Máme za sebou prvé hodiny nového roka a to je ten správny čas na zhodnotenie najzaujímavejších veteránskych akcií, na renovácie historických vozidiel, ale aj rôzne zaujímavé projekty, ktoré sa v uplynulom roku podarilo úspešne zrealizovať.
METRO
• V tomto roku hlavné mesto Veľkej Británie radom podujatí a aktivít oslávilo svoje 150. výročie metra. Ich úlohou bolo nie len skúmanie histórie, ale aj poznanie jeho budúcnosti tak v živote Londýnčanov ako aj hospodárstva, mesta a Veľkej Británie.
• Dopravný podnik hlavního města Prahy zase v rámci programu „Zážitková turistika“ každý mesiac vypravil na časť linky „A“ „B“ a „C“ historické metrá Ečs alebo 81-71
TROLEJBUSY
• V uliciach Bratislavy premávali historické trolejbusy Škoda 9 Tr HT ≠53 a 152 na Dni Bratislavy (20. a 21. apríla) na mimoriadnej linke H17 jazdiacej medzi Autobusovou stanicou a Búdkovou ulicou, ako aj počas Noci múzeí a galérií (18. mája) kedy premávali na vložených spojoch linky 212 čím zabezpečili nevšednú dopravu k Múzeu dopravy, ktoré sa tešilo veľkému záujmu návštevníkov. Oba trolejbusy boli vystavené aj na tradičnom dni otvorených dverí na ktorom ste mohli vzhliadnuť aj trolejbusy FBW – Tüscher – Oerlikon #80 a Škoda – Sanons S 200 Tr #6505, ktorý sa renovuje aj za pomoci finančnej zbierky na portáli ĽudiaĽuďom.sk.
• V Brne ste počas Dňa otvorených dverí v depozitári v areáli bývalých kasární na ulici Terezy Novákové mohli obdivovať historické trolejbusy historické trolejbusy Škoda 8 Tr, 9 Tr a Tatra T 400, ktoré následne premávali počas festivalu Brno – mesto uprostred Európy a v letných mesiacoch počas víkendov a sviatkov na linke 24.
• Jazdy historických trolejbusov však nechýbali ani v mestách Pardubice, Zlín, Ostrava, Salzburg, soligen a Seged, kde v predvianočnom období premával trolejbus ZIU-9.
AUTOMOBILY
• Uplynulý rok si prišili na svoje aj fanúšikovia automobilových veteránov. V Bratislave a okolí sa konala tradičná Prvomájová Tatra veterán rallye a v rámci Dní mesta Košice Veterán klub CASSOVIA RETRO Košice zorganizoval cez víkend 4. a 5. mája 11. medzinárodné stretnutie historických vozidiel.
• Sobota 18. mája patrila 25. ročníku tradičnej Záhoráckej veterán rallye a v nedeľu 26. mája sa pri príležitosti otvárania letnej sezóny v Kúpeľoch Smrdáky konala divácka súťaž o najkrajšieho veterána.
• V priestoroch areálu Kamenný mlyn sa 8. júna uskutočnila tradičná veterán rally Malačan známa aj pod názvom „Kameňák“ na ktorej sa predstavila aj cestná verzia legendárnej električky ČKD Tatra T3.
• V kúpeľnom meste Piešťany sa v dňoch 6. – 9. júna uskutočnil 22. ročník podujatia Piešťanské Zlaté stuhy – Concours d’ elegance 2013.
• O týždeň neskôr (15. júna) sa konal 8. ročník trojhraničného stretnutia cestných veteránov vyrobených do roku 1983 so štartom v Rusovciach, odkiaľ veterány pokračovali cez Rajku, Bezeny, Hegyeshalom, Nikelsdorf, Mönchof, Gols, Neusidel am See, Pandorf, Neudorf, Potzneusiedel, Deutsch Haslau, Prellenkirchen, Bazár Dürnsteiner, Hainburg a parkovisko na vrchu Braunberg do obce Wolfsthal.
• Na začiatku letných prázdnin (4. – 6. júna) sa uskutočnil VIII. ročník populárnej automobilovej rely Donau Masters, a na oslavách 900. výročia prvej písomnej zmienky o obci Ostrov v okrese Piešťany nechýbal ani cestný veterán, historická Škoda Felicia v cabrio prevedení.
• V nedeľu 7. júla sa na Kúpeľnej ulici v Nitre konala výstava cestných veteránov a sobota 13. júla sa v rekreačnom zariadení Chata Dolina – Raková Korcháň niesla v znamení 6. Kysuckého stretnutia automobilových veteránov značky Trabant.
