BRATISLAVA – Prehliadka múzeí a galérií za jednotné vstupné až do neskorých nočných hodín, či jazdy historických vozidiel mestskej hromadnej dopravy a historických vlakov po Bratislave a okolí. Počas obľúbenej Noci múzeí a galérií si aj v minulom roku prišli na svoje malí i veľkí návštevníci.
V sobotu 18. mája 2019 vládlo nad hlavným mestom príjemné slnečné počasie, ktoré lákalo ľudí na rôzne voľnočasové aktivity. Jednou z nich bola aj prehliadka najrôznejších múzeí a galérií v Bratislave a okolí. No kým sa väčšina inštitúcií chystala na otvorenie brán pre návštevníkov, Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava východ už na hlavnej stanici pristavil historický vlak na čele s rušňom 555.3008 „Mazutka“, aby odviezol obyvateľov i návštevníkov mesta po bratislavských železničných spojkách. Kapacita súpravy však bola obmedzená a kto sa na stanicu dostavil na poslednú chvíľu riskoval, že sa do vlaku už nedostane.
Pohli sme sa zo stanice, prešli sme cez výhybky a vošli do tunela, v ktorom bola obyčajná tma tmúca. Menšie deti sa síce v tmavom vozni trošku báli, no tí odvážnejší zaiste premýšľali, ako sa nenápadne dotknúť svojej nežnejšej polovičky. 😀 Prefrčali sme cez Červený most i zastávku Železná studienka a po niekoľkých minútach sme zastavili na lamačskej železničnej stanici.
Zatiaľ čo do mimoriadneho vlaku pristupovali ďalší cestujúci, majestátny parný rušeň sa pomaly presunul na opačný koniec súpravy. Komu sa nechcelo sedieť vo vozni, mohol využiť čas na nafotenie mimoriadneho netradičného vlaku. Takáto súprava sa totiž na koľajách objavuje len sporadicky.
Po krátkej prestávke sme sa pomaly vydali na spiatočnú cestu. Sprievodcovia vo vlaku predávali a kontrolovali cestovné lístky a my ostatní sme sa kochali krásou našej krajiny. Hlavnú stanicu sme prešli bez zastavenia a popri areáli rušňového depa uháňali ďalej do železničnej stanice Bratislava Nové Mesto, kde bola ďalšia krátka prestávka na výstup i nástup cestujúcich.
No azda najzaujímavejšia časť cesty viedla cez Ružinov, Prievoz a Ústrednú nákladnú stanicu. Nie ani tak kvôli okolitej krajine, ale pre nádherný pohľad na bratislavský hrad a areál prístavu počas jazdy cez Prístavný most.
Po príchode na petržalskú stanicu sa opätovne posunovalo s „Mazutkou“ na opačný koniec súpravy, čo mnohí cestujúci využili na fotenie. Niektorí z nich následne pokračovali v jazde až do areálu železničného múzea na Rendezi, iní sa odtiaľto pobrali za ďalšími aktivitami, ktoré si na tento deň naplánovali.
My sme si medzitým našli vhodné miesto na fotenie odfukujúceho parného rušňa, ktorý za obrovského kúdolu dymu opúšťal priestory železničnej stanice a presunuli sme sa pod Most SNP, kde bolo možné nastúpiť do historických vozidiel mestskej hromadnej dopravy.
Mimoriadna autobusová linka s označením H29 a vozidlami Škoda 706 RTO #236, Karosa ŠM 11 #3350, Karosa Cabrio a TAM 272 A 180 M #1414 vozila cestujúcich v 20-minútovom intervale od historickej budovy Slovenského národného divadla cez nábrežie a Riviéru k hradu Devín. Kto chcel, mohol sa po vystúpení z autobusu vybrať na prehliadku majestatného hradu a vychutnať si pohľad na sútok Dunaja a Moravy, alebo sa poprechádzať po Slovanskom nábreží.
Vybrané spoje retrobusovej linky raz za hodinu pokračovali v jazde až k Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku na Istrijskej ulici v Devínskej Novej Vsi.
Komu sa nechcelo ísť s historickým autobusom celú trasu, mohol vystúpiť o čosi skôr a absolvovať prehliadku Vodárenského múzea a Ostrova Sihoť. Vďaka mimoriadnej zastávke pri Kostole Najsvätejšej Trojice bolo možné navštíviť expozície Slovenského národného múzea v Podhradí.
Spojenie Karlovej Vsi s Vodárenským múzeum a múzeami v centre mesta zase zabezpečovala mimoriadna električková linka H6 s vozidlami ČKD Tatra T2 #215 a ĆKD Tatra K2 #317.
