Zaujímavosti: Rok 2014 z pohľadu dopravnej nostalgie

PB070091Opäť tu máme prvé hodiny nového roku a to je čas na tradičné hodnotenie uplynulej veteránskej sezóny. Pozrieme sa v ňom na najzaujímavejšie akcie, výročia i na renovácie historických vozidiel.

• ELEKTRIČKY:

Historické električky sa každoročne tešia veľkému záujmu cestujúcej verejnosti. U nás sa s nimi môžete odviezť nie len v Bratislave, ale aj v Trenčianskych Tepliciach, vo Vysokých Tatrách i v Košiciach. Dopravný podnik Bratislava, a.s. ich v uplynulom roku do ulíc vypravil na Dni Bratislavy (BMEŽ ≠18 a ≠31), Noc múzeí (BMEŽ ≠18 a ČKD TATRA T2 ≠215) a Dni pary (BMEŽ ≠18 a ≠31 a ČKD TATRA T2 ≠215). Záver roka sa niesol v znamení 4. sezóny premávky Vianočnej električky, ktorá sa každoročne teší veľkej obľube obyvateľov i návštevníkov slovenskej metropoly. Na rozdiel od predošlých rokov však električka nejazdila na MDD, ani na Európsky týždeň mobility. Na Dni otvorených dverí vo Vozovni Jurajov dvor mohli návštevníci vzhliadnuť električky BMEŽ ≠18 a 31, DPMB ≠38, ČKD TATRA T2 ≠215 a ČKD TATRA K2 ≠317. Vlečný vozeň SGP ≠135 sa predstavil ako plne obojsmerný.

Fanúšikov histórie dopravy si uplynulý rok pripomenuli 100. výročie Viedenskej elektrickej železnice. Dopravný podnik Bratislava a Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy pri tejto príležitosti pripravili na 5. februára 2 jazdy historickou električkou BMEŽ ≠18 + SGP ≠135, ktoré symbolicky začínali na Námestí Ľudovíta Štúra. Počas jazdy boli k dispozícii aj informačné brožúrky o histórii železnice a záchrane lokomotívy GANZ Eg 6. V júni členovia KPMHaRD na Viedenskej ceste odkryli základy pôvodnej zastávky Viedenskej električky „Petržalka-Sad“. Od 7. do 9. novembra bola po 2-ročnej rekonštrukcii pred Euroveou slávnostne predstavená lokomotíva GANZ Eg 6 z roku 1913, ktorá je od 11. novembra súčasťou tematickej výstavy 100 rokov Viedenskej električky v STM-Múzeu dopravy. Pestrú paletu podujatí dopĺňali tematické prednášky o histórii lokálnej železnice v budove GR ŽSR ma Klemensovej a v Miestnej knižnici Petržalka. Členovia klubu chcú do Bratislavy vrátiť aj pôvodné kurzové vozne a spraviť tak originálnu súpravu legendárnej Viedenskej električky.

S pravidelnou premávkou električiek neotáľali ani nadšenci z neziskovej organizácie Trenčianska elektrická železnica, ktorí na každý mesiac pripravili zaujímavé tematické akcie. Do Trenčianskych Teplíc ste sa tak mohli odviezť na Troch Kráľov, Fašiangy, MDD, či Mikuláša. Nemenej zaujímavá však bola aj Sväto floriánska električka spojená s výstavou hasičských veteránov, či súťaž vo varení gulášu spojená s jazdou cestných ťahačov. Najväčšou akciou sezóny však boli 2 dňové oslavy 105. výročia TREŽ spojené s jazdami historických autobusov a koncertom Rádia Šláger. Záujem verejnosti o tieto akcie neustále rastie a preto sa od februára do premávky nasadzujú všetky 3 električky.

Závanom dopravnej nostalgie opäť ožili aj Vysoké Tatry. Historická električka EMU ≠26.001 (T.E.V.D. ≠22) „Kométa“ sa na trať tatranských elektrických železníc vydala na 1. mája, na Veľkonočný pondelok, ale aj na MDD. V letnom období premávala každú nedeľu a zimné jazdy odštartovali Mikulášskou jazdou. Na Štrbské Pleso sa však električka dostala len sporadicky.