• Priatelia historických vozidiel Gbely v spolupráci s mestom Gbely zorganizovali v sobotu 27. júla 8. letné stretnutie 50. historických vozidiel v Gbeloch – rekreačnej oblasti Adamov známe aj pod názvom „Tour the Gbely“. Záver júla (25. – 28. 07.) patril tradičnému medzinárodnému podujatiu Beskyd rally Turzovka.
• Koncom augusta (21. – 25. 08.) sa uskutočnila Oldtimer Rallye Tatry. A v nedeľu 8. septembra sa konal tretí ročník benefičného podujatia Krištáľovej rallye Pomôže celé Slovensko ktorej trasa viedla z Trenčianskych Teplíc cez Bobotu, Bánovce nad Bebravou, Partizánske, krásne a Dolné Lefantovce do Nitry. V rovnakom dátume sa uskutočnil aj 8. ročník Danubia rallye, tradičných pretekov historických vozidiel a 21. september patril VII. ročníku veterán rallye Lednické Rovne – Dulov.
AUTOBUSY
• Vďaka projektu EF European Bustour od 16. do 19. apríla navštívil Západné Slovensko známy londýnsky Doubledecker, ktorý zavítal na vybrané stredné a vysoké školy, aby šíril osvetu jazykového vzdelávania na Slovensku.
• V uliciach Bratislavy ste sa počas roka mohli odviesť s historickými autobusmi Škoda 706 RTO ≠236 a Karosa ŠM 11 ≠3350, ktoré premávali na Dni Bratislavy (linky H30 Historické SND – Železná studnička), Noc múzeí a galérií (linky H152 Most SNP – Rendez a H29 Nové SND – Vodárenské múzeum) a na Deň bez áut. Karosa ŠM 11 zabezpečovala kyvadlovú dopravu na celoslovenský zraz historických železničných vozidiel a 14. septembra ste sa s ňou mohli vydať po stopách viedenskej električky. Počas leta (15. júla – 31. augusta) premával centrom mesta dvojpodlažný autobus Sírius, ktorý budil pozornosť obyvateľov i návštevníkov mesta. Na Dni otvorených dverí dopravného podniku ste mohli vzhliadnuť historické autobusy Škoda 706 RTO ≠236, Karosa ŠM 11 ≠3350, Ikarus 283≠ 1512, Tam 232 166M #3702 a historické autobusy Karosa ŠM a ŠL 11 a Ikarus 280.10 patriace Klubu historických autobusov.
• V Nitre ste sa s historickými autobusmi mohli odviesť počas osláv 1150. výročia príchodu svätého Cyrila a Metoda na veľkú Moravu (Ikarus 280.08 na mimoriadnej linke P1), ako aj v rámci Dňa bez áut (Karosa ŠD 11 a Ikarus 280.08). Počas letnej turistickej sezóny premávala počas víkendov a sviatkov dnes už historická Karosa B 732 NR-519BM v úprave cyklobus spájajúca Klokočinu s Mestským parkom na Sihoti a Zoborom.
• Dva známe pojazdné autobusy Škoda 706 RTO LUX „Bažant kinematograf“ priniesla počas leta do 36. miest na Slovensku skvelé slovenské a české filmy.
• V Brne ste historické autobusy mohli vzhliadnuť počas Dňa otvorených dverí v areáli bývalých kasární na ulici Terezy Novákové, odkiaľ v hodinových intervaloch po okružnej trase premávali autobusy kde boli vystavené historické autobusy Škoda 706 RTO MTZ ≠202 Karosa ŠL 11 ≠1305 Karosa ŠM 11 ≠2854 a Praga RND. S historickými autobusmi sa však dalo odviesť aj v rámci festivalu Brno – mesto uprostred Európy.
• V sobotu 25. mája sa v areáli Vojenského technického múzea v Lešanoch uskutočnil 14. celoštátny zraz českých historických autobusov s bohatým sprievodným programom.
• Od 20. júla do 24. augusta každú sobotu dopravca Kukabus nasadil na spoje č. 3 a 4 prímestskej linky 132400 historické autobusy Škoda 706 RTO LUX, Škoda 706 RTO CAR a Karosa ŠD 1. Autobus odchádzal z Prahy o 09::00 a zo Zvikovského Podhradí o 16:15. Na týchto spojoch platilo bežné cestovné.