Jej okružná trasa s krátkou prestávkou pri Národnom divadle viedla v Starom Meste cez nábrežie armádneho generála Ludvíka Svobodu, Jesenského, Námestie SNP, Kapucínsku a tunel.
Historické električky BMEŽ #18 a ČKD Tatra T3 #275 zase premávali na mimoriadnej linke H1 spájajúcej múzeá a galérie v centre mesta s Múzeom dopravy a hlavnou stanicou. S jedným prestupom tak bolo možné cestovať s historickými vozidlami z hlavnej stanice až do Karlovej Vsi, Devína, či Devínskej Novej Vsi.
Na hlavnej stanici bolo možné prestúpiť na parný vlak na čele s rušňom 555.3008 „Mazutka“ do Devínskej Novej Vsi a Malaciek, alebo na súpravu historického motorového vlaku M 262.004 + M 262.007 + M 286.018 do železničného múzea na Rendezi.
Na svoje si prišli aj nadšenci trolejbusovej dopravy. Historické trolejbusy Škoda 9 Tr HT #53 a #152 premávali na mimoriadnej linke H212 kopírujúcej pôvodnú trasu linky č. 212 z Vojenskej nemocnice k Zimnému štadiónu. Zo zastávky SAV to bolo do Múzea dopravy už len na skok a kto sa rozhodol vystúpiť na Kollárovom námestí, mohol prestúpiť na historickú električku.
Trolejbusy Škoda 14 Tr #6278 a #6285 zase premávali na mimoriadnej linke H216 z Valašskej, cez Mudroňovu, Palisády, Hodžovo námestie, Záhradnícku, Svätoplukovu a Prievozskú ulicu na konečnú zastávku Hraničná. Vozidlá tohto typu sa ešte sporadicky objavujú na linkách 203, N44, N47 a N72, no i tak je cestovanie s týmito trolejbusmi vyrábanými od 80-tych rokov minulého storočia, vždy veľkým zážitkom. A to nie len kvôli vhodne usporiadaniu interiéru, ale aj kvôli zadnej náprave RÁBA.
V Múzeu dopravy bolo až do neskorých nočných hodín možné absolvovať prehliadku stálych expozícií cestnej a železničnej dopravy, pozrieť si prebiehajúce výstavy, alebo sa občerstviť na chutnej káve. Nemenej zaujímavý bol aj kurátorský výklad k výstavám 100 rokov lodiarstva v Československu a Slovenská stopa vo vesmíre. Pre detských návštevníkov boli pripravené tvorivé dielne z hliny, púšťanie modelov lodičiek, či autorské čítanie Rozprávky na ceste.
Železničné múzeum na Rendezi pripravilo pre návštevníkov jazdy na stanovišti parného rušňa 310.433 a na motorovej drezine, výstavu modelovej železnice, či prehliadku múzea so sprievodcom.
Vyvrcholením sprievodného programu bola približne 90-minútová jazda historickým motorovým vlakom M 262.004 + M 262.007 + M 286.018 z areálu výstaviska na hlavnú stanicu. Veľkým lákadlom pritom nebola len trasa cez Odbočku Močiar, Modrý a Prístavný most so zastavením v železničných staniciach Bratislava-Vajnory, Bratislava-Nové Mesto a Bratislava-Petržalka, ale aj samotné cestovanie v motorovom vozni M 286 známom aj pod označením 850. Jeho rekonštrukcia žiaľ ešte nebola ukončená a v historickej súprave bol preto radený len ako hnacie vozidlo bez možnosti prepravy cestujúcich. Nuž ako sa hovorí, človek mieni a železničné múzeum mení. 😀
Minuloročná Noc múzeí a galérií ale mala aj niekoľko nedostatkov. V Múzeu dopravy napríklad chýbali obľúbené jazdy na stanovišti parného rušňa 498.104 „Albatros“, ktoré boli pre túto inštitúciu vždy veľkým magnetom, či možnosť občerstvenia sa v historickom reštauračnom vozni WR. Dopravný podnik Bratislava síce do ulíc mesta vypravil historické vozidlá, no informácie o ich premávke v slovenskom i anglickom jazyku vrátane cestovných poriadkov by ste však na zastávkach hľadali márne. Rovnakú smolu mali aj zahraniční turisti, ktorí chceli prispieť na historické vozidlá. No čo sa nepodarilo jeden rok, môže sa podariť o rok.
Autor: Jaroslav Filo
Be the first to comment