Po stopách trolejbusových tratí 10: Londýnske trolejbusy

LONDÝN – Po dlhšom čase vám opäť prinášame ďalší diel nášho trolejbusového seriálu o nepoužívaných, zrušených, či nedostavaných tratiach. V dnešnej časti sa pozrieme na dnes už neexistujúcu trolejbusovú dopravu v hlavnom meste Anglicka po ktorej ostalo už iba niekoľko historických trolejbusov. Prvých 60 trolejbusov v Londýne bolo prevádzkovaných spoločnosťou London United Tramways a premávať začala 16. mája 1931.

V roku 1933 boli trolejbusy včlenené do spoločnosti London Passenger Transport Board. Spoločnosť chcela nahradiť všetky električkové linky trolejbusovými. Práce boli zahájené v roku 1935 a skončili sa v roku 1940 z dôvodu 2. svetovej vojny. Do tejto doby boli takmer všetky električky severne od rieky Temža nahradené trolejbusmi, zato v južnom Londýne ich premávalo ešte úctihodných 1 100. V roku 1946 bolo však rozhodnuté, ich úplnému nahradeniu autobusmi.

Na prelome štyridsiatych a päťdesiatych rokov mali trolejbusy dobu najväčšieho rozmachu. Ich sieť mala dĺžku až 410 km a jazdilo na nej celkovo 60 liniek a 1 811 trolejbusov čo predstavovalo svetový triumf.


Dobová fotografia londýnskych trolejbusov

Vozový park bol v počte prekonaný až v sedemdesiatych rokoch v ruskej Moskve. Londýnske trolejbusy boli samozrejme dvojposchodové, čím mali vysokú kapacitu. Ich rýchla akcelerácia zabezpečovala rýchlu a pohodlnú prepravu. Tipickým typom bol trolejbus typu K2.

8. mája 1981 po takmer 31 rokov prevádzky boli trolejbusy v Londýne zrušené v tomto obdobií boli zrušené aj všetky ostatné trolejbusy vo Veľkej Británií. Mnoho historických trolejbusov sú zachovaných v rôznych dopravných múzeách nielen vo Veľkej Británií.


Pohľad na zachovaný trolejbus v múzeu

V Londýne majú 2 múzeá MHD. The museum (Covent Garden). Budova bola navrhnutá ako trhovisko, ktoré tam prebývalo takmer 100 rokov. Nachádza sa medzi Russell Street, Tavistock Street, Wellington Street na východnej strane bývalého Market square. Po trhovisku sa do múzea nasťahovalo London Transport Museum. Nachádza sa v blízkosti stanice metra Covent Garden a v blízkosti železničnej stanice Charing Cross.

Druhé museum The depot (Acton) bolo otvorené v roku 1999 v bývalej vozovni a umiestňujú sa doň exponáty, ktoré sa nedávajú do hlavného múzea. Toto museum však narozdiel od hlavného nebýva otvorene pravidelne vačšinou 2-3 krát do roka. Nachádza san a západe Londýna v blízkosti stanice metra Acton Town.

Toľko teda naše putovanie po stopách Londýnskych trolejbusov. V závere článku si ešte nezabudnite pozrieť video z trolejbusovej prevádzky. Pokiaľ si chcete pozrieť viac fotiek z trolejbusovej prevádzky kliknite na nasledujúci ODKAZ. Vaše tipy a námety do tohto seriálu nám nezabudnite posielať na e-mailovú adresu redakcia@veterany.eu.

Text: Martin Žarnovický
Fotografie: http://1.bp.blogspot.com, www.busportal.cz, www.skylineaviation.co.uk,
www.trolleybus.net, www.sfu.ca, www.wikimedia.org a www.britishtrolley.org.uk
Zdroj: www.wikipedia.org, www.busportal.cz

Videozóna:

Fotogaléria:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.