• Historické autobusy premávali aj v Otrokoviciach, Pardubiciach, v okolí Liberca, medzi Boleloucí, Dubem n/M a Tovačovom, resp. Troubkami a Tovačovom (Karosa ŠL 11), v Chomutove (betlehemský autobus Škoda 706 RTO), v Budapešti (Ikarus 180), Poznani, Krakove a od 30. novembra do 31. decembra aj v Hornom Rakúsku (Steyr Postbus 380q a Steyr 480a v).
ELEKTRIČKY
• Aj v tomto roku pripravila nezisková organizácia Trenčianska elektrická železnica nevšedné jazdy kúpeľnou električkou. Odviesť ste sa s ňou mohli cca raz za mesiac, pričom každá jazda bola inak tematicky zameraná.
• Historické električky premávali v Bratislave počas Dní Bratislavy (linka H1), Noc múzeí a galérií (linka H6), Deň detí, Dni pary (linka H5), Deň bez áut (linka H1) a v období adventu. Na týchto akciách ste sa mohli odviesť s električkami GANZ ≠104, DPMB ≠38 + SGP ≠135, ČKD Tatra T2 ≠215 a K2 ≠317. Na Dni otvorených dverí ste mohli obdivovať historické električky BMEŽ ≠18, ≠31, DPMB ≠38, ČKD Tatra T2 ≠215 a K2 ≠317.
• Pri príležitosti Otvorenia sezóny na Košickej detskej historickej železnici premávali po trase linky č. 2 (Staničné námestie – Havličkova) historické električky Ringofern ≠104 „Cassovia“ a ČKD Tatra T1 ≠203.
• Premávka historických električiek sa v Brne uskutočnila nie len počas akcie Brno, mesto uprostred Európy, ale aj počas letnej premávky na nostalgickej linke H4 a 21. decembra (Betlehémska električka). V Prahe jazdili historické električky od 30. marca do 17. novembra na nostalgickej linke č. 91 a 21. decembra so skautmi vozili tradičný symbol Vianoc – betlehemské svetlo.
• Vo Varšave sa na začiatku roka sa fanúšikovia električkovej dopravy rozlúčili s električkou typu Konstal 13N a v nemeckom Magdenburgu sa 27. januára po 44. rokoch skončila éra československých električiek ČKD Tatra T4D a T6A2. Zaujímavý program sa uskutočnil aj v Tramway Muzeu Graz, ktoré si 30. júna pripomenulo 50. výročie článkových šesťosých električiek 260er.
• Vo Viedni ste sa s historickou električkou mohli odviesť v období pôstu (22., 23., 25., 26. a 27. marca), na 29. Dni električiek (7. september, električková vozovňa Favoriten) a v období adventu (16. novembra – 22. decembra). V Budapešti ste sa cez víkend 6. a 7. júla mohli odviesť historickou električkou 436, ktorá premávala pri príležitosti svojho 100. výročia. Historické električky však premávali aj v Krakove (30. júna – 22. septembra na linke „0“, Varšava (linka T), Poznaň (linky 0 a 0N) a Szeged (električky FVV “Bengáli” ≠813 a FI ≠313 – 314)
• Od soboty 29. júna do 8. septembra počas víkendov a sviatkov premávala v Mariazelli historická električka ťahaná parnou, alebo motorovou lokomotívou.
• V nedeľu 11. augusta sa Tatrách pre verejnosť konečne predstavila zrekonštruovaná historická električka “Kométa”, ktorá následne premávala každú nedeľu až do 15. septembra ako aj 26., 29., a 31. decembra.
ŽELEZNICE
• Aj v tomto roku sa konalo najviac akcií na železnici., kde bol najväčším záujem o jazdy nostalgickým vlakom po lokálnych tratiach na ktorých je svojho času pravidelná osobná doprava zastavená.
• Spoločnosť Považskej dráhy Žilina pripravila viacero zaujímavých akcií, medzi ktorými nechýbali ani jazdy na trati Nemšová – Lednické Rovne, či Žilina – Rajec.
• V železničnom múzeu na Rendezi sa uskutočnili akcie Prvý parný deň (19. apríla), Celoslovenský zraz historických železničných vozidiel (15. a 16. júna) a Posledný parný deň (22. septembra)
• Cez víkend 20. a 21. apríla 2013 sa pre všetkých fanúšikov železníc uskutočnila tradičná víkendová akcií Prebúdzanie Katky.
• V nedeľu 5. mája usporiadal Klub železničných historických vozidiel Poprad (KŽHV) jazdu historickým vlakom na trase Poprad-Tatry – Stará Ľubovňa – Plaveč – Muszyna a späť .