Premávka historických električiek v Košiciach sa niesla v znamení 100. výročia električkovej dopravy v metropole Východného Slovenska. V piatok 28. februára ste sa po 30 rokoch opäť mohli odviezť v súprave troch električiek T3, ktoré premávali na linkách R2, R3, R4 a R6. Do premávky však zasiahli aj električky Ringofern ≠104, ĆKD TATRA T1 a ČKD TATRA T2, ktoré v popoludňajších hodinách premávali na linkách číslo 2, 3 a 4. Počas nasledujúceho víkendu boli na Havlíčkovej ulici vystavené električky T1, T2 a T3 a nákladný vozeň MWG M3. Historickou električkou sa dalo odviesť aj na tradičné otvorenie sezóny na Košickej detskej historickej železnici (linka H2) a čiastočne aj na Dni otvorených dverí na Bardejovskej ulici.

Historické električky však premávali aj v okolitých mestách Európy. V susednej Viedni ste sa s nimi mohli odviesť pred Veľkou nocou, pri slávnostnom otvorení nového dopravného múzea, na jubilejnom 30. Dni električiek a v čase adventu spájali počas víkendov niekoľko vianočných trhov. Historické električky však premávali aj na nostalgickej linke H4 v Brne, na nostalgickej linke číslo 91 v Prahe, i v Ostrave. Poslednú adventnú sobotu sa do pražských a brnenských ulíc vydala aj tradičná betlehémska električka v ktorej si bolo možné odpáliť svetielko z Betlehéma.

• TROLEJBUSY:

FBW Tüscher Oerlikon z roku 1947S premávkou historických trolejbusov ste sa mohli v hlavnom meste stretnúť na Dni Bratislavy a Noc múzeí kedy do premávky zasiahli oba trolejbusy Škoda 9 Tr. Tie sa spolu s najstarším zachovaným trolejbusom FWB-Oerlikon odprezentovali aj na Dni otvorených dverí vo Vozovni Jurajov dvor. V Prešove sa 19. júla konala fotojazda s trolejbusom Škoda 15 Tr 03/6, ktorý od 10:00 do 15:15 prešiel celú sieť v meste a zastavoval na zaujímavých miestach za účelom fotografovania.

V susedných krajinách ste sa s nimi mohli odviesť napríklad v Brne (festival Brno-mesto uprostred Európy a nostalgická linka H24), v Pardubiciach, Ostrave, Tepliciach i v Salzburgu. V Budapešti v období adventu do ulíc mesta vypravili Vianočný trolejbus, ktorý dopĺňal premávku Vianočnej električky.

• AUTOBUSY:

P1400845Pestrú ponuku veteránskych akcií tvorili aj jazdy historických autobusov. V Bratislave ste sa s nimi mohli odviesť na Dni Bratislavy, Noc múzeí, Dni pary a po skončení Dňa otvorených dverí kedy sa vydali na 2-hodinovú okružnú jazdu ulicami metropoly. Na Dni otvorených dverí mohli návštevníci obdivovať nie len staré známe vozidlá Škoda 706 RTO ≠236 a Karosa ŠM 11 ≠3350, ale aj nový prírastok do zbierky historických vozidiel TAM 272 A 180 M na ktorého renovácií 3,5 roka pracovala partia električkárov, autobusárov a dobrovoľníkov pod vedením Ing. Petra Plunára. Vystavený bol aj sesterský voz TAM 232 A 116 M. Na podujatí sa odprezentovali aj autobusy Karosa ŠL 11 KHA Bratislava, Karosa ŠD 11 z Košíc, Ikarus 280.08 ARRIVA Nitra a Karosa B 741 pôvodne jazdiaca na linkách pražskej MHD.

Albatros klub RD Bratislava v decembri zorganizoval jazdu s novou klubovou Karosou LC 735 z Bratislavy do Veselí nad Moravou, kde bol zabezpečený prestup na nostalgický vlak do Nového Mesta nad Váhom.

V neďalekej Nitre ste sa s autobusovými veteránmi mohli odviesť počas Dní otvorených a tradičného Dňa bez áut. Na DOD okrem Karosy ŠD 11 a Ikarusu 280.08 premávali aj autobusy bratislavského dopravného podniku Škoda 706 RTO a Karosa ŠM 11. Nadšenci autobusov si však nenechali ujsť ani sprievodnú akciu v podobe jazdy súkromnej Karosy C 744.24 z Trnavy cez Hlohovec do Nitry. Počas turistickej sezóny ste na cyklobusovej linke C35 spájajúcej Klokočinu s Mestským parkom na Sihoti a Zoborom mohli odviesť s Karosou B 732.

