vzdialenosť kabíniek: 91 m pôvodne 116 m
Počet kabíniek: 59 pôvodne 46
Počet podpier: 15 z toho 2 tlačné
Výrobca: Doppelmayrkabinky CWA
Zaradenie do prevádzky od roku: 2006 (výstavba v rokoch 2005 – 2006)
Rekonštrukcia bola v roku 2008 – zvýšenie prepravnej kapacity pridaním kabíniek

Toľjo teda prvé septembrové putovanei po stopách zaujímavej lanovej dráhy Janské Lázně – Černá hora. O dva týždne sa vydáme po stopách ďalšej zaujímavej lanovej dráhy. Dovtedy nám ale nezabudnite poslať vaše tipy a námety do tohto seriálu. Očakávame ich e-mailom na redakcia@veterany.eu.

Zdroj: http://www.lanove-drahy.cz/?page=lan&lan=7
Spracoval: Jaroslav Filo

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.