• V sobotu 11. mája zorganizoval Albatros klub celodenný výlet parným vlakom ťahaným rušňom 498.104 „Albatros“ do železničného múzea MÁV NOSZTALGIA v Budapešti.
• Klub Modrý Horizont Topoľčany, mesto Topoľčany a MsKS Topoľčany zorganizovali 8. júna stretnutie historických rušňov v rušňovom depe Topoľčany a jazdu historickým vlakom na trati Topoľčany – Radošina. V rovnaký deň sa konala aj mimoriadna jazda historickým motorovým vozňom M 132.1443 “Hurvínek” na trati Piešťany – Trebatice – Krakovany – Vrbové , ktorú Spoločnosť Považskej dráhy Žilina a občianske združenie ČANGO zorganizovali pri príležitosti osláv 900. výročia obce Trebatice.
• V sobotu 14. septembra sa v priestoroch železničnej stanice Zvolen nákladná stanica uskutočnil jubilejný 15. ročník pretekov parných rušňov Grand Prix Slovensko. V rovnaký deň zorganizoval Klub histórie železničnej dopravy Bratislava-Východ mimoriadnu jazdu nostalgickým vlakom do Plaveckého Podhradia.
• Zaujímavé akcie počas roka pripravili aj Košická detská historická železnica, Klub historických koľajových vozidiel pri rušňovom depe Haniska pri Košiciach, Výhrevňa Vrútky i Klub historickej techniky Zvolen.
• Koncom roka sa konalo viacero mikulášskych jázd a nechýbala ani jazda sviatočného Albatros vlaku Spartak Myjava.
• V oblasti záchrany koľajových vozidiel sa KHKV podarilo zachrániť a zrenovovať historický motorový vozeň M 131. 1538 „Ľubka“ a Košická detská historická železnica zahájila verejnú zbierku na renováciu parnej lokomotívy ČKD 900 BS 200 “Krutwig“.
• Nostalgické jazdy parnými, motorovými i dieselovými vlakmi sa konali aj našich západných susedov v Českej republike. Spomenúť môžeme napr. pravidelné jazdy s motorovým a parným vlakom na trati Břeclav – Lednice, jazdy do železničného múzea v Lužnej u Rakovníka a Novej Bystrice, Krivokladský expres, Bezdecké parné leto, S lokálkou okolo Humprechtu, mimoriadne jazdy na trati Kojetín – Továčov a mnohé ďalšie.
VOJENSKÉ AKCIE
• Klub& vojenskej histórie zorganizovali 8. mája v centre Bratislavy rekonštrukciu bojov z 2. svetovej vojny počas ktorej sa účastníci podujatia vrátili do roku 1945, kedy vojská Červenej armády bojovali proti vojskám nemeckého Wehrmachtu, ktorý v bitke o Bratislavu prehral a musel sa vydať na ústup.• Prvý júnoví víkend sa v Arsenali (Vojenské múzeum a Vojenský historický ústav) uskutočnil 6. ročník obľúbeného podujatia Na kolesách a pásoch 2013 – Veľké stretnutie veteránov.
• V sobotu 22. júna si Bratislava pripomenula 204. výročie obliehanie mesta Napoleónom, počas ktorého mohli obyvatelia i návštevníci mesta vzhliadnuť dobový tábor a vojaci, historické delá a zbrane, vojenské kone, vojenský výcvik– rakúsko-uhorskej a francúzskej armády a delostrelecké ostreľovanie.
• KVH Polom Žilina a obec Zázrivá zorganizujú v sobota 6. júla v jedinečnom prostredí horského sedla Rovná hora medzi Kysuckou vrchovinou a Malou Fatrou 3. ročník ukážky bojov z obdobia Druhej svetovej vojny pod názvom Zázrivá – OSTFRONT 1943-44.
• Regrutačná skupina Nitra zorganizovala rekonštrukciu bojov z 2. svetovej vojny, ktorá sa uskutočnila v sobotu 27. júla od 09.00.
• V dňoch 1. – 12. augusta sa uskutočnil 5. ročník vojenskej akcie Slovenské piesky 2013.
• Najväčšie a najvýznamnejšie stretnutie vojenských historických vozidiel a klubov SAHARA je najväčším a najvýznamnejším stretnutím vojenských historických vozidiel a klubov vojenskej histórie na Slovensku „SAHARA“ sa uskutočnilo od 24. do 26. augusta.
• Pri príležitosti 24. výročia Nežnej revolúcie a štátneho sviatku „Dňa boja za slobodu a demokraciu“ sa v nedeľu 17. novembra v areáli vojenského múzea a v bunkri BS-8 Hřbitov na Kopčianskej ulici v Petržalke uskutočnilo spomienkové kultúrne podujatie pod názvom ,,Aby ľudia nezabudli“.
LETECTVO
• Od marca získala Bratislava vďaka ukrajinskej spoločnosti Air Onix opäť pravidelné letecké spojenie s Kyjevom. V decembri sa ČSA po vyše dvoch rokoch opäť vrátili k svojej tradičnej linke Praha-Bratislava, ktorá zároveň pokračuje až do Košíc. ČSA tak v úseku Bratislava-Košice nahradili Danube Wings, ktoré v novembri túto túto svoju poslednú pravidelnú linku zrušili. Po tomto neslávnom kroku sa tak prvýkrát v histórii od vzniku samostatnej samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993 stalo, že už žiaden slovenský letecký dopravca nelieta na nijakej pravidelnej linke. Letisko v Košiciach sa po 4 rokoch dočkalo obnovenia pravidelného spojenia na Britské ostrovy – maďarská nízkonákladová spoločnosť Wizz Air spustila linku na londýnske letisko Luton, kde kedysi lietali SkyEurope Airlines.
• Aeroklub Dubnica nad Váhom vo februári odkúpil chátrajúci Tupolev 134, ktorý stál na parkovisku pred letiskom v Piešťanoch. Leteckí nadšenci bývalé lietadlo ČSA reg. OK-AFB postupne rozobrali a previezli na letisko v Slavnici, ked ho opäť poskladali a zároveň natreli do pôvodných farieb Československých aerolínií a stal sa tu dominantou zbierky historických lietadiel.
• 1. júna usporiadalo dopravné krídlo Ozbrojených síl SR na leteckej základni v Kuchyni deň otvorených dverí. Návštevníci tu mohli vidieť a zároveň aj nazrieť do interiéru súčasných i vyradených lietadiel – L-410, L-29 Delfín, L-39 Albatros, AN-24 a AN-26. Nechýbali ani ukážky leteckých modelárov a na svoje si tu prišli aj priaznivci cestných veteránov a hasičskej techniky.
• V dňoch 31.8. – 1.9. sa na Sliači konali medzinárodné letecké dni SIAF 2013. Najväčšiu pozornosť upútalo vystúpenie stíhacieho lietadla Suchoj Su-27 a španielskej akrobatickej skupiny Patrulla Águila.
LODNÁ DORPAVA
• Aj v tomto roku ste sa počas Bratislavského majálesu mohli odviesť vyhliadkovými loďami Martin a Prešov, ktoré premávali medzi oboma brehmi Dunaja. Medzi Devín a Hainburgom zase premával historický parník z roku 1929 a vyhliadkové plavby loďou sa konali aj v Lednici.
• Dlhoročná snaha aktivistov o vznik Lodného múzea v Bratislave vyvrcholila 8. apríla odovzdaním vyradeného vlečného remorkéra ŠTUREC zo štátneho podniku Slovenský vodohospodársky podnik (Povodie Dunaja) do správy Múzea Dopravy v Bratislave, ktoré je súčasťou štátnej príspevkovej organizácie – Slovenského technického múzea.
NETRADIČNÉ AKCIE
• K netradičným akciám nepochybne patrili oslavy 1. mája a 17. novembra v záhoráckej obci Dojč, ktorá si za svoj názov pridala aj skratku ZSSR, t.j. Záhorácka sebestačná svojpomocná republika. Na oboch akciách nechýbali automobilové veterány a dobové ukážky v retroštýle.
• Koncom augusta sa v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu v Nitre konala tradičná výstava historických traktorov „Traktorparáda“. Tieto unikátne stroje ste spolu s historickými kočíkmi mohli vzhliadnuť aj 5. októbra v Plaveckom Mikuláši.
• K netradičným akciám patrili aj sezónne jazdy vlakobusu v Nitre, Senci a Piešťanoch, ako aj počas dúbravských a karloveských hodov v Bratislave.
Tak takýto bol uplynulý rok v oblasti dopravnej nostalgie. V závere tohto článku chceme preto poďakovať všetkým veteránistom (jednotlivcom, klubom, či múzeám) za všetky zrealizované akcie, za práce na záchrane historických vozidiel a do nového roka im prajeme veľa osobných i pracovných úspechov.
Be the first to comment