V dnešnej časti seriálu o železničných tratiach sa nebudeme venovať železničnej trati, ale priblížime Vám históriu dnes už nepremávajúcej lanovej dráhy vo Vysokých Tatrách. Výstavba lanovej dráhy na Skalanté pleso začala v apríli 1936 a bola ukončená v decembri 1937. Dňa 22. decembra 1937 bola slávnostne spustená kyvadlová lanová dráha na trase: Tatranská Lomnica / HOTEL PRAHA – Štart – Skalnaté Pleso. Cestovný lístok na Skalnaté Pleso stál 25.00 Kčs celý a 12.50 Kčs polovičný.
Údolná stanica „Tatranská Lomnica“ bola vo výške 903 m.n.m
Medzistanica „Štart“ vo výške 1172 m.n.m.
Horná stanica „Skalnaté Pleso“ vo výške 1772 m.n.m
Lanovka dostala prezývku: „Wiesnerka“ a bola jednou z najslávnejších a najvýznamnejších lanoviek Európy. Bola nesmierne využívaná. Babka mi vravela, že sa na ňu niekoľko hodín čakalo v rade. A vraj sa nestálo v medzistanici „Štart“ alebo, že sa tam nedalo pristúpiť. Ale z jazdy bol vždy veľký zážitok. Lanovka bola kyvadlová to znamená, že jedna ide hore, druhá dole a v strede sa stretnú. Lanovka mala veľmi jednoduchý motor ktorý by bol fungujúci i dnes. Niektoré časti boli z ponoriek. Počas vojny, v januári 1945 boli niektoré časti lanovky zničené a jej premávku sa podarilo obnoviť až v roku 1946.
V roku 1856 došlo k výmene vozňov lanovej dráhy, ktorých generálna oprava bola v rokoch 1980 – 1981. Po skončení prevádzky sa vozne ponúkali zamestnancom za 500 Korún.
Najčiernejší deň lanovky bol 15. september.1973. Tohto dňa sa pretrhlo napínacie lano „Herkules“ (laná v lane) ktoré bolo v prevádzke 15 rokov (od 24.4.1958) Vozeň č. 1 ktorý bol v okamihu pretrhnutia lana v vzdialenosti od konečnej stanice Skalnaté Pleso len 120-140 m spadol na zem a prevrátil sa smerom po prudkom svahu. Pri páde zahynula sprievodkyňa, o cestujúcich informácie nemáme. Okolo lanovky bolo mnoho krvi. Lanovka sa v prevádzke objavila až o dva roky neskôr – 15.2.1975. V roku 1976 bola zrekonštuovaná elektrická časť trate. V roku 19989 bola z rozhodnutia ŽSR premávka lanovky zastavená. S opätovným uvedením do prevádzky sa nepočíta; pravdepodobne zostanú len budovy a podpera č. 1. Škoda, že takto dopadol jeden z technických unikátov v SR!
Súčasnosť:
Lanovku posledný krát spustili (bez cestujúcich) pravdepodobne dňa 13.04.2005 a úspešne sa s ňou rozlúčili. Naša 72 ročná lanovka nie je v práve dobrom stave a už dobrých pár rokov nepremáva. Vozne sa doteraz nachádzajú na staniciach resp. Vozeň #2 a dva „pracovné vozne“ v „Tatranskej Lomnici“ a Vozeň #1 na „Skalnatom Plese“. Sú v zlom stave počmárané vandalmi. No stále je z nich cítiť čaro Vysokých Tatier
Budúcnosť lanovky:
Vozne by mali byť prevezené do Popradu kde sa pravdepodobne otvorí múzeum a nahradené špeciálnou kyvadlovou lanovkou tzv. Funitelom
Toto ma inšpirovalo, aby som si stihol nafotiť a pozrieť tento vzácny exponát. Údolná stanica pôvodnej lanovky sa nachádza úplne mimo stanice kabínkovej lanovky, tipol by som si, že sú od seba vzdialené minimálne kilometer. Túto stanicu som hľadal asi ½ hodiny a našiel som ju aj vďaka stále existujúcim stožiarim lanovky ktoré sa ťažko pozorovali cez mohutné stromy. Zrazu som narazil na more schodov na ktorých bol jeden starší pán a ochotne mi odpovedal na otázku či nevie kde je pôvodná stanica lanovky. A on mi ukázal cestu. Ako som konečne vyšiel na ďalší schod našiel som vrch bobovej dráhy, hotel praha a za ním dlho hľadajúcu stanicu lanovky.
No dvere na nej boli zavreté a ďalej bol plot. Musel som ho teda prejsť a našiel som vchod ktorým kedysi prechádzali lanovky. Boli tam dve priehlbinky na jednej strane lanovka 2, na druhej strane musel jazdiť voz 1. Teraz tam bol vozeň lanovky a mimo stanice ešte jeden pracovný vozeň. V stanici boli obrie kladky po lanách niektoré dokonca s lanami. Lanovka bola dočmáraná vandalmi no žiaľ otvorená nebola a nemohol som ju skúsiť pohľadu cestujúceho. Vozidlo už nebolo zapojené na lane a ležalo na doskách. Na stanici boli ešte amplióny tabuľa s textom „Tatranská Lomnica“ a bola v dobrom stave.
Bol som sa pozrieť aj v medzistanici Štart, kde bolo taktiež pár kladok a aj ona bola v dobrom stave. No na jednej z dvoch brán bolo rozbité sklo a žial iba jeden vchod bol otvorený.
Aktualizované 11. júla 2010 o 20:00:
Podľa najnovších informácií zverejnených na stránkach IMHD sa začalo s demontážou tejto zaujímavej lanovej dráhy. Ako prvé by mali byť ešte v tomto roku odstránené laná a následne podpery z úseku Štart – Skalnaté Pleso. V roku 2011 sa predpokladá odstránenie podpier v úseku Tatranská Lomnica – Štart. Z celkového počtu 9 podpier by mala ostať zachovaná iba podpera č. 1 v Tatranskej Lomnici. budovy navrhnuté významným slovenským architektom Dušanom Jurkovičom ostanú zachované, pričom v stanici Tatranská Lomnica by malo byť vytvorené múzeum tatranských lanoviek. Slovensko tak prichádza o ďalšiu technickú pamiatku, vo svojej dobe technický unikát, uvedenú do prevádzky v roku 1937.
Autor: Martin Žarnovický
Aktualizácia: Jaroslav Filo
Zdravim mal by som zaujem o zaslanie fotografii strojneho zariadenia wiesner
vopred dakujem za zaslanie som velkym priaznivcom lanovky
S pozdravom SADSPIRIT