TRENČIANSKY KRAJ – Stalo sa už dobrým zvykom, že nezisková organizácia Trenčianska elektrická železnica zachováva tradície našich predkov. Jednou z príležitostných jázd je aj Veľkonočná električka, ktorá sa každoročne teší veľkému záujmu verejnosti. Veď ako inak by sa dal využiť sviatočný deň, ak nie historickou jazdou do kúpeľov spojenou s tradičným folklórom?

Všetko sa to začalo už krátko po 12-tej hodine, keď sa na nástupište 1, koľaj 1ú pristavila historická súprava EMU 46.1003 „Philadeôphia“ + EMU 46.1001 „Capko“. Ešte ani motorvodič a riaditeľ neziskovky Dušan Nosál poriadne nevystúpil z električky a už do nej nastupovali prví nedočkavci. Staničný rozhlas v pravidelných intervaloch informoval o odchode osobného vlaku do Trenčianskych Teplíc, šarmantné sprievodkyne predávali cestovné lístky a oba vozne sa postupne zapĺňali cestujúcimi. No kto neprišiel na stanicu v dostatočnom predstihu riskoval, že bude musieť počas jazdy stáť, alebo využije posilový autobus Karosa B 732.1654. Inak povedané – kto prv príde, ten prv sadne.

Medzi cestujúcimi pri tom nerobili len tí skôr narodení, ale aj početná skupina rodín s deťmi, ktorá sa rozhodla veľkonočnú nedeľu spestriť jazdou historickou električkou.

O niečo neskôr sa na nástupišti objavili aj „starí známi“ Muzikanti od Váhu a celá stanica razom ožila rezkými ľudovými pesničkami ako Neďaleko od Trenčína, Jedna ruža, dve ruže, A od Prešova, Na Orave dobre, Na Pankráci a ďalšími. Prítomní návštevníci i personál električky neváhali ani minútu a spevom i ladným tancom sa pridali k ním.

Časové znamenie oznámilo 13 hodín a na prvé nástupište dorazil rýchlik Považan z Bratislavy. Počkali sme teda ešte na prípadných prestupujúcich z pravidelného vlaku a spolu s Karosou sa pomaly pohli zo stanice. Počas celej jazdy vládla v historickej súprave príjemná atmosféra. Sprievodkyne predávali cestovné lístky a cestujúci rôznych vekových kategórií pozorovali okolitú krajinu, alebo viedli družnú debatu s kamarátmi a známymi. Vonku bolo príjemné jarné počasie a na každej z nácestných zastávok k nám pristupovali ďalší záujemcovia o túto jazdu. No keďže väčšina ľudí v Trenčianskych Tepliciach pravidelne vystupuje až na konečnej stanici, zastávku na sídlisku a pod hríbom sme prešli bez zastavenia.

Po príchode do kúpeľného mesta mohli návštevníci využiť čas rôzne. Niekto sa vybral na zmrzlinu, prechádzku po pešej zóne a malebnom parku, iný sa občerstvil v niektorom z gastronomických zariadení, alebo si zakúpil kúpeľné oblátky. No boli aj takí, ktorí sa rozhodli ostať priamo na peróne a vychutnávali si hudobné vystúpenie v podaní mladých folkloristov.


O 13:40 sa historická súprava s autobusom vydali na spiatočnú jazdu do Trenčianskej Teplej. No pretože išlo o prvú z trojice jázd, väčšina ľudí sa domov neponáhľala a mimoriadny spoj v hojnom počte využili miestni obyvatelia. „Ja som počas Veľkej noci pravidelne chodievala na výlety, no po 14-tich rokoch som sa to rozhodla zmeniť a prišla som na túto zaujímavú akciu,“ povedala nám pani Daniela. „My chodievame pravidelne na všetky akcie a už teraz sa tešíme na letnú premávku, kedy spojíme jazdu električkou s výletmi po okolí mesta,“ pridal sa ďalší z cestujúcich. „Je veľká škoda, že tento spoj už nejazdí pravidelne. Autobus na vlakovú stanicu nezachádza pravidelne a má oveľa menej miesta na batožinu ako električka. No keby nebolo týchto nadšencov dopravy, ktovie ako by to s touto železničkou nakoniec dopadlo,“ dodala pani v strednom veku. „Ja som sem prišiel po prvý krát a veľmi sa mi to páči. Skvelá jazda, vynikajúca hudba, skrátka Veľká noc tak ako má byť,“ zhodnotil na záver ďalší spokojný cestujúci.

Po návrate do Trenčianskej Teplej sa o dobrú náladu opäť postarali folkloristi, ktorí nám rezko zanôtili do spevu i tanca. No keďže električkové depo bolo počas tejto akcie pre verejnosť zatvorené, návštevníci železničky si spravili alternatívny program. Ak sa náhodu už nezberali domov, spravili si jarnú prechádzku obcou a pochutnali si na vynikajúcej zmrzline za primeraný peniaz. My sme si dali belgickú čokoládu a bola fakt super. 😉

Na podujatí Veľkonočná električka sa zúčastnilo 850 pravidelných i nových návštevníkov. Pokiaľ ste ale medzi nimi z rôznych dôvodov neboli, nezúfajte. Už o necelý mesiac štartuje pravidelná letná víkendová prevádzka. Historická električka bude premávať na úzkorozchodnej trati Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice od 1. mája do 30. augusta 2026 cez víkendy a sviatky 4x denne a bez problémov vám odvezie aj väčšiu batožinu, bicykel i detskí kočík. Odchody sú v tradičných časoch z Trenčianskej Teplej o 10:10, 14:10, 16:10 a 18:10 a z Trenčianskych Teplíc vždy o 50 minút neskôr. Cestovné je nezmenené, t. j. 2,- € celé, 1,- € zľavnené a 0,50 € pre deti do 6 rokov. V popoludňajších hodinách si bude možné pozrieť aj dopravnú expozíciu v električkovom depe. Nechajte preto svoje auto doma a cestujte za oddychom, turistikou i rekreáciou kapacitnou električkou. A ak budete chcieť, koncom júla môžete tieto jazdy spojiť aj s jazdou historickým motorovým vlakom na Anenskú púť v Lednických Rovniach.
Autor: Jaroslav Filo
Video: Peter Čačko, Impulz.Press






































































Be the first to comment