REPORTÁŽ | Batôžková jazda veteránov v tomto roku zamierila do Starej Bystrice

STARÁ BYSTRICA – Nie len 1., ale aj 8. mája sa každoročne organizuje viacero tradičných veteránskych podujatí, ktoré sa tešia veľkému záujmu verejnosti. Z tohtoročných akcií môžeme vypichnúť Spanilú jazdu Považím a Batôžkovú jazdu historických vozidiel, ktorá má vždy inú trasu.

Oficiálny začiatok a koniec veteránskej jazdy je už tradične na parkovisku pred hypermarketom TESCO Martin, ktoré síce na jednej strane ponúka dostatočné priestorové možnosti na odstavenie vozidiel, no pre fotografov nemusí byť veľmi atraktívne. Zatiaľ čo sa minulý rok účastníci podujatia vybrali na prehliadku Slovenského betlehemu v Rajeckej Lesnej, tentokrát bol ich cieľom Slovenský orloj v Starej Bystrici – najväčšia drevená socha na Slovensku predstavujúca sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Jeho prehliadka žiaľ ale nakoniec nebola možná, lebo servis a konfigurácia tohto unikátneho diela začatý ešte 20. marca 2025 sa neplánovane predĺžil až do 21. mája 2025 (presný termín jeho spustenia sme na stránke obce zatiaľ nenašli). Nemusíte byť ale sklamaní. Vďaka nášmu kolegovi Petrovi Vodičkovi, ktorý túto obec navštívil ešte v minulom roku, sa v nasledujúcom videu môžete oboznámiť s touto jedinečnou atrakciou kysuckého regiónu. Ďalšie informácie nájdete aj na stránke orloj.sk.

Výraznou dominantou Rínku svätého Michala Archanjela je unikátny Slovenský orloj

Hoci sa dal Slovenský orloj obdivovať iba zvonka, v turistickej informačnej kancelárií, nachádzajúcej sa na prízemí tohto objektu, si bolo možné zakúpiť jednoduché občerstvenie, magnetky, knižky, pohľadnice a iné suveníry.

V turistickom informačnom centre si môžete zakúpiť aj brožúrku o Slovenskom orloji

Z ďalších lákadiel obce môžeme spomenúť napríklad Rínok svätého Michala Archanjela pred orlojom, park svätého Floriána, kostol svätého Michala Archanjela, Zbojnícku baštu a zbojnícky kameň, sochu Dedinky v údolí, prameň za pálenicou, či turistickú 16 metrov vysokú rozhľadňu na vrchu Bobovec (720 m. n. m.), ktorá je ale z dôvodu rekonštrukcie momentálne neprístupná. Z rozhľadne, na ktorú sa po žltej značke dostanete za necelú hodinu, je dobrý výhľad na Malú Fatru, Martinské Hole, Veľkú Raču, či Lysú Horu v susednej Českej republike. Pre zaujímavosť ešte spomenieme, že prvá písomná zmienka o Starej Bystrici sa nachádza v listine nitrianskeho biskupa Hinka v Bytči z 22. mája 1417 a o 81 rokov neskôr tu bola zriadená colnica na vyberanie colných poplatkov a mýta pri prechode do Poľska.

Pohľad na prameň za pálenicou

Vráťme sa ale späť k veteránom. Na toto zaujímavé podujatie sme cestovali expresom 505 Kriváň s prestupom v Žiline na prímestskú autobusovú linku 111 SAD Žilina, a. s., ktorá ponúka možnosť rozšírenej prepravy bicyklov. A aj keď to spočiatku vyzeralo všelijako, počasie nakoniec s nami ochotne začalo spolupracovať. Iná situácia už ale bola s kolónou historických vozidiel, ktorá z neznámych, no vzhľadom na ich vek pochopiteľných dôvodov niekoľko desiatok minút meškala. Aby sme ale ako socha slobody nestáli iba na jednom mieste, využili sme čas na menšiu prehliadku tejto obce.

Kostol svätého Michala Archanjela v Starej Bystrici

Čas plynul pomerne rýchlo a cca o 10:45 začali v smere od Novej Bystrice prichádzať prvé veterány. Dobrovoľní hasiči už medzitým boli v plnej poľnej a na neveľkom námestí priebežne zabezpečovali ukladanie zúčastnených vozidiel. Aby ale nedošlo ku zbytočným komplikáciám, bežní vodiči museli svoje automobily odstaviť na inom mieste.

Príjazd kolóny historických vozidiel na Rínok svätého Michala Archanjela

Ani sme sa nenazdali a malebná obec s 2 700 obyvateľmi sa poriadne zaplnila nablýskanou technikou. Medzi účastníkmi akcie neboli len majitelia historických automobilov a motocyklov, ale aj dobový traktor Zetor 2011 a valník Avia A31 (1983 – 1998). Z technického hľadiska sa jedná o inovovanú verziu Avie A30 vyrábanej v licencii francúzskej spoločnosti Renault-Saviem v rokoch 1968 – 1983. Z najatraktívnejších vozidiel spomenieme automobily Lancia Flavia GT a LIoyd Alexander.

Na Batôžkovej jazde sa prezentoval aj Zetor 2011

Tradičná veteránska jazda bola veľkým lákadlom tak pre účastníkov akcie, ako aj pre obyvateľov a návštevníkov obce, ktorí mohli v prekrásnom kysuckom prostredí obdivovať precíznu prácu našich predkov. Či sa to niekomu pozdáva, alebo nie, historické vozidlá a malebná krajina sa spolu snúbia v nádhernej symbióze. Zatiaľ čo laická verejnosť a nadšenci motorizmu s fotoaparátom či mobilom v ruke dokumentovali vystavenú techniku, jednotlivé posádky využili čas na občerstvenie, nákup suvenírov, posedenie pri dobrej káve, či lahodnej zmrzline a priateľské rozhovory v rámci komunity.

Výstava historických vozidiel na námestí v Starej Bystrici

Pár minút po 12-tej hodine Stará Bystrica zrazu opätovne ožila poriadnym hukotom starých motorov. Účastníci akcie totiž postupne začali nasadať do svojich dvojkolesových a štvorkolesových miláčikov a čakali na pokyn organizátora. My ostatní sme sa rozmiestnili pozdĺž hlavnej cesty a s nachystanou technikou čakali na odjazd nevšednej kolóny vozidiel, ktorá sa vydala na spiatočnú cestu do Martina. Všetko sa to ale zomlelo tak rýchlo, že sme takmer nestihli ani fotografovať. 😀 Netrvalo však dlho a po veteránoch neostalo na námestí ani stopy. Väčšina ľudí sa rozpŕchla niekam do neznáma a tí čo ostali, presunuli sa na individuálne občerstvenie.

Odjazd historických vozidiel na spiatočnú jazdu do Martina

Zvyšný čas do odchodu autobusu sme preto využili na zmrzlinové osvieženie, prechádzku obcou a nákup suvenírov.

V Starej Bystrici si môžete pochutnať aj na lahodnej zmrzline

Na spiatočnej ceste sme si dopriali kľudový režim a vďaka výdobytkom modernej technológie sa dozvedeli, že svet má nového pápeža. A keďže veteránska sezóna je v plnom prúde, v nasledujúcom období sme pre vás zmapovali ďalšie nemenej zaujímavé podujatia. Ale o tom až nabudúce.

Autor: Jaroslav Filo
Video: Peter Vodička

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*


Táto stránka používa Akismet na obmedzenie spamu. Zistite, ako sa spracovávajú údaje o vašich komentároch.