Historické autobusy sa však objavili aj v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice kde boli súčasťou osláv 105. výročia TREŽ. Cez víkend 5. a 6. júla ste sa mohli odviesť autobusmi Karosa ŠL a ŠD 11, ktoré v pravidelnom 60 – 120 minútovom intervale premávali medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami vrátane súbežnej jazdy s električkami radu 411. Karosa ŠL 11 navyše zabezpečila návoz návštevníkov z Bratislavy.

V Prešove sa 18. januára konala rozlúčková jazda s Karosami B 732 a v Košiciach jazdili autobusové veterány počas tradičnej Rušňoparády a na otváranie sezóny na KDHŽ na mimoriadnej linke H14.

Nášmu združeniu sa začiatkom roka podarilo zachrániť Karosu LC 735.00, ktorá nikdy nejazdila na pravidelných linkách. V ssúčasnosti sa podrobuje renovácii a v budúcom roku ju plánujeme postaviť na veteránske značky. V Českej republike sa Pánu Macíkovi 15. novembra podarilo zachrániť Karosu C 734.00, ktorú čaká rozsiahla renovácia.

V zahraničí ste sa s historickými autobusmi mohli odviesť napríklad z Prahy do Zvikovského Podhradí, vo Viedni, či Steyri.

• ŽELEZNICE:

P1400335Najviac veteránskych akcií sa každoročne koná práve na železnici. V uplynulom roku ste sa mohli odviesť napríklad na tratiach Zbehy – Radošina, Piešťany – Vrbové, Žilina – Rajec, na Anenskú púť v Lednických Rovniach, ako aj do Skalice na Slovensku a Topolčianok. Nechýbali však ani tradičné podujatia ako Rušňoparáda, Železnica pre deti, Celoslovenský zraz historických železničných vozidiel, či Grand Prix Zvolen.

Albatros klub RD Bratislava zorganizoval nostalgické jazdy do Trenčína, Košíc i na Myjavu. Zo zahraničných akcií to bola jazda do Wolstyne a Budapešti. Minuloročné jazdy sa niesli v znamení osláv 60-tych narodenin rýchlikového parného rušňa 498.104 „Albatros“, ktoré vyvrcholili narodeninovou jazdou po Bratislavských spojkách a výstavou v STM-Múzeu dopravy.

Klub historických koľajových vozidiel zase stavil na jazdy po nepoužívaných regionálnych tratiach. Železniční nadšenci sa tak mohli odviesť na Spišské Podhradie, na Muráň, či k tajomnému Slavošovskému tunelu. Nechýbali však ani jazdy do Dobšinskej ľadovej jaskyne a uplynulú sezónu zavŕšili mikulášske jazdy na trati Košice – Prešov a späť.

Obyvatelia i návštevníci metropoly východného Slovenska sa počas roka mohli odviesť aj na Košickej detskej historickej železnici, ktorá okrem tradičných jázd pripravila aj zaujímavý sprievodný program. Ten sa niesol aj v duchu osláv 130. výročia najstaršej úzkorozchodnej parnej lokomotívy v Strednej Európe U 36.001 „Katka“. Na mikulášskej jazde KHKV sa detská železnica odprezentovala s novým prírastkom – motorovým vozňom 810, ktorý bude na jazdách po „veľkej železnici“ propagovať ich aktivity.

Občianske združenie Zubačka v máji slávnostne predstavilo zrekonštruovanú parnú ozubnicovú lokomotívu 40.006 s ktorou začalo od októbra robiť nostalgické jazdy pre verejnosť. S touto lokomotívou sa však dalo odviesť aj na akcií RENDEZ 2014, kde sa tešila veľkému záujmu návštevníkov.

Po zavedení bezplatného cestovania pre vybrané skupiny obyvateľstva sa objavili petície na obnovenie osobnej dopravy na Gemerských spojkách, na trati Zvolen – Šahy, ako aj za obnovenie legendárneho rýchlika Tekov. No ani tento rok nedošlo k obnoveniu dopravy na žiadnej regionálnej trati. V úseku Piešťany – Nové Mesto nad Váhom už od nového grafikonu premáva len jeden pár osobných vlakov ráno počas pracovných dní, železničná stanica Beluša sa v rámci modernizácie koridoru zmenila na zastávku, železničná zastávka Levočské lúky sa už v novom cestovnom poriadku neuvádza a na niektorých staniciach a zastávkach už vlaky nezastavujú.

Na železničné akcie však neboli chudobné ani okolité štáty. V susednej Českej republike ste sa mohli odviesť na trati Břeclav – Lednice, na Křivoklát, na tratiach Jindřichohradeckých místnich dráh, i v okolí Českého raja. Nechýbali ani tradičné akcie Kolešovka, Motorákom za Permoníkmi, jazdy na úzkorozchodnej dráhe Katarína, S lokálkou kolem Humprechtu, či Bezdružické parné leto. Sériu nostalgických jázd dopĺňali aj akcie Pardubického spolku histórie železničnej dopravy, Klubu železničných cestovateľov, Zubrnickej múzeálnej železnice, železničných múzeí, klubov a Českých dráh.

Leto v Rybákovi bol názov unikátnej výstavy o histórii vlakovej pošty, ktorá počas sezóny putovala po vybraných staniciach v Českej republike.

Začiatkom apríla došlo k zastaveniu osobnej dopravy na trati Opava – Jakartovice. Nie však na dlho. Počas leta sa na tejto trati 3 pármi vlakov obnovila víkendová prevádzka a trasa vlakov mala byť predĺžená až do Svobodných Heřmaníc.

Spomenúť môžeme aj jazdy legendárneho motorového vozňa Arpád MÁV Nostalgia do Bratislavy (RENDEZ 2014), Zvolena (Grand Prix Zvolen) i do Viedne ako aj jazdy parných vlakov v Steyeri, i na Zillertalbahn v Rakúsku.

• AUTO-MOTO:

68Nemenej zaujímavý kalendár akcií bol pripravený aj pre fanúšikov auto-moto veteránov. Nadšenci cestných dvoj a štvorkolesových veteránov sa mohli zúčastniť na tradičnej prvomájovej Veterán Tatra Rallye, na Piešťanských zlatých stuhách, Ružomberskej ruži veteránov, Záhoráckej veterán rally, Zraze Jawa Perák, Galantskom ovále, Kryštálovej rallye, Oldtimer Rallye Tatry, či Adamovských jazerách. Nechýbali však ani nemenej zaujímavé akcie ako 500 km slovenských, Friday´s US Oldtimer meeting, 3. zraz historických vozidiel v Bánovciach nad Bebravovu, VETERAN RALLYE Nové Mesto nad Váhom, Jazda pravidelnosti do vrchu na Pezinskú Babu, Silver Veteran Ralley, Posledné tankovanie, Jawa 50 Retro Race a iné. Historické automobily, bicykle i motocykle bolo možné stretnúť aj na Trenčianskej elektrickej železnici na akciách MDD a 105 rokov TREŽ.

• HASIČSKÁ A VOJENSKÁ TECHNIKA:

730282V minuloročnom kalendári akcií nechýbali ani akcie pre milovníkov historickej hasičskej techniky. Tú bolo možné obdivovať nie len na Sväto floriánskych jazdách TREŽ, ale aj na prvom celoslovenskom Dni Hasičov v Ružinove, na Hrubých hodoch v Záhorskej Bystrici i na Dúbravských hodoch.

Z vojenských podujatí môžeme spomenúť Oslobodenie 1945, Boje v múzeu, Boje na Hrone, Slovenské piesky, Sahara, Na kolesách a pásoch 2014 a ďalšie. Novinkou minuloročnej Sahary bolo zavedenie bezplatnej kyvadlovej dopravy z Autobusovej stanice v Senici, ktorá však premávala iba dopoludnia a podvečer.

• LODNÁ DOPRAVA:

05 lod MartinPriaznivci lodnej dopravy mohli využiť vyhliadkové plavby po Dunaji „Bratislavský okruh“, Bratislava – Devín – Bratislava, či Bratislava – Čunovo – Bratislava. Uplynulý rok sa obnovili aj sporadické plavby do Štúrova a Gabčíkova. Nechýbali však ani pravidelné plavby rýchloloďou do Viedne a jednodňové plavby do Tulnu a Kremsu. Plavby do Budapešti a Melku sa v uplynulom roku nekonali. Minuloročnou novinkou bolo obnovenie premávky Propeléru zo zastávkami v Starom Meste, v Petržalke i pri River Parku. Plánované zastavovanie lodí pri Eurovei sa však nezrealizovalo.

 • LETECTVO:

19V leteckej doprave sa ani v minulom roku žiadne výrazné zmeny nekonali. Okrem chýbajúceho národného leteckého dopravcu absentuje aj pravidelné spojenie čo len jedného slovenského leteckého dopravcu. Pravidelné linky majú letiská Bratislava, Košice a Poprad-Tatry len vďaka zahraničným leteckým spoločnostiam. Z Bratislavy síce ku koncu letného letového poriadku odišla spoločnosť Norwegian Air Shuttle a tým letisko prišlo aj o pravidelnú linku do Osla, no v decembri získala naša metropola pravidelné spojenie s Dubajom, ktoré otvorili aerolinky FlyDubai. Poľská regionálna spoločnosť v zime neobnovila spojenie Popradu s Varšavou a Gdaňskom, no v 4. kvartáli roka sa podarilo obnoviť linku do Londýna (letisko Luton), ktorú v súčasnosti lieta maďarská nízkonákladová spoločnosť Wizzair a historicky prvýkrát má letisko pod Tatrami aj priame spojenie s Rigou, prevádzkované dopravcom AirBaltic. 

O čosi lepšie to už bolo so statickými a dynamickými ukážkami historickej i súčasnej leteckej techniky, ktorú mohli malí i veľkí návštevníci obdivovať nie len na vojenskom letisku v Kuchyni, ale aj v Nových Zámkoch a na Medzinárodných leteckých dňoch na Sliači. Prvý letecký deň sa v posledný májový deň uskutočnil v Dubovej. Koncom augusta si spomienkovými akciami v Zlínskom a Trenčianskom kraji pripomenuli 70. výročie leteckej bitky nad Bielymi Karpatami. Po vyše 38 rokoch od nešťastia lietadla IL-18 OK-NAB sa pozostalí dočkali odhalenia pamätníka tejto tragédie pred vstupom do športovo-rekreačného areálu na Zlatých pieskoch. V lete bola v termináli košického letiska otvorená výstava venovaná 90. výročiu zavedenia pravidelnej leteckej prepravy do Košíc a tamojšie letecké múzeum získalo doteraz najväčší exponát – sovietske lietadlo Iľjušin 18.

• OSTATNÉ:

P5153022K nemenej zaujímavým podujatiam roku 2014 patril aj 2. ročník recesistického podujatia Budmerická fazuľovica. Okrem súťaže vo varení fazule a bohatého kultúrneho programu na ňom nechýbala ani výstava starých automobilov, bicyklov i motocyklov doplnená o jazdy na konskom povoze.

Z recesistických akcií nesmieme zabudnúť ani na obľúbené retro oslavy 1. mája a 17. novembra v záhoráckej obci Dojč na ktorých môžeme každoročne obdivovať aj dobovú historickú techniku.

Spestrením veteránskych akcií boli jazdy cestných tzv. turistických vláčikov, ktoré premávali nie len pri rôznych hodových slávnostiach, ale aj k najznámejším turistickým lokalitám.

K menším, no nemenej hodnotným akciám patrili najôznejšie burzy a výmenné stretnutia, ktoré sa konali napríklad v Bratislave, v Pezinku, Lozorne, ale aj v Brne, v Prahe, či vo Viedni. S týmito akciami súvisia aj výstavy železničných i neželezničných modelárov konané nie len u nás ale aj v zahraničí. Najväčšou z nich bola nepochybne medzinárodná výstava železničných modelárov z Českej republiky, Nemecka, Francúzska a Maďarska FISAIC, ktorá sa konala od 14. do 18. mája v STM-Múzeu dopravy.

Toľko teda malá rekapitulácia uplynulého roku v oblasti historických dopravných prostriedkov. Všetkým klubom, majiteľom i sympatizantom veteránskej techniky prajeme veľa úspechov v novom roku a veríme, že aj tento rok bude bude na záchranu historických vozidiel a veteránske akcie veľmi bohatý.

Nuž a aký bol rok 2014 pre našu redakciu? To si už necháme na iný článok.

Autor: Jaroslav Filo a Peter Vodička